Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

System dla poleasingowych komputerów

2017-07-09
Czyli o tym, dlaczego to Windows Refubished jest jedynym oryginalnym systemem dla poleasingowych komputerów? Czemu służy ten program i czemu pierwotna naklejka COA nie wystarcza?

Po pierwsze ustalmy kilka faktów. Microsoft Register Refubished nie każda firma sprzedająca sprzęt poleasingowy może mieć. Trzeba spełniać normy i przede wszystkim taka firma cały czas jest sprawdzana przez Microsoft. Jeśli więc już sklep posiada taki certyfikat to jest pewność, że system będzie w 100% oryginalny.

Windows Refurbished powstał po to, gdyż Microsoft zauważył, że na rynku pojawia się bardzo dużo sprzętów używanych, które w 95% pochodzą z zagranicy, a na podstawie pierwotnej licencji COA nie można zainstalować na nich Windows w wersji PL. Program „Registered Refurbisher Program” powstał w 2009 roku.


1. Ale jak to? Sprzedawca mówił o wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE?!

Tak, słyszałem o tym, wiem też o wyroku i chociaż nasze komputery są z Unii Europejskiej to nic nie znaczy. Po pierwsze dlatego, że wyrok dotyczył innej licencji - na obudowach jest COA.

Po drugie w Unii Europejskiej kraje mają swoje języki, a zgodnie z licencją COA na komputerze można zainstalować system w wersji językowej skąd pochodzi komputer. Tym samym jeśli sprzedawca odsprzedaje komputer z Niemiec to nie można zainstalować na nim Windowsa w polskiej wersji językowej. Na każdy bowiem rynek Microsoft dostarcza licencje odpowiednie dla danego kraju.


Po trzecie załóżmy, że nawet sklep sprzedaje dobrą licencje, którą Trybunał Sprawiedliwości zasądził to i tak Trybunał nie zasądził, że można zmieniać sobie język, on tylko wydał wyrok, że można odsprzedawać licencje, ale nic w tym orzeczeniu nie ma o zmianie wersji językowej na inną. Oznacza to, że nadal wersja językowa pozostaje taka, jaka była pierwotnie.

Nic nie daje nam również wpis na fakturze, np. Dell 790 i3-2100/4/120ssd Windows 7. Dlaczego? Gdyż nie ma tutaj informacji o licencji oraz o wersji językowej z jaką została zakupiona dana licencja.


2. Ale mam płytkę z wieloma językami?

Tak, takie płytki są jednakże dla Microsoftu liczy się pierwsza rejestracja. Czyli jeśli za pierwszym razem został wgrany np. Windows w niemieckiej wersji językowej, to klucz został przypisany do takiej wersji.

3.Ale system się aktywował?

Tak, system się aktywował, gdyż firma Microsoft co jakiś czas włącza zbiorczo stare klucze. Dodatkowo w świetle prawa w przypadku kontroli to nie sprzedawca odpowiada za system, a właściciel. Oznacza to, że to kupujący ma wiedzieć, czy posiada legalny system i to on za niego odpowiada. Wszystkie więc konsekwencje prawne idą na nas, a nie na sprzedawcę.


4. W takim razie jak poznać, że sprzęt ma legalne oprogramowanie?


Po pierwsze tylko Windows 10. Microsoft od 1 grudnia 2016 usunął z rynku Refubished licencje na Windowsa 7 i 8. Dlatego jeśli widzicie, że ktoś sprzedaje sprzęt z licencją na wykluczone już systemy od razu możecie mieć podejrzenie, że coś jest nie tak. Jeśli zaś chcecie mieć Windowsa 7 lub 8 to można oficjalnie zejść z licencji Windows 10 PRO na Windows 7 PRO trzeba jednak w tym celu zadzwonić do Microsoftu i oni krok po kroku powiedzą co należy zrobić.


Po drugie naklejka z kluczem Windows 10 z nadrukiem "...FOR REFURB". Jeśli kupujemy już komputer z licencją Refubished to na obudowie komputera w momencie sprzedaży sprzedawca nakleja nową naklejkę z kluczem dedykowanym dla Windowsa 10, a na górze znajduje się informacja Windows 10 Refurb.




Po trzecie system jest zainstalowany na dysku, a jeśli chcemy go przeinstalować to za pomocą narzędzia na stronie Microsoft możemy pobrać system (https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10 ) i stworzyć pendrive’a lub płytę z Windows 10. Wtedy w każdym momencie możemy zainstalować system od nowa, oczywiście wprowadzając klucz z nalepki

Po czwarte na fakturze jest wpis, że komputer sprzedawany jest z Win 10 MAR PL lub samym WiN 10. Czemu może pojawić się MAR? To skrót od programu Microsoft Authorized Refurbisher.

Tak o to mamy w 100% legalny system!


5. Czy to jest drogie?


 Kwoty obecnie za Windowsa 10 Refubished nie są duże. Wersje Home można mieć za  około 60 zł, a wersja Prof., to koszt 120 zł.  Sumy nie są więc ogromne. Jednakże przypadku wykrycia nielegalnego oprogramowania kary są o wiele bardziej dotkliwe. Czy warto więc inwestować w system bez licencji? Naszym zdaniem nie, ale wybór jak zawsze należy do każdego z nas.

6. Czemu o tym informujmy?

Bo pragniemy, aby w Polsce było tylko legalne oprogramowanie i aby nie tracić życia na przepychanki sądowe. Można powiedzieć, że w ten sposób chcemy nakłonić za wszelką cenę do zakupu u nas komputerów? Nieprawda, gdyż nie jesteśmy jedynym sklepem w Polsce oferującym takie licencje. Po prostu tak jak inne sklepy z tego programu tak i my wolimy czyste zasady.
pixel