Bezpieczeństwo w sieci
Bezpieczeństwo sieci to zestaw środków podjętych w celu ochrony przed różnymi zagrożeniami. Ten zestaw środków zwykle obejmuje kilka polityk i praktyk, których celem jest ochrona przed nieautoryzowanym dostępem. W ten sposób zapobiega się niewłaściwemu wykorzystaniu zasobów sieci.
Jak działa ochrona sieci
Bezpieczeństwo sieci opiera się na 2 procesach:
- uwierzytelnianiu,
- autoryzacji
Pierwszy proces, czyli uwierzytelnianie, jest podobny do kart dostępu, które zapewniają wejście do budynku tylko tym, którzy mają prawo wejścia. Innymi słowy, uwierzytelnianie sprawdza i weryfikuje, czy to rzeczywiście użytkownik należący do sieci próbuje uzyskać do niej dostęp lub do niej wejść, zapobiegając w ten sposób nieautoryzowanym włamaniom.
Później następuje autoryzacja. Ten proces decyduje o poziomie dostępu, jaki ma zostać przyznany niedawno uwierzytelnionemu użytkownikowi. Na przykład, administrator sieci potrzebuje dostępu do całej sieci, podczas gdy osoby w niej pracujące prawdopodobnie potrzebują dostępu tylko do niektórych obszarów w sieci. W oparciu o rolę użytkownika sieci, proces określania poziomu dostępu lub poziomu uprawnień jest nazywany autoryzacją.
Korzyści wynikające z bezpieczeństwa sieci
Przedsiębiorstwa nie mogą przetrwać bez bezpieczeństwa sieci. Najwięcej zagrożeń jest stwarzane przez hakerów, niezadowolonych lub nieprzeszkolonych pracowników itp. Są po prostu zbyt liczne, aby można było sobie z nimi poradzić bez odpowiedniej ochrony. Bezpieczeństwo sieci jest dziś szczególnie ważne ze względu na szybko zmieniający się krajobraz zagrożeń cyberbezpieczeństwa. Dlatego przyjrzyjmy się niektórym zaletom posiadania narzędzia zabezpieczającego sieć.
- Ochrona poufnych danych: Bezpieczeństwo sieci to nie tylko kontrolowanie tego, co wchodzi do sieci i co z niej wychodzi, ale także ochrona tego, co się w niej znajduje. To są dane, które zawiera. Przedsiębiorstwa na ogół zawierają wiele poufnych danych, które w przypadku wycieku mogą zagrozić ich działalności. Takim naruszeniom bezpieczeństwa danych można zapobiec dzięki zabezpieczeniom sieci.
- Długowieczność komputerów: Chroniąc sieć przed różnymi zagrożeniami, takimi jak złośliwe oprogramowanie, ataki DDoS, haktywizm itp., zwiększa się żywotność komputerów. Im bezpieczniejsza jest sieć, tym lepszy jest stan komputerów.
- Zamknięte środowisko chronione przed internetem: Zabezpieczenia sieciowe oferują zamknięte środowisko, które jest dobrze chronione przed internetem i różnymi zewnętrznymi zagrożeniami. Jest to szczególnie ważne w przypadku sieci prywatnych.
Bezpieczeństwo punktów końcowych i bezpieczeństwo sieci powinny ze sobą współdziałać
Bezpieczeństwo punktów końcowych to jeden z głównych aspektów bezpieczeństwa sieci i odpowiada za ochronę różnych punktów końcowych, które łączą się z siecią, a także sieci przed niebezpieczeństwami, jakie te punkty końcowe stanowią. Ważne jest, aby wybrać narzędzie bezpieczeństwa punktu końcowego, które dobrze integruje się z innymi narzędziami, które można używać do zabezpieczenia sieci.
Aby narzędzie zabezpieczające punkty końcowe nie miało negatywnego wpływu na bezpieczeństwo sieci, należy upewnić się, że oprogramowanie zabezpieczające punkty końcowe oferuje:
- 1. Udostępnianie informacji o zagrożeniach: wszystkie narzędzia bezpieczeństwa sieci zbierają przydatne informacje o zagrożeniach. Aby efektywnie wykorzystać zebrane informacje o zagrożeniach, narzędzia bezpieczeństwa sieci - w tym zabezpieczenia punktów końcowych - powinny być na tyle kompatybilne ze sobą, aby udostępniać zebrane informacje.
