Prezentujemy: HP 850 G5
Marka HP wraca do gry! Tak w skrócie można opisać zmiany jakie zaszły w komputerach i laptopach po 2018 roku, a dzisiejszy bohater 850 G5 jest na to żywym przykładem. Nowe logo, metalowa obudowa i super wyświetlacz to tylko początek tego, o czym dzisiaj Wam opowiem. Zapraszam.
HP 850 G5 od 04.04.2022 roku do 10.04.2022 roku będzie na promocji w HS AMSO Warszawa. Dodatkowe informacje znajdziecie tutaj, oczywiście w wyznaczonym terminie. Tymczasem przejdźmy do rzeczy…
Po wyjęciu sprzętu z opakowania oczom ukazuje się lekko kanciasta obudowa, która względem poprzednich serii prezentuje się smuklej, lżej, a ramki zostały pomniejszone względem G4. Sprzęt został ponownie opakowany w aluminiowy materiał, ale obudowa jest typu „unibody”. Oznacza to, że górna część jest wyfrezowana. Dzięki temu HP wyszczuplił konstrukcję bez utraty stabilności i jednocześnie poprawiając jej jakość wykonania.
Wspaniale też w te pierwsze wrażenia wpisuje się zawias, który jest tym razem na całej szerokości. Miło, że jest on wystarczająco luźny aby otworzyć klapę jedną ręką, ale jednocześnie zapobiega drganiu podczas pracy w trakcie podróży. Kąt rozwarcia maksymalny to 135 stopni, a waga urządzenie to zaledwie 1,9 kg, co jest bardzo dobrą wartością zważywszy, że jest to urządzenie 15,6 cala.
Po odkręceniu kilku śrubek dolnych widzimy wnętrzności laptopa, To tutaj można wymienić RAM – dwa sloty, włożyć większy dysk typu PCI, zmienić baterię czy też wyczyścić wiatraki. Dostęp jest łatwy i bezproblemowy.
HP również prezentuje się bardzo dobrze w kwestii złącz wyjściowych. Thunderblot 3, złącze na stacje dokująca, HDMI, Ethernet, USB 3.0 typu A, łącze audio, gniazdo SIM, a po drugiej stronie blokada Kensington, USB 3.0 typu A i czytnik kart inteligentnych.
Lifting przeszła również klawiatura, poszczególne klawisze stały się bardziej kanciaste. Klawisz Enter jest nieco większy. Największa zmiana, jaką firma HP wprowadziła w podświetlanej klawiaturze, dotyczy szóstego rzędu klawiszy. Po prawej stronie przycisków F można teraz specjalne klawisze funkcji. Ta zmiana zainspirowała firmę HP do nazwania klawiatury „Klawiatura współpracy”. Producent musiał usunąć klawisz Insert, aby zrobić miejsce na tę zmianę. Pozostałe klawisze F również się skurczyły i są po prostu mniejsze. Wrażenia z pisania na klawiaturze nie da się do końca porównać z urządzeniami z serii ThinkPad, ale ogólnie jest to dobra klawiatura.
HP wyposażył swoją najnowszą generację EliteBook w touchpad z funkcjami ClickPad. Dedykowane klawisze pod touchpadem zniknęły, pozwalając urosnąć płytce do rozmiarów 11,5 x 6,7 i służy jednocześnie jako prawy i lewy przycisk myszy. Mechanizm generuje pełne, dobrze słyszalne kliknięcia. Powierzchnia touchpada jest wykonana ze wzmocnionego szkła, które zapewnia doskonałe właściwości ślizgowe i jest dużo przyjemniejsza w dotyku niż plastikowa powierzchnia ThinkPada T580 . Touchpad jest z serii Microsoft Precision, nie można więc narzekać na oprogramowanie do niego.
PointStick, który znajduje się między klawiszami B/G/H, jest tak precyzyjny jak TrackPoint ThinkPadów. Działa bardzo dobrze chociaż trochę brakuje środkowego klawisza znanego z serii Lenovo.
HP w końcu zrozumiało, że wyświetlacze TN są zupełnie nie na miejscu w tak drogich notebookach. Producent zdecydował się teraz wyposażyć EliteBook 850 G5 tylko w ekrany IPS. Najczęściej spotykaną opcją jest wyświetlacz Full-HD IPS (1920x1080) o jasności 300 cd/m² i pokryciu przestrzeni barw sRGB na poziomie 67% (wg specyfikacji). Ten wyświetlacz może zawierać funkcję dotykową. Testowany egzemplarz nie miał tej opcji. Oprócz wersji z ekranem dotykowym wszystkie matryce są matowe. Kąty widzenia są doskonałe, ale tego można się spodziewać po panelu IPS. Jasność wyświetlacza przekracza 300 cd/m² i w połączeniu z matową powierzchnią świetnie sprawdza się podczas pracy na zewnątrz.
Na rynku dostępne są obecnie różne konfiguracje HP 850 G5. Trzy z nich są wyposażone w procesory Intel ósmej generacji i5-8250U oraz Core i7-8550U . Jeden model jest wyposażony w starszy dwurdzeniowy procesor Core i5-7200U . Ten model (3JX57EA ) jest również jedyną konfiguracją, która wykorzystuje tańszy wyświetlacz Full-HD IPS o zaledwie 220 cd/m². Oczywiście jest to również jedyny model wyposażony w Intel HD Graphics 620 zamiast Intel UHD Graphics 620. Egzemplarz, który otrzymałem na próbny tydzień posiadał dodatkowo 16 GB DDR4 oraz dysk 480 SSD. Taka właśnie wersja będzie na promocji przez najbliższy tydzień.
Jednostka, którą opisuje posiada Intel Core i5-8250U to powszechnie używany czterordzeniowy procesor ósmej generacji Core. To serce ultra-niskonapięciowe, którego TDP wynosi 15 watów. Procesor taktuje 1,6 GHz (podstawowa częstotliwość taktowania) i osiąga do 3,4 GHz w trybie turbo. W EliteBook 850 G5 procesor może zużywać 44 waty i dlatego pracuje z maksymalną częstotliwością 3,4 GHz – przez 28 sekund. Następnie wchodzi w życie ograniczenie mocy, a zużycie zmniejsza się do 18 watów. W związku z tym taktowanie spada do 2,6 GHz. Oczywiście dzięki temu, że procesor jest 8 generacji ma on pełne wsparcie do Windowsa 11.
Intel UHD Graphics 620 to zintegrowany procesor graficzny. Jego wydajność zależy od dostępnej pamięci RAM, ponieważ nie jest wyposażony we własną pamięć. Sprzęt bez problemu radzi sobie przy pracach ze zdjęciami, edytor tekstu i wiele kart to również nie są dla niego problem.
Firma HP umieściła swoje głośniki w górnej części jednostki podstawowej - nad klawiaturą. Posiadają one logo „Bang&Olufsen” i towarzyszy im odpowiednie oprogramowanie do optymalizacji dźwięku. Mimo to głośniki działają po prostu poprawnie. Dźwięk, który emituje EliteBook jest niezrównoważony i dość ryczący. Standard jest trochę lepszy niż w przypadku innych sprzętów klasy biznes, ale nadal daleko im do ideału.
Nowa odsłona laptopów od HP robi niesamowite wrażenie, elementy konstrukcyjne jak i wnętrzności sprawiają, że jest to sprzęt, który swojemu właścicielowi starczy na lata. Matryca 15,6 cala typu IPS wraz z rozdzielczością FHD dają ogromny obszar do pracy.