Dobraliśmy w pary najlepsze produkty! Wybierz swoją parę i oszczędzaj 🔥 Przejdź do promocji
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Prezentujemy: Samsung A50

2022-04-09

Seria Galaxy A znajduje się pomiędzy seriami Galaxy J i Galaxy S jako urządzenia pomiędzy i bardzo zgrabnie łączy ze sobą dwa światy.

Wyróżniającą cechą A50 są trzy aparaty tylne, które powinny zainteresować entuzjastów fotografii z ograniczonym budżetem. Urządzenie kosztowało w dniu premiery 349 euro, co w przeliczeniu dawało 1600 zł brutto za tego smartfona. Od poniedziałku 11 kwietnia przez najbliższy tydzień smartfon ten będzie w super promocji w cenie 699 zł brutto. Szczegóły możecie poznać tutaj.

Po wyjęciu sprzęty z opakowania, poza wspomnianymi aparatami, pierwsze co rzuca się w oczy to 6,4-calowy wyświetlacz „Infinity-U”. Ekran ma zauważalnie mniejsze ramki niż Galaxy A7. Dodatkowo charakteryzuje się on między innymi tym, że przednia kamera jest wielkości małej kropelki, a w wyświetlaczu zaimplementowany jest czytnik linii papilarnych.

 


Samsung pokrył tył A50 szkłem, które jest tak wypolerowane, że przypomina metaliczne wykończenie. A50 jest obecnie dostępny w kolorze czarnym, niebieskim, koralowym i białym.


A50 waży o 2 g (czyli 166g) mniej niż Galaxy A7, przez co w dłoni będzie jest praktycznie identyczny. Mimo to A50 jest dobrze zbudowany i wytrzymały. Obszar wokół kamer jest odporny na próby nacisku, niezależnie od tego, jak mocno to robimy. Co więcej, nie udało mi się spowodować deformacji wyświetlacza, nawet gdy mocno naciskałem na przód urządzenia. Szczeliny między materiałami są równe i ciasne. A50 to dobrze wykonane urządzenie.

 


A50 jest wyposażony w 128 GB pamięci flash UFS 2.1 i 4 GB pamięci RAM. Ta pierwsza jest znacznie szybszy niż pamięć eMMC. Dodatkowo w serii Galaxy A został zaimplementowany porty USB typu C. Miło również, że Samsung zachował gniazdo słuchawkowe. A50 obsługuje również karty microSD o pojemności do 512 GB.


Nasz dzisiejszy bohater ma wsparcie do najnowszego Androida 11 i chociaż A50 nie ma dedykowanego przycisku Bixby, jak jego rodzeństwo z serii Galaxy S, ale nadal można przesuwać palcem w prawo podczas korzystania z domyślnego ekranu głównego, aby wywołać asystenta cyfrowego.


Strona główna Bixby jest konfigurowalna i posiada informacje o ostatnio używanych aplikacjach wraz z innymi ogólnymi informacjami, takimi jak wiadomości czy pogoda. A50 obsługuje również komendy głosowe Bixby.

 


Samsung preinstaluje kilka aplikacji innych firm, w tym serwisy społecznościowe i strumieniowe przesyłanie muzyki. Można je tylko wyłączyć, a nie odinstalować, co jest średnim rozwiązaniem. A50 ma jednak certyfikat DRM Widevine Level 1, więc można przesyłać strumieniowo treści z usług chronionych DRM, takich jak Amazon Prime Video i Netflix.


A50 pracuje w LTE Cat.6, co oznacza, że osiąga prędkość pobierania 300 Mb/s i wysyłania 50 Mb/s przez LTE. Są to te same prędkości, z którymi radził sobie jego poprzednik. A50 obsługuje również odpowiednią liczbę pasm LTE, co wystarcza do działania poza Europę. Podczas moich testów jednostka utrzymywała przyzwoity odbiór sieci komórkowej w budynkach i ogólnie w obszarze zabudowanym. Wi-Fi w A50 w porównaniu do swojego poprzednika. Nasze urządzenie testowe osiąga nieznacznie lepsze prędkości pobierania niż Galaxy A7.

 


A50 wykorzystuje BeiDou, Galileo, Glonass i GPS do usług lokalizacyjnych. Mapy Google mogły mnie szybko i precyzyjnie zlokalizować podczas testów. Nawet kompas w Google Maps poruszał się dokładnie.


Zabrałem A50 na przejażdżkę rowerem wraz z zegarkiem Polar, aby porównać dane o lokalizacji. Polar zarejestrował 5,90 km trasy, którą dokładnie wykreślił. Natomiast A50 twierdził, że przejechaliśmy tylko 5,50 km, co stanowi około 10% różnicy. Krótko mówiąc, A50 jest wystarczająco dokładny do ogólnych zadań nawigacyjnych, ale nie, jeśli chcemy precyzyjnie śledzić swoją lokalizację, na przykład podczas jazdy na rowerze.


A50 obsługuje Voice over LTE (VoLTE), jak i połączenia Wi-Fi (VoWiFi). Jednak operator musi udostępnić urządzenie, aby obie funkcje działały. A50 nie będzie mógł korzystać z VoLTE lub VoWiFi, jeśli Twój operator tego nie zrobił. Mogę potwierdzić, że w sieci Play wszystko działa.

 


Ogólnie A50 zapewnia dobrą jakość połączeń zarówno w słuchawce, jak i w zestawie głośnomówiącym. Głos ze słuchawki jest głośny i wyraźny , a mikrofon konsekwentnie wychwytywały głos wyraźnie z niewielkim hałasem w tle.


A50 ma trzy aparaty na tylnej stronie , takie jak Galaxy A7. Sprzęt posiada również o 1 MP lepszą soczewkę przednią niż poprzednik – 25 MP . Główny czujnik skierowany do tyłu ma aperturę f/1,7 i pole widzenia 78°. Wysoka światłoczułość sprawia, że A50 szczególnie nadaje się do fotografii przy słabym oświetleniu. Druga kamera tylna ma 8 MP, który może robić zdjęcia szerokokątne dzięki polu widzenia 123°. A50 wykorzystuje trzecią tylną kamerę do zbierania danych o głębi ostrości, które może wykorzystać do tworzenia ujęć z efektem bokeh – rozmycie tła. Główny aparat dokładnie odwzorowuje kolory i ostro rejestruje obiekty.


A50 może nagrywać filmy w jakości Full HD za pomocą głównej kamery. Jest to jednak ograniczenie domyślnej aplikacji aparatu, ponieważ aplikacje innych firm pozwalają rejestrować w jakości 4K. Filmy nagrane głównym aparatem mają dobry zakres dynamiki, a czujnik szybko dostosowuje poziomy ekspozycji w zmieniających się warunkach oświetleniowych, bez wstrząsów.

 


A50 ma 10-punktowy wielodotykowy ekran, który podczas testów działał precyzyjnie nawet na krawędziach wyświetlacza. Nawiasem mówiąc, szkło zakrywające ekran dotykowy ma śliskie wykończenie, na którym łatwo można wykonywać gesty wieloma palcami. To dość przyjemna sprawa.


Wyświetlacz jest typu AMOLED i osiąga średnią maksymalną jasność 628 cd/m² przy automatycznej jasności. Samsung oferuje kilka trybów kolorów, podobnie jak w droższej serii Galaxy S, co pozwala dostosować wyświetlacz do własnych preferencji. Tryb „Prosty” zapewnia najlepszą dokładność kolorów. Inaczej to wygląda w trybie „Zdjęcia”, gdzie odwzorowanie staje się płaskie. Ogólnie rzecz biorąc, A50 ma stosunkowo dobrą dokładność kolorów tym bardziej, że ma pełne pokrycie kolorów sRGB.


Samsung domyślnie instaluje własną klawiaturę, która działa bardzo dobrze. Zawsze możesz zainstalować inną klawiaturę, jeśli wolimy.