- 2. Zapobieganie nieznanym zagrożeniom: należy upewnić się, że narzędzie zabezpieczające punkty końcowe zwalcza nieznane zagrożenia. Nieznane zagrożenia stanowią obecnie ogromny problem dla sieci. Dlatego jeśli narzędzie bezpieczeństwa punktów końcowych jest wyposażone w wystarczające wyposażenie, aby radzić sobie z nieznanymi zagrożeniami, obciążenie sieci byłoby znacznie zmniejszone.
- 3. Możliwość automatyzacji: koniecznie trzeba sprawdzić czy wszystkie narzędzia bezpieczeństwa sieci, w tym zabezpieczenia punktów końcowych, zawierają funkcje automatyzacji. Ponieważ ręczna obsługa każdego z nich byłaby nie tylko niemożliwym zadaniem, ale może prowadzić do wielu ryzykownych błędów, które mogą zaszkodzić. Dlatego dobrze jest postawić na automatyzację rutynowych zadań, a krytyczne pozostawić ręcznej analizie.
- 4. Trwała ochrona: wybrane zabezpieczenia punktów końcowych zapewniają taką samą ochronę wszystkim punktom końcowym. Innymi słowy, ten sam poziom ochrony w punktach końcowych, niezależnie od tego, czy są w trybie online, czy offline, lokalnie lub poza nim.
- 5. Pełna widoczność: potrzebne jest narzędzie bezpieczeństwa punktu końcowego, które zapewnia pełną widoczność wszystkich użytkowników, urządzeń i danych w całej sieci. Ten rodzaj widoczności jest bardzo przydatny do łatwego zrozumienia kontekstu ataku, a im lepiej zrozumiesz atak, tym lepiej i szybciej będziesz w stanie go rozwiązać .
Podczas rozwiązywania problemów związanych z bezpieczeństwem sieci w organizacji należy wziąć pod uwagę wiele warstw. Ataki mogą mieć miejsce w dowolnej warstwie modelu warstw zabezpieczeń sieci, dlatego sprzęt, oprogramowanie i zasady zabezpieczające sieć muszą być zaprojektowane tak, aby uwzględniać każdy obszar. Bezpieczeństwo sieci składa się zazwyczaj z trzech różnych mechanizmów kontroli: fizycznej, technicznej i administracyjnej. Oto krótki opis różnych typów zabezpieczeń sieci i sposobu działania każdego elementu sterującego.
Fizyczne bezpieczeństwo sieci
Fizyczne mechanizmy bezpieczeństwa mają na celu uniemożliwienie nieupoważnionemu personelowi fizycznego dostępu do elementów sieci, takich jak routery, szafki z okablowaniem itp. Kontrolowany dostęp, taki jak zamki, uwierzytelnianie biometryczne i inne urządzenia, jest niezbędny w każdej firmie lub organizacji.
Techniczne mechanizmy zabezpieczeń
Techniczne mechanizmy zabezpieczeń chronią dane przechowywane w sieci lub przesyłane przez sieć, do niej lub z niej. Ochrona jest dwojaka; musi chronić dane i systemy przed nieupoważnionym personelem, a także musi chronić przed złośliwymi działaniami pracowników.
Bezpieczeństwo sieci administracyjnej
Administracyjne kontrole bezpieczeństwa obejmują zasady i procesy bezpieczeństwa, które kontrolują zachowanie użytkowników, w tym sposób uwierzytelniania użytkowników, ich poziom dostępu, a także sposób, w jaki pracownicy IT wprowadzają zmiany w infrastrukturze.
Rodzaje zabezpieczeń sieciowych
Różne sposoby zabezpieczenia sieci
Kontrola dostępu do sieci
Aby upewnić się, że potencjalni „napastnicy” nie mogą przeniknąć do sieci, należy wdrożyć kompleksowe zasady kontroli dostępu zarówno dla użytkowników, jak i dla urządzeń. Kontrolę dostępu do sieci (NAC) można ustawić na najbardziej szczegółowym poziomie. Na przykład można przyznać administratorom pełny dostęp do sieci, ale odmówić dostępu do określonych folderów poufnych lub uniemożliwić podłączenie ich urządzeń osobistych do sieci.
