Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zabawa w kotka i myszkę, czyli jak wybrać dla siebie najlepszą

2021-03-01

Skoro było już o klawiaturach, temat myszek pojawił się dość naturalnie. To, co łączy wybór  tych dwóch akcesoriów, to przekonanie, że im taniej, tym lepiej. Wielu użytkowników ma dość luźne podejście i nie przywiązuje żadnej wagi do wyboru komputerowego gryzonia, a najważniejszym kryterium jest wygląd, często jedynym wyróżnikiem jest bajerancki design. Nie! W ten sposób nie należy dokonywać zakupu. Odpowiednio dobrana myszka zapewni komfort użytkowania i z pewnością będzie służyć latami. Warto jest poświęcić trochę czasu na wybór myszki, zwłaszcza  biorąc pod uwagę wykorzystywany przez nią sensor. Najczęściej spotykane są optyczne i laserowe i to im będzie poświęcony ten artykuł.

 

Myszki komputerowe – rodzaje i zasada działania

Pierwsze myszki, z jakimi większość z nas się spotkała, wykorzystywały do działania metalową kulkę oraz dwie rolki, odpowiedzialne za przenoszenie ruchu na ekran monitora. Ich historia były stosunkowo krótka i szybko wyszły z użytku, zastąpione nowocześniejszymi alternatywami.

 

Mysz optyczna wykorzystuje diody, które oświetlają powierzchnię pod urządzeniem. Ich zasada działania opiera się o diody LED wysyłające sygnał, ten zostaje odbity od podłoża, a specjalna kamerka rejestruje położenie myszy, na koniec informacja zostaje wysłana do komputera. Takie modele nie posiadają elementów mechanicznych, dlatego są trwałe i co równie ważne, łatwo je utrzymać w czystości. Ich wadą jest słaba precyzja, ale za to umożliwiają pracę na różnych powierzchniach.

 

Mysz laserowa jest nowszą odmianą myszek optycznych, wykorzystująca diody laserowe. Bardzo częstą są wykorzystywane przez graczy oraz profesjonalistów, ponieważ charakteryzują się wysoką precyzją i płynnością działania.

 

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia ceny. Myszki optyczne są zdecydowanie tańsze, dlatego stanowią alternatywę dla drogich myszek laserowych. Kluczową sprawą jest też przeznaczenie, szukając urządzenia do czynności standardowych, związanych chociażby z przeglądaniem stron internetowych czy też tworzeniem krótkich tekstów, w zupełności mysz optyczna spełni swoje zadanie. Natomiast myszy laserowe będą nieodzowne w sytuacjach, kiedy priorytetem jest precyzja działania. Oczywiście większa jakość wiąże się z wyższą ceną.

 

Podłączenie do komputera

Oprócz sensorów równie ważny jest sposób komunikacji z komputerem. Możemy wyróżnić dwa rodzaje:

 

Mysz przewodowa to wciąż najpopularniejsza odmiana myszy. Jej komunikacja z komputerem odbywa się za pomocą kabla podłączonego do portu USB. Z takiego połączenia często korzystają gracze, ponieważ nie jest narażone na zakłócenia. Tylko oni są w stanie zrozumieć jak ważne potrafią być ułamki sekund. Każde opóźnienie może całkowicie odmienić przebieg rozgrywki. W gamingowym świecie królują myszki przewodowe.

 

 

Mysz bezprzewodowa nie potrzebuje kabla do komunikacji z komputerem, co wydaje się dawać dużo swobody w działaniu. Jednak mankamentem jest to, że mysz musi być zasilana bateriami lub akumulatorami i czasami mogą występować kłopoty z zasięgiem lub zakłócenia w transmisji.

 

Medal ma dwie strony i dobrej jakości mysz bezprzewodowa potrafi być bardzo wygodnym sprzętem. Zasięg działania wynosi około 2 metry, ale na rynku znajdziemy także takie, których zasięg ma 5 lub 8 metrów. Pytanie tylko czy naprawdę takie urządzenie jest nam potrzebne. Spróbujmy sobie wyobrazić pracę na komputerze oddalonym o kilka metrów… Raczej takie przypadki zdarzają się rzadko, ale dla chcących znajdą się myszy dalekiego zasięgu. Warto o tym pamiętać.

 

Akumulatory czy paluszki? Co lepsze dla myszy bezprzewodowej?

Każdy kto używa myszy bezprzewodowej wie, jak kłopotliwe jest zasilanie jej bateriami. Jeśli na komputerze głównie pracujemy to dobrze jest zainwestować w akumulatory. Mimo, że są droższe, to jednak nie musimy mieć w domu zapasu popularnych paluszków.

 

Wybieramy myszkę

Zanim kupimy myszkę, należy wziąć pod uwagę kilka dodatkowych parametrów:

  • Rozdzielczość (czułość) sensora – w tym przypadku panuje zasada, że im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Myszka działa dokładniej, jest bardziej precyzyjna i szybsza. Trzeba jedynie mieć świadomość, że w przypadku użytku domowego, ten parametr nie ma większego znaczenia. Wystarczy zakupić myszkę o rozdzielczości 1000 DPI, choć i mniejsze wartości są wystarczające. Jeśli myszka ma służyć do celów gamingowych to powinno się przyjrzeć modelom pozwalającym na regulację parametru DPI.
  • Częstotliwość raportowania  - ten parametr ma fundamentalne znaczenie w przypadku zastosowań profesjonalnych, ale także gamingowych. Im częściej urządzenie komunikuje się z komputerem, tym lepiej.
  • Ergonomia – ma znaczenie zarówno w przypadku użytku domowego, jak i profesjonalnego i gamingowego. Urządzenie, które dobrze leży w dłoni podnosi komfort pracy i gry.
  • Jakość wykonania – ten punkt jest dość oczywisty. Nie od dziś wiadomo, że tanie materiały zmuszają do częstej wymiany myszy, dlatego dobrze jest wybrać takie urządzenie, które nie razi słabym wykonaniem.
  • Dodatki – dzisiaj większość myszek działa bez podkładek, ale jeśli już musimy taką dokupić to kierujmy się estetyką wykonania i trwałością materiałów. Bardzo fajnym rozwiązaniem są podkładki z podpórką na nadgarstek lub wbudowanym hubem z portami USB. Dodatkiem może być także podświetlenie w myszkach, które może być regulowane.

 

Wybór myszki jest sprawą indywidualną dla każdego użytkownika. Nie powinno zatem dziwić, że gracze potrafią wydać ciężkie pieniądze na myszkę, podczas gdy zwykły Kowalski będzie zadowolony z urządzenia za 30 złotych. Najważniejsze, żeby wybrany sprzęt spełniał swoje zadanie. W przypadku tych tańszych warto kupić jednak poleasingowe, gdyż są one najczęściej marki Dell, Lenovo, HP. Taka myszka gdy jest now kosztuje 60-80 zł, a poleasingowa nawet 70% taniej. Polecamy ją zwłaszcza dlatego, że materiał oraz jakość wykonania jest zupełnie inna niż nowych myszek za wspomniane 30 zł. 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

pixel