Posadź drzewo 🌳 z Amso i zyskaj 12 miesięcy gwarancji za darmo! Sprawdź szczegóły
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wybieramy kartę graficzną do komputera

2021-03-28

 Innymi słowy, kiedy grasz w grę, GPU wykonuje większość ciężkiej pracy. Im mocniejszy procesor graficzny (czasami nazywany kartą graficzną), tym więcej informacji można obliczyć i wyświetlić w krótszym czasie, a także ogólnie lepsze wrażenia z gry.


Oprócz jednostki centralnej (CPU), procesor graficzny (GPU) ma największy wpływ na wydajność komputera do gier. GPU składa się z dodatkowego procesora, który pobiera dane z procesora i przekształca je na obrazy, które można renderować na ekranie.

We wczesnych latach komputerów PC procesor był odpowiedzialny za tłumaczenie informacji na obrazy. Dane były przechowywane w specjalnych przestrzeniach pamięci zwanych „buforami ramek”, a następnie przesyłane na wyświetlacz. Wiele procesorów ogólnego przeznaczenia nie wyróżniało się w wykonywaniu tego typu procesów, dlatego też stworzono „akceleratory graficzne” do obsługi niektórych wyspecjalizowanych prac, które wykonywał procesor. Stało się to ważniejsze, ponieważ graficzne interfejsy użytkownika (GUI), które można znaleźć w nowocześniejszych systemach operacyjnych, takich jak Windows, stały się bardziej popularne.

Dzisiejsze procesory graficzne są bardzo dobre w przetwarzaniu dużych ilości informacji o obrazie i wykonywaniu równoległych zadań, dzięki czemu są niesamowicie szybkie nie tylko w wyświetlaniu tekstu i grafiki w okienkowych GUI, ale także w przetwarzaniu złożonej grafiki 3D wymaganej w nowoczesnych grach. Procesory GPU mogą również wydajnie uruchamiać inne procesy, które wymagają równoległego manipulowania dużą ilością danych, co czyni je przydatnymi w niektórych aplikacjach również poza grami.

 Układy GPU są ważne, ale skąd wiesz, który wybrać? Dostępnych jest szeroki wybór opcji GPU różnych producentów i może nie być od razu jasne, która z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Znajomość podstaw ich działania i różnic między nimi może pomóc w podjęciu decyzji.

Dlaczego karta graficzna ma znaczenie?

Dla wielu osób granie jest zadaniem wymagającym największej ilości sprzętu, o wykonanie którego należy poprosić komputer. Nic więc dziwnego, że poważni gracze spędzają godziny na badaniu najnowszych technologii GPU i często regularnie aktualizują swoje GPU. Ponieważ procesory GPU stają się szybsze, gry są projektowane tak, aby wykorzystać dodatkową wydajność, co zmusza producentów do tworzenia jeszcze szybszych procesorów graficznych, kontynuując cykl.

Jeśli nie stawiasz na gry, możesz nie przejmować się tak bardzo możliwościami swojego GPU. To powiedziawszy, aplikacje profesjonalne często bezpośrednio wykorzystują wyspecjalizowane możliwości przetwarzania GPU, tylko na różne sposoby. Przykłady obejmują edycję wideo, w której GPU można wykorzystać do przyspieszenia procesów, takich jak kodowanie wideo, renderowanie 3D i aplikacje do projektowania/produkcji wspomagane komputerowo (CAD/CAM), takie jak AutoCAD. Wszystkie te programy korzystają z dodatkowej mocy obliczeniowej procesora graficznego, chociaż najbardziej korzystają z procesorów graficznych zaprojektowanych specjalnie z myślą o tych aplikacjach.

Wybór GPU jest zatem ważną częścią budowy, zakupu lub modernizacji komputera. Jak w przypadku każdego komponentu PC, pierwsze pytanie, jakie należy sobie zadać przy wyborze karty graficznej, brzmi: jak będziesz jej używać?

Branża gier odegrała kluczową rolę w ewolucji technologii GPU. Dzisiejsze gry na PC są bardziej realistyczne i złożone niż kiedykolwiek wcześniej, a rosnąca wydajność nowoczesnych procesorów graficznych jest zarówno po części przyczyną, jak i odpowiedzią na graczy oczekujących lepiej wyglądających i bardziej złożonych gier.