Antywirus i złośliwe oprogramowanie
Malware, skrót od „złośliwego oprogramowania”, jest jak kameleon, zdolny do zakamuflowania się na tyle, by zaatakować sieć. Złośliwe oprogramowanie może przybierać różne formy, takie jak trojany, robaki, wirusy, oprogramowanie szpiegujące lub oprogramowanie wymuszające przelew. Niektóre złośliwe oprogramowanie działa natychmiastowo, kradnąc wszystkie informacje i czasami żądając pieniędzy za ich odzyskanie (często występuje w przypadku oprogramowania ransomware). Mimo to wiele rodzajów złośliwego oprogramowania pozostaje w stanie uśpienia, potajemnie filtrując dane. Najlepsze programy antywirusowe i chroniące przed złośliwym oprogramowaniem stale monitorują sieć pod kątem podejrzanego zachowania i anomalii, aby pomóc zmniejszyć ryzyko i chronić przed zagrożeniami.
Ochrona firewall
Jak sama nazwa wskazuje, zapory ogniowe działają jako bariera między niezaufanymi sieciami zewnętrznymi a zaufaną siecią wewnętrzną. Administratorzy zazwyczaj konfigurują zestaw zdefiniowanych reguł, które blokują lub zezwalają na ruch w sieci. Na przykład zapora nowej generacji (NGFW) firmy Forcepoint zapewnia płynną i centralnie zarządzaną kontrolę ruchu sieciowego, niezależnie od tego, czy jest on fizyczny, wirtualny, czy w chmurze.
Wirtualne sieci prywatne
Wirtualne sieci prywatne (VPN) tworzą połączenie z siecią z innego punktu końcowego lub witryny. Na przykład użytkownicy pracujący w domu zazwyczaj łączą się z siecią firmy za pośrednictwem sieci VPN. Dane między dwoma punktami są szyfrowane, a użytkownik musiałby uwierzytelnić się, aby umożliwić komunikację między swoim urządzeniem a siecią.
Bezpieczeństwo sieciowe dla firm i konsumentów
Bezpieczeństwo sieci powinno być priorytetem dla każdej organizacji, która pracuje z danymi i systemami w sieci. Oprócz ochrony zasobów i integralności danych przed zewnętrznymi exploitami, zabezpieczenia sieciowe mogą również wydajniej zarządzać ruchem sieciowym, poprawiać wydajność sieci i zapewniać bezpieczne udostępnianie danych między pracownikami a źródłami danych.
Bezpieczeństwo poczty e-mail
Bezpieczeństwo poczty e-mail jest najpowszechniejszym zagrożeniem dla integralności danych. Hakerzy atakujący pocztę e-mail ewoluowali w swoich taktykach, odkąd konsumenci stali się mądrzejsi. Osoby atakujące wykorzystują personalizację i intrygujące tematy, aby przyciągnąć czyjąś uwagę. Wystarczy jedno kliknięcie, aby skłonić odbiorców do zaakceptowania kampanii phishingowych, pobrania złośliwego oprogramowania i podążania za podejrzanymi odsyłaczami. Na szczęście aplikacje zabezpieczające pocztę e-mail blokują nadchodzące ataki, filtrują potencjalne zagrożenia i uniemożliwiają wysyłanie wiadomości e-mail z udostępniania określonych danych i rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania za pośrednictwem list kontaktów użytkowników.
Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych
W miarę rozwoju nowoczesnego miejsca pracy jedną z rzeczy, które akceptują firmy, jest używanie urządzeń osobistych do użytku służbowego. Stwarza to nowe wyzwania dla administratorów bezpieczeństwa: bezpieczeństwo urządzeń mobilnych spełnia zasadnicze zadanie, identyfikując wrażliwe sieci mobilne i ograniczając dostęp do systemów, w tym uniemożliwiając hakerom dostęp do tych sieci.