Skąd się wzięły nazwy firm?
Myślę, że historii firmy Nokia nie będę przytaczał, gdyż jak pewnie większość z Was wie nazwa ta po prostu jest zaczerpnięta z miasteczka, które tak właśnie się nazywa. Jednak niektóre marki powstawały w zupełnie inny sposób.
Ot taki Bluetooth, kto by pomyślał, że nazwa została zaczerpnięta od pseudonimu króla Danii - Haralda Sinozębego (Blåtand). To on w 970 roku podbił Norwegię i tym samym zjednoczył sobie to państwo z Danią. Bluetooth działa podobnie, gdyż łączy różne urządzenia ze sobą. Logo tej technologi jest zaś połączeniem dwóch znaków z runicznego alfabetu - Haglaz i Berkanan
Znacie system operacyjny Linux? Kojarzy się Wam pewnie z pingwinem. Spokojnie Linux w żadnym języku nie oznacza tego zwierzaka. Nazwa pochodzi od dwóch słów. Pierwsze to imię twórcy Linus , a drugie Unix. Wychodzi nam wtedy słowo Linux, które jest akronimem rekurencyjnym oznaczającym w branży komputerowej: Linux Is Not UNIX.
Microsoft Windows. Dwa oddzielne słowa i niestety tutaj włodarze firmy nie mają światu do przedstawienia jakieś zabawnej historii. Po prostu Microsoft to nazwa powstała ze skrótu micorsomputer software – Micro-Soft. Na początku korporacja nawet używała „-”, ale ostatecznie zrezygnowano z tego zabiegu. Windows, tutaj historia jest trochę dłuższa, gdyż na początku miał się nazywać Interface Manager. Jednak osoba odpowiedzialna za marketing przekonała Microsoft do zmiany poglądu. Dlatego otrzymaliśmy Windowsa, bądź co bądź lepiej pasującą nazwę do wyskakujących okienek.
Lepszą historią może poszczyć się Apple i Macintosh. Ta pierwsza powstała na samym początku działalności Steve Joba, który podobno powiedział do osób z nim współpracujących, że „do piątej wymyślimy nazwę, a jak nie to zostanie jabłko” i tak mamy Apple.
Tymczasem w roku 1984 zespół działający pod marą Apple stworzył pierwszego Macintosha i jeśli kojarzyła Wam się ta druga nazwa z jabłkami to trafiliście w dziesiątkę. Okazuje się bowiem, że to John McIntosh w 1811 roku odkrył nowy gatunek tego owocu. Nazwę zaczerpnął od swojego nazwiska i tak po całym świecie sprzedawano drzewka dającym taki rodzaj jabłka. Traf chciał, że uwielbiał je pierwszy projektant firmy Apple – Jef Raskin. Dlatego swój sprzęt nazwał po prostu Macintosh. Trochę inaczej pisany (prawa autorskie) ale wymawia się łatwo.
Procesory Pentium. Pewnie nawet taki macie w swoim komputerze, a jak nie to przynajmniej się dowiecie skąd Intel wziął swój pomysł na taką nazwę. Nie jest to dziełu przypadku, gdyż w latach 80. pojawił się konflikt między firmą AMD, a Intel. Ten pierwszy producent jednostek centralnych zaczął bowiem produkować je pod nazwą Am286, 386 i inne. To nie spodobało się firmie Intel, która swoje procesory oznaczała samymi numerami. Podobieństwo było spore, ale sąd najwyższy nie widział w tym nic złego. Intel postanowił więc zmienić nazwę procesorów i ogłosił konkurs. Pracownicy firmy dwoili się i troili, ale nikt niczego sensownego nie wymyśli. Dopiero zewnętrzna agencja Lexicon Branding wymyśliła nazwę Pentium. „Penta” to z greckiego pięć i jest to symboliczne odwołanie się do piątej generacji procesorów stworzonych przez firmę Intel.
Android tak popularny system wśród posiadaczy smartfonów wziął swoją nazwę od firmy wykupionej przez Google – Android Inc. Osoby tam zatrudnione rozwijały w tajemnicy ten system operacyjny. Po kilku latach testów pojawił się Android.
„What I Knows Is” co z tych liter można ułożyć. Zabawmy się w Lodra Voldemorta, który swoje prawdziwe imię za pomocą różdżki odpowiednio przerobił i wychodzi nam Wikipedia. To jedna z teorii na temat nazwy tego giganta. Tymczasem Larry Sanger podobno stworzył ją z połączenia słowa wiki – szybko (z języka hawajskiego) i „encyklopedia”.
AMSO Polska firma, w której nie wiemy zbytnio skąd się wzięła nasza nazwa. Jednakże być może wspólnymi siłami rozwiążemy tę łamigłówkę. Stąd pytanie od jakich członów lub jakie skojarzenia z naszą firmą macie? Najciekawsza odpowiedź zostanie nagrodzona.
Naszą propozycję pewnie już od pewnego czasu już znacie – promujemy ją na kubeczkach czyli: I Am So hot stuff .
Swoje odpowiedzi publikujcie na naszym FaceBooku. Zabawa trwa do 16.12.2016 roku. Powodzenia.