Posadź drzewo 🌳 z Amso i zyskaj 12 miesięcy gwarancji za darmo! Sprawdź szczegóły
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Prezentujemy: Libre Office odpowiednik MS Office

2018-10-07
Przy zakupach w naszym sklepie często pytacie o Microsoft Office. Niestety pakiet biurowy Microsoftu jest płatny, a jego cena jest niestety dość wysoka. Dlatego dzisiaj prezentujemy Libre Office…

… całkiem udany odpowiednik, który ma naprawdę sporo funkcji. Najważniejszą jednak informacją jest ta, że program można pobierać, instalować i co najważniej używać bez jakichkolwiek kosztów. Libre Office można używać bez żadnych konsekwencji prawnych zarówno w domu, jak i firmie. Dostępnych jest dodatkowo 30 wersji językowych. Polska wersja językowa oczywiście jest udostępniania i można ją zainstalować na takich systemach, jak: Microsoft Windows, Mac OS X i Linux (Debian, Ubuntu, Fedora, Mandriva, Suse...).Zaletą Libre Office jest również fakt, że otwiera on wszystkie pliki z programów Microsoft Office. Na dodatek umożliwia zapisanie dokumentu w każdej wydanej na przestrzeni lat wersji Office’a.

Kolejną ważną cechą Libre Office jest potężny interfejs,  który łatwo jest dostosować do własnych potrzeb – użytkownicy Microsoft Office bezproblemowo się w nim odnajdą, gdyż układ poszczególnych sekcji jest bardzo podobny.Jakie więc funkcje udostępnia nam Libre Office?

Pierwsza i najważniejsza to Writer to edytor tekstu pakietu LibreOffice. Odpowiednik Worda w Microsoft Office. Można go używać przy wielu zastosowaniach: od szybkiego napisania listu do pisania całej książki z tabelami, ilustracjami, bibliografią i wykresami. Mechanizmy autouzupełniania i autoformatowania pozwolą Ci wykonywać zadania prościej, ale – jeśli wolisz – możesz je łatwo wyłączyć. Writer jest potężnym narzędziem do zastosowań DTP, takich jak tworzenie wielokolumnowych listów i broszur. Są tutaj wszystkie funkcje, które są w innych płatnych programach.

Druga funckja to Calc, a więc odpowiednik Excel. To tutaj można uporządkować liczby, dane i wykresy.  Narzędzia analizy i wykresów pomogą nadać przejrzystości. W pełni zintegrowany system pomocy pomaga prościej wprowadzać skomplikowane formuły. Dodawaj dane z zewnętrznych baz danych, takich jak SQL czy Oracle, a następnie używaj sortowania i filtrowania do utworzenia analiz statystycznych. Używaj funkcji graficznych do wyświetlania dużych ilości grafik 2D i 3D spośród 13 kategorii, wliczając linie, obszary, paski, X-Y, siatki – z dziesiątkami dostępnymi wariantami możesz być pewien, że znajdziesz taki, który będzie odpowiedni do Twojego projektu.Po trzecie Impress to oczywiście odpowiednik Power Point. To tutaj najszybciej stworzymy prezentacje multimedialną. Animacji oraz szablonów jest tutaj bardzo, bardzo dużo. Praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie.

Po czwarte Draw, który pozwala na tworzenie wykresów i rysunków od zera. Zdjęcie jest warte więcej niż tysiąc słów, więc czemu nie spróbować czegoś prostego z wykresami, ilustracjami? Albo pójdź dalej i z łatwością utwórz dynamiczne ilustracje 3D z efektami specjalnymi. Proste i potężne narzędzie graficzne, na które zawsze czekałeś.Pięć to Base. To nic innego jak moduł bazodanowym pakietu LibreOffice. Dzięki Base, możesz bezproblemowo zintegrować swoją istniejącą strukturę bazy danych z innymi komponentami pakietu, a także stworzyć interfejs użytkownika i zarządzać swoim danymi jako oddzielna aplikacja. Możesz używać zaimportowanych, połączonych tabel oraz zapytań z MySQL, PostgreSQL lub Microsoft Access i wielu innych źródeł. Base pozwoli Ci także zaprojektować własną bazę danych, aby utworzyć idealny interfejs z wyrafinowanymi formularzami, raportami i widokami. Obsługa wielu produktów jest wbudowana, a dodawanie nowej – bardzo proste.Math to łatwy w obsłudze edytor równań i zapisów matematycznych, który pozwoli Ci na szybkie zapisywanie i wyświetlanie Twoich matematycznych, chemicznych, elektrycznych i naukowych równań w standardowej notacji zapisu. Nawet najbardziej skomplikowane kalkulacje mogą być zrozumiane, jeśli są prawidłowo przedstawione. E=mc2.LibreOffice posiada także skonfigurowany mechanizm tworzenia plików PDF. Osobiście bardzo często używam tego modułu przy tworzeniu ofert. Jednakże zastosowanie jest szerokie, a dodatkowo dzięki temu każdy użytkownik może zobaczyć to samo co my.

Libre Office jest dostępny tutaj. Jak wspomniałem już na początku program jest darmowy i dodatkowo bardzo kompletny. Ma praktycznie wszystko, co jest potrzebne do pracy w biurze czy też domu. Zachęcam do pobierania tego pakietu i testowania.


Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
pixel