Dobraliśmy w pary najlepsze produkty! Wybierz swoją parę i oszczędzaj 🔥 Przejdź do promocji
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Z czego składa się toner?

2021-04-03

Toner jest chromoforowym czynnikiem używanym do drukowania laserowego. Drobny proszek znajduje się głównie we wkładach, które są wkładane do drukarek, kopiarek i urządzeń wielofunkcyjnych.

Z czego składa się toner?

Toner w proszku składa się zasadniczo z następujących składników:

• żywica syntetyczna,
• kolorowe pigmenty,
• tlenki metali, które można magnesować,
• Mmłe ilości środków antyadhezyjnych, takich jak wosk i silikon.

Dokładne proporcje mieszania różnią się w zależności od producenta. Skład jest zsynchronizowany z zespołami drukującymi urządzenia, złożonymi z różnych wałków drukujących oraz zespołu utrwalającego itp. Wielkość cząstek proszku tonera wynosi od 5 do 30 mikrometrów. Jako taki, toner działa jak płyn. Ta właściwość jest absolutnie wymagana, aby toner przepływał i nie trzeba potrząsać kasetą.

Jakie właściwości musi mieć proszek tonujący?

Aby zapewnić doskonałe wydruki na drukarce laserowej, toner musi wykazywać specjalne właściwości. Niewielki rozmiar cząsteczek zapewnia dobre krycie i mieszanie kolorów, cienką aplikację, precyzyjne gradienty kolorów oraz pełne i bez smug pokrycie. Podobnie ważna jest optymalna przyczepność do papieru.
Jakie są kolory tonera? Co oznacza CMYK?

Kolorowa drukarka laserowa współpracuje z czterokolorowym systemem drukowania - CMYK i potrzebuje tonera do każdego koloru wydruku:

C - cyjan (niebieski)
M - magenta (czerwony)
Y – yellow (żółty)
K – „Key plate” (czarny)


Jak znaleźć odpowiedni toner do mojej drukarki?

Istnieją tysiące różnych wkładów z tonerem. Jeśli chcesz wiedzieć, który toner pasuje do Twojego urządzenia, wystarczy wejść na stronę producenta i tam bez trudu znajdziesz dedykowany toner.
Które tonery są najlepsze?

Najlepsze są oryginalne tonery producentów urządzeń. Odnosi się to do obsługi i bardzo dobrych właściwości drukarskich, które znajdują odzwierciedlenie w optymalnej mieszance kolorów i niezawodnej przyczepności do nośnika druku. Oczywiście, są tzw. tonery uniwersalne, czasami dużo tańsze, ale nie ma gwarancji co do jakości wydruku.
Jak często należy wymieniać toner?

Toner należy wymienić, gdy tylko się wyczerpie. Drukarka laserowa sygnalizuje, kiedy potrzebny jest nowy wkład. Większość drukarek laserowych i urządzeń wielofunkcyjnych wyświetla poziom napełnienia poszczególnych wkładów w sterowniku. W przypadku niektórych urządzeń można również wydrukować poziom napełnienia i inne parametry urządzenia. Gdy wydruk jest słabszy w jednej części strony, oznacza to, że toner jest pusty.

Jak długo można przechowywać toner?

Właściwie toner można przechowywać w nieskończoność, ponieważ nie wysycha. Nawet wkłady, które od lat były przechowywane na półkach, często drukują bezpośrednio za pierwszym razem. Przed pierwszym użyciem tonera, który był przechowywany w pionie przez dłuższy czas, należy bezwzględnie umieścić go z powrotem w poziomej pozycji montażowej i lekko obrócić w poziomie do przodu i do tyłu. Podobnie zalecamy przechowywanie w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu w pozycji poziomej.

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixel