To już ostatnie dni promocji na akcesoria Apple z rabatem 50%! Zostało - nie czekaj! Przejdź do promocji
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Windows 11 w AMSO

2022-02-27

5 października miała miejsce premiera nowego systemu operacyjnego Windows - zdaniem wielu komentatorów było to technologiczne wydarzenie tej jesieni. Choć większość tajemnic zostało już wyjaśnionych, to wciąż nie dość wiemy o nowym produkcie Microsoftu. Trzeba już na wstępie dodać, że wiele się zmieniło i warto te zmiany prześledzić. Jak poradzić sobie w pierwszym kontakcie z nowym systemem? Podpowiadamy.

 

Nasze sprzęty również już wspierają ten system i są dostępne tutaj. 


Windows 11 tuż po premierze


Premiera Windows 11 przebiegała w atmosferze pewnego zaskoczenia - na szczęście tym razem miłego. Otóż amerykański gigant w wybranych lokalizacjach udostępnił system nieco wcześniej, niż w dniu oficjalnego debiutu. Obecnie następca Windows 10 jest już dostępny zarówno jako samodzielny produkt, jak i aktualizacja dla niektórych urządzeń z zainstalowanym poprzednikiem.


ABC Windows 11 - podstawowe informacje o nowym systemie


Co warto wiedzieć o nowym systemie operacyjnym firmy Microsoft? Jego pojawienie się ma być odpowiedzią na zarzuty dotyczące Windows 10. Przede wszystkim utyskiwano na to, że pomimo aktualizacji co pół roku, właściwie brakuje istotnych zmian.

Nowy produkt amerykańskiego giganta jest bogaty w znaczące aktualizacje i nowości, chociaż spodziewano się ich raczej w ramach poprzedniego systemu operacyjnego. Zdecydowano jednak, że rynek dość długo czekał - bo całe 6 lat - potrzebny był więc Windows 11.


Co zmienia się w nowym systemie?


Microsoft postawił nie tyle na zupełnie nowe rozwiązania, ile raczej doprowadził do gruntownego redesignu Windows 10. Amerykański gigant wyszedł z założenia, że popularna ‘’dziesiątka’’ była i jest udanym produktem. Dodatkowo bardzo zmieniła się w ciągu tych 6 lat i trzeba tę ciągłość w dużej mierze zachować. Bardzo mocno zadbano jednak o aspekt wizualny, który w niewielkiej mierze zmieniał się od lat.

Często spotykamy wręcz stwierdzenia, że pod tym względem Windows 11 więcej wspólnego ma z Windowsem Vista sprzed lat, niż z poprzedzającą go ‘’dziesiątką’’. Nowy wygląd ma pasek zadań. Zupełnie inaczej prezentuje się menu Start. Zmiany objęły też wygląd ikon. Co jeszcze zastaniemy w Windows 11? Nowości to między innymi:


● pasek wiadomości z widżetami
● integracja MS Teams z systemem
● nowe możliwości wirtualnych pulpitów
● usprawnienia w obsłudze okien
● zwiększenie płynności pracy systemu


Jeszcze o menu Start


Od razu w oczy rzuca się wyśrodkowanie ikon. Wielu osobom przypomina to rozwiązanie przyjęte w macOS. Klikając w ikonkę Start, również otwieramy okienko pośrodku pulpitu. To, co doceniono, to również brak charakterystycznych ‘’kafelków’’. Dodano sekcję ‘’Proponowane’’, która ma dzięki sztucznej inteligencji wskazywać te programy, które mogłyby być w danej chwili przydatne.

 

 


Obsługa aplikacji z Androida


Elementem, który może cieszyć, będzie w przypadku systemu Windows 11 możliwość obsługi aplikacji mobilnych. Sytuacja, w której korzystamy z nich na smartfonach i tabletach, w przypadku Windowsa zaś musimy zaprzestać użytkowania, nie budziła entuzjazmu. Nic więc dziwnego, że właśnie to udoskonalenie jest szczególnie cenione w przypadku nowej odsłony systemu operacyjnego firmy Microsoft. Niestety, ale na wdrożenie tej funkcji trzeba będzie jeszcze trochę poczekać - prawdopodobnie do początków 2022 r.


Znane aplikacje z nowymi funkcjami


Nowy system operacyjny to również mniej lub bardziej znaczące zmiany w aplikacjach, z których Windows słynie. Nowości znajdziemy m.in. w Paintcie, Media Playerze, Kalkulatorze, aplikacji Zdjęcia i Microsoft Teams. Niekiedy przemiany mają charakter głównie kosmetyczny, ale np. w programie Paint bardzo popracowano nad nowym, znacznie bardziej estetycznym interfejsem.