Mówiąc najprościej, jeśli budujesz komputer do grania w gry, najważniejszym zakupem będzie GPU. Inne komponenty mogą również wpływać na wydajność, takie jak procesor, pamięć i pamięć RAM, ale GPU ma najbardziej bezpośrednie połączenie z tym, co widzisz na ekranie podczas gry.Istnieje jednak wiele różnych rodzajów gier i nie wszystkie wymagają najpotężniejszego GPU na rynku. Dlatego ważne jest, aby zapoznać się z wymaganymi, zalecanymi i optymalnymi specyfikacjami gry, aby upewnić się, że masz odpowiedni procesor graficzny.

Kupowanie najlepszego procesora graficznego, na jaki możesz sobie pozwolić, to dobry sposób, aby zabezpieczyć swoją kompilację na przyszłość i przygotować ją do grania w popularne gry, które jeszcze nie zostały wydane. To powiedziawszy, jeśli dokładnie wiesz, w jakie gry chcesz grać, zbadanie idealnego GPU do uruchomienia tego tytułu to świetny sposób na rozpoczęcie procesu zakupów.

Wideo i aplikacje profesjonalne

Ci, którzy używają swoich komputerów do złożonych zadań, takich jak renderowanie 3D, tworzenie gier i edycja wideo, również korzystają z szybszych procesorów graficznych. Zaawansowane aplikacje, takie jak AutoCAD i Adobe Premiere Pro, mogą korzystać z procesorów graficznych w celu przyspieszenia przetwarzania oraz zapewnienia szybszych i bardziej wydajnych przepływów pracy.

Dlatego istnieje cały segment procesorów graficznych zaprojektowanych specjalnie dla profesjonalistów. Te procesory graficzne dla stacji roboczych są zoptymalizowane pod kątem tych aplikacji, a ich sterowniki posiadają certyfikaty stabilności i niezawodności podczas wykonywania tych operacji. Profesjonalne karty graficzne mogą być niezwykle wydajne i często są droższe niż nawet zaawansowane procesory graficzne do gier, ale ponieważ nie zostały zaprojektowane specjalnie do obciążeń związanych z grami, prawdopodobnie nie są idealne dla komputerów do gier. Dlatego najdroższy procesor graficzny nie zawsze jest „lepszy” i ważne jest, aby wybrać procesor graficzny na podstawie tego, jak planujesz go używać, a nie wyłącznie ceny.W tym przewodniku skupimy się na bardziej popularnych kartach graficznych przeznaczonych do gier. Jeśli potrzebujesz GPU do uruchamiania profesjonalnych aplikacji, prawdopodobnie będziesz szukać najlepszych opcji poza zwykłym rynkiem konsumenckim GPU. Seria Quadro firmy Nvidia lub linia AMD Radeon Pro to świetne miejsca do rozpoczęcia.

Wszyscy inni Jeśli nie grasz lub nie uruchamiasz wymagających profesjonalnych aplikacji, które mogą korzystać z GPU w celu przyspieszenia działania, być może nie będziesz musiał inwestować tak dużych pieniędzy w swoją kartę graficzną. Jeśli używasz głównie aplikacji zwiększających produktywność, przeglądasz Internet, zarządzasz pocztą e-mail i wykonujesz inne zadania o niskim poziomie zasobów, to wybranie odpowiedniej pamięci RAM, procesora i pamięci powinno być wyższym priorytetem.

Zintegrowane i oddzielne procesory graficzne

Większość nowoczesnych procesorów ma zintegrowaną grafikę, która zasadniczo jest procesorem graficznym wbudowanym w sam procesor lub w inny sposób ściśle powiązanym z procesorem. Te zintegrowane grafiki są zwykle opcjami o niższej wydajności, zapewniając wystarczającą moc do obsługi systemu operacyjnego i uruchamiania przeglądarek internetowych, klientów poczty e-mail, aplikacji zwiększających produktywność i innego rutynowego oprogramowania, ale nie wystarczają do niczego więcej niż zwykłe (lub starsze) gry. Szybko się to zmienia, ponieważ procesory stają się coraz mocniejsze, ale na razie, jeśli chcesz grać w gry, oddzielny (lub oddzielny) procesor graficzny jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem.

Samodzielne procesory graficzne obejmują zarówno stosunkowo niedrogie, podstawowe opcje, jak i niezwykle wydajne układy GPU, które same mogą kosztować znacznie ponad 1000 USD. Możesz kupić oddzielne procesory graficzne jako część gotowych systemów, na komputer, który sam budujesz, lub w celu uaktualnienia starszego procesora graficznego.

Nvidia kontra AMD

A teraz porozmawiajmy o dwóch największych graczach w branży GPU do gier (przynajmniej na razie): Nvidii i AMD.

Kupując GPU, wybierasz między kartami graficznymi, które zawierają wszystkie elementy niezbędne do renderowania obrazu na wyświetlaczu. Karty te zawierają rozwiązania chłodzące, niezbędne połączenia, a co najważniejsze, sam procesor graficzny. Ten procesor to niesamowicie złożony układ opracowany przez dziesięciolecia badań i eksperymentów. Ponieważ bariera wejścia w tworzenie tych procesorów jest tak wysoka, prawdopodobne jest, że każdy zakupiony procesor graficzny będzie pochodził od jednej z dwóch firm: Nvidia lub AMD.

Historycznie rzecz biorąc, te dwie firmy walczyły o pozycję lidera na rynku GPU, nieustannie zmuszając się nawzajem do wprowadzania innowacji z korzyścią dla konsumentów. Obie mają mocne strony i obie oferują solidne opcje. Cokolwiek wybierzesz, będziesz w stanie znaleźć kartę dostosowaną do Twoich potrzeb w zakresie gier.

Kupując kartę graficzną, najczęściej będziesz wybierać spośród modeli firm innych niż Nvidia i AMD, takich jak ASUS, GIGABYTE i MSI. Firmy te biorą chipy zaprojektowane przez AMD lub Nvidię i tworzą własną kartę graficzną przy użyciu tej technologii.

 


Pomyśl o tym jak o samochodzie; silnik jest tworzony przez AMD lub Nvidię, ale reszta samochodu, w tym nadwozie i chłodzenie, są projektowane przez firmę, która sama produkuje kartę. Innymi słowy, jeśli kupisz procesor graficzny ASUS, nadal jest to układ Nvidia lub AMD w obudowie zaprojektowanej przez ASUS. Każdy producent GPU przedstawia własne, unikalne wybory projektowe i technologie, co daje wiele opcji do wyboru.

Model GPU (na przykład Nvidia RTX 3080) odnosi się do samego procesora i to właśnie mówi ci, gdzie GPU mieści się w ogólnym spektrum wydajności. Istnieją również inne względy, takie jak chłodzenie, taktowanie i estetyka, które mogą wpływać na wydajność, ale kupując RTX 3080, znasz podstawowe możliwości karty niezależnie od producenta.

Jest to prawdopodobnie najważniejszy czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru.

Nvidia

Najnowsza seria kart graficznych do gier Nvidia została zbudowana na architekturze Ampere. Najpopularniejsze i najbardziej wydajne procesory graficzne to te z serii 30 (RTX 3070, 3080 lub 3090), których możliwości wydajnościowe rosną wraz z liczbą. Seria RTX 20 jest nadal bardzo realną opcją, jeśli nie potrzebujesz również absolutnie nowatorskich rozwiązań i nadal umożliwia nowsze technologie, takie jak śledzenie promieni.

Nvidia oferuje szeroką gamę procesorów graficznych, obejmujących od niższego do bardzo wysokiego segmentu konsumenckiego rynku GPU, a nie tylko produkty flagowe.

Istnieje wiele czynników, które decydują o wydajności GPU, ale najłatwiej zacząć od liczby rdzeni przetwarzających, zwanych „rdzeniami CUDA” lub „rdzeniami RTX”, które oferuje karta graficzna Nvidia. Zwykle jest to dobry wskaźnik jego możliwości wydajnościowych. Jednak, podobnie jak w przypadku większości komputerów PC, istnieje wiele wskaźników wpływających na wydajność, a „lepsze” może oznaczać różne rzeczy dla różnych ludzi.

AMD

AMD oferuje również szereg wydajnych procesorów graficznych do gier, w tym flagową serię Radeon RX 5000 , która wykorzystuje architekturę RDNA i jest następcą serii AMD RX Vega. AMD oferuje również bardziej podstawową serię 500, która chociaż jest nieco starsza, nadal zapewnia solidną propozycję wartości dla gier 1920 × 1080.

AMD oferuje również procesory graficzne w całym spektrum cenowym i wkrótce doda jeszcze więcej. Pod koniec 2020 roku AMD wypuścilo nowy zestaw procesorów graficznych o pseudonimie „Big Navi”, zaprojektowanych w oparciu o przyszłą architekturę RDNA 2. Te karty z serii Radeon RX 6000 powinny okazać się ekscytującym krokiem naprzód w portfolio procesorów graficznych AMD.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel