Dobraliśmy w pary najlepsze produkty! Wybierz swoją parę i oszczędzaj 🔥 Przejdź do promocji
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

W GTA 6 zagramy dopiero po przesłaniu zdjęcia?

2023-08-17

Gry od 18 roku życia po potwierdzeniu zdjęciem?

Amerykańska instytucja zajmująca się przyznawaniem kategorii wiekowych dla gier wzięła na cel zminimalizowanie dostępu dzieci do treści przeznaczonych wyłącznie dla dorosłych. Ich innowacyjny pomysł ma na celu wprowadzenie pewnych zmian na rynku gier, chociaż niekoniecznie przewiduje on rewolucję.

Organizacja ESRB zgłosiła wniosek do Federalnej Komisji Handlu, w którym przedstawia plan wdrożenia metody weryfikacji wieku użytkowników. Wspólnie z firmą Yoti opracowano system Privacy-Protective Facial Age Estimation, oparty na technologii rozpoznawania twarzy. Nowy system miałby oceniać wiek osoby, która zamierza zakupić grę analizując cechy jej twarzy. W przypadku stwierdzenia, że osoba jest nieletnia, dostęp do danej produkcji zostanie zablokowany.

Dotychczasowy system oznaczania kategorii wiekowych na fizycznych kopiach gier sprawdzał się przede wszystkim dzięki restrykcjom sklepów, które odmawiały sprzedaży produktów przeznaczonych dla dorosłych osobom nieletnim. Jednak w przypadku gier w wersji cyfrowej, łatwo było obejść ograniczenia poprzez podanie fałszywej daty urodzenia. Jeśli plan ESRB zostanie wdrożony, omijanie tych ograniczeń stałoby się trudniejsze, choć nadal możliwe. W przypadku zakupów na platformach takich jak Steam czy GOG, konieczne byłoby przesłanie lub wykonanie zdjęcia twarzy, które następnie zostanie zweryfikowane za pomocą inteligentnych algorytmów.

Rozpoznawanie twarzy

Należy jednak podkreślić, że organizacja zapewnia, iż system ma jedynie oceniać wiek osoby na podstawie fotografii, nie analizując szczegółów umożliwiających identyfikację tożsamości. Dane osobowe miałyby być bezpieczne i niezachowywane w żadnej formie. Głównym celem aplikacji jest ocena wieku osoby dokonującej zakupu gry, a nie samej osoby dziecięcej. Taki aspekt został wyjaśniony w oficjalnym oświadczeniu ESRB.

Warto zaznaczyć, że omawianą metodę można by przechytrzyć, przesyłając zdjęcie osoby dorosłej. Nawet w przypadku, gdy zdjęcie byłoby robione na żywo (na przykład przez kamerkę internetową), istniałby potencjał na oszukanie systemu poprzez pokazanie wydrukowanego zdjęcia innej osoby. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, że sama możliwość przesyłania zdjęcia w formie pliku jest konieczna ze względu na fakt, że nie każdy użytkownik dysponuje kamerką internetową.

Vzy teraz idealny zestaw od AMSO Gaming to: PC + gra + klawiatura + mysz + słuchawki + Smartfon/Kamerka/Selfie? ;)

Spis Treści:
    Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
    pixel