 


Minimalne wymagania sprzętowe dla użytkowników systemu Windows 11


Jakie parametry musi mieć sprzęt, żeby spełniać wymagania Windows 11? Dość oczywiste, że muszą być one wyższe od tych, które wskazano w przypadku ‘’dziesiątki’’. Od jej premiery minęło przecież długie 6 lat - w świecie podzespołów komputerowych to czas bardzo długi. W przypadku niektórych elementów, jak ilość RAM i pojemność dysku, wymagania są dwukrotnie lub trzykrotnie wyższe. Szczegółowe wymogi prezentują się następująco:


● 64-bitowy procesor z dwoma rdzeniami i zegarem 1 GHz
● procesor musi cechować zgodność ze standardem SoC (System on a Chip)
● ilość pamięci RAM to przynajmniej 4 GB
● 64 GB wolnego miejsca na dysku twardym
● karta graficzna zgodna przynajmniej z DirectX 12
● wyświetlacz o rozdzielczości 720p, większy od 9 cali

Warto dodać, że są to absolutnie minimalne wymagania sprzętowe. Wiele rozszerzeń wymaga jeszcze bardziej zaawansowanych podzespołów. W szczególności wiele opcji dla graczy będzie wymagało sprzętu o znacznie wyższej wydajności. Dla pełnego funkcjonowania Windows 11 niezbędny jest moduł TPM 2.0. Jego obecność sprawia, że nowy produkt Microsoftu już jest oceniany jako najbezpieczniejszy w historii.


Kto będzie mógł korzystać z Windows 11?


Przede wszystkim trzeba się przekonać co do tego, czy nasz komputer sprosta wymaganiom stawianym przez Windows 11. Producent przygotował ułatwienie dla tych osób, które nieco mniej interesują się nowinkami technologicznymi. Wystarczy ściągnąć ze strony Microsoftu aplikację PC Health Check i sprawdzić możliwości naszego komputera pod kątem wymagań systemu Windows 11. Korzystanie systemu będzie możliwe dla osób:


● posiadających Windows 10, których komputer spełnia wymagania sprzętowe dla aktualizacji systemu do Windows 11
● decydujących się na zakup nowego systemu
● kupujących urządzenia z preinstalowanym Windowsem 11


Jak zainstalować system? Instrukcja krok po kroku


Co zrobić, żeby z powodzeniem zainstalować Windows 11? Jeszcze raz warto podkreślić, że mamy do wyboru kilka dróg instalacji:


Instalacja przez aktualizację


Darmowa opcja aktualizacji przeznaczona jest dla użytkowników Windows 10, posiadających sprzęt spełniający minimalne kryteria i zalogowanych do swojego konta Microsoft. Działania zmierzające do aktualizacji są dość proste. Zaczynamy od ‘’Ustawień’’, przechodzimy w ‘’Aktualizacje i zabezpieczenia’’, po czym wybieramy ‘’Windows Update’’. Informację o możliwości dokonania aktualizacji zyskamy po kliknięciu ‘’Sprawdź aktualizacje’’. Następnie pozostaje nam już tylko wybrać ‘’pobierz i zainstaluj’’, na końcu zaś zrestartować komputer.


Instalacja przy wykorzystaniu nośnika instalacyjnego


Polega na wykorzystaniu narzędzia do tworzenia nośnika instalacyjnego (płyty DVD lub USB) omawianego systemu. Wymaga pobrania ze strony producenta programu Media Creator Tool dla Windows 11. Zanim utworzymy nośnik instalacyjny na DVD lub USB, decydujemy o języku i wersji systemu. Po skopiowaniu plików na wybrany nośnik możemy przystąpić do właściwej instalacji Windows 11. Zaletą tej metody są liczne podobieństwa z trybem instalacji znanym z Windows 10. Stąd też cieszy się dużą popularnością.


Wykorzystanie Asystenta instalacji systemu Windows 11


Właśnie ten sposób instalacji jest zalecany przez producenta. Uruchamiamy aplikację jako administrator i potwierdzamy wymagane zgody. Po dokonaniu się aplikacji musimy ponownie uruchomić urządzenie.

Jak przyjmie się na rynku Windows 11? Na oceny i recenzje jest jeszcze nieco za wcześnie - tym bardziej że niektóre funkcje dopiero wejdą w użytkowanie w kolejnych miesiącach. Pojawiają się wprawdzie pewne utyskiwania odnośnie problemów z wydajnością, ale większość ocen jest dość pozytywna. Obecnie mamy wybór - ciągle wspierany jest Windows 10. Nadejdzie jednak taki moment, że podzieli los Visty czy popularnej ‘’siódemki’’. Wówczas będziemy musieli przerzucić się na Windows 11.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

pixel