 


A50 używa przycisków ekranowych do poruszania się po urządzeniu, ale One UI ma również elementy sterujące oparte na gestach, które można włączyć w ustawieniach. Jedynymi przyciskami sprzętowymi są guziki głośności i zasilania, które znajdują się po prawej stronie ramy A50. Przyciski są dość wąskie, ale oba oferują precyzyjne punkty nacisku i łatwo je znaleźć, trzymając urządzenie.


Samsung wyposażył A50 w ekranowy czytnik linii papilarnych, podobnie jak w przypadku serii Galaxy S10. Czujnik w naszej jednostce sprawdzał się w codziennym użytkowaniu i jest bardziej eleganckim rozwiązaniem niż posiadanie dużego okrągłego czujnika zamontowanego na tylnej szybie urządzenia czy też z przodu jak w przypadku niektórych iPhone’ów.


Co ciekawe można także użyć rozpoznawania twarzy, aby odblokować A50, ale jest to tylko wersja 2D, co nie jest tak bezpieczne, jak obrazy 3D używane przez rozwiązania takie jak FaceID firmy Apple. A50 używa swojego przedniego aparatu do identyfikacji naszej twarzy. W testach okazało się, że światło emitowane przez wyświetlacz pozwala rozpoznać twarz, nawet jeśli używaliśmy smartfonu w ciemnym pokoju. Z drugiej strony możemy też przechytrzyć odblokowanie twarzy zdjęciem naszej buzi, co podkreśla, że nie jest tak bezpieczne jak odcisk palca, hasło, symbol czy PIN.


Samsung wyposaża A50 w wewnętrzny układ SoC Exynos 9610 , który produkuje w procesie 10 nm. Serce posiada aż osiem rdzeni, które są podzielone na dwa klastry po cztery rdzenie Cortex-A73 i cztery rdzenie Cortex-A53, które taktują odpowiednio do 2,3 GHz i 1,7 GHz. Exynos 9610 uzyskał wynik o około 20% wyższy niż Exynos 7885 w Galaxy A7 i jest jeszcze dużo wydajniejszy niżQualcomm Snapdragon 636 , który napędza Moto G7 Plus i Nokia 7.1.

 


Do tego wszystkiego sprzęt został wyposażony w 4 GB Ram co sprawia, że A50 radzi sobie ze wszystkim nowoczesnymi grami. Podczas testów wszystko działało płynnie i szybko.


A50 ma monofoniczny głośnik umieszczony na spodzie urządzenia, który w naszych testach osiągnął maksymalnie 85 dB(A). Głośnik zapewnia przyzwoity dźwięk i ogólnie jest zbalansowany, a nawet można usłyszeć niższe oraz średnie tony - imponujące. Krótko mówiąc, głośnik w A50 jest wystarczająco dobry, aby od czasu do czasu słuchać muzyki lub oglądać filmy.


Samsung wyposażył A50 w baterię o pojemności 4000 mAh. Kondycja baterii mimo, że sprzęt jest używany została określona. Próba w teście Wi-Fi pozwoliła na pracę urządzenia przez 11 godzin i 32 minuty. W tym czasie była odświeżana co kilka sekund witryna amso.pl. Pełne naładowanie jest możliwe w ciągu 2 godzin za pomocą dołączonej do zestawu ładowarki.


Smartfon za 699 zł z super parametrami, tak mogę opisać A50. To mega wydajne urządzenie, w super stanie, posiadające nowoczesny wygląd, bardzo dobry wyświetlacz i bardzo dobre aparaty. Jeśli szukacie dobrej słuchawki to pomyślcie ciepło o A50.

 

Procesor

  • Taktowanie procesora2.3GHz, 1.7GHz, Typ procesoraOśmiordzeniowy

Wyświetlacz

  • Wielkość wyświetlacza162.1mm (6.4" pełny prostokąt) / 157.6mm (6.2" zaokrąglone rogi)
  • Rozdzielczość wyświetlacza2340 x 1080 (FHD+)
  • Technologia wyświetlacza AMOLED, Głębia kolorów wyświetlacza16M

Pamięć

  • Wielkość RAM (GB)4
  • Wielkość ROM (GB)128
  • Zewnętrzna pamięć MicroSD (do 512GB)
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel