Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Prezentujemy: Laptop 2w1 HP Elite X2 1013 G3

2020-07-18
Elite x2 1013 G3 od Hewlett-Packard to 13-calowy 2-w-1 wyposażony w potężny czterordzeniowy procesor, dwa porty Thunderbolt 3, wyświetlacz 3: 2 3k, z możliwością obsługi rysika oraz dołożeniem stacji dokującej. Takiego potwora dzisiaj sprawdziłem dla Was.

O marce HP już dawno nie pisałem, ale obok x2 1013 nie można przejść obojętnie.  Rzadko bowiem spotyka się biznesowy sprzęt tak dobrze wykonany i taki, który w dniu swojej premiery kosztował blisko 8 tysięcy złotych, a teraz jest do nabycia za 2 tysiące złotówek u nas w AMSO – laptopy poleasingowe. W tej cenie otrzymujemy pięknie wyposażone urządzenie 2 w 1. Metalowa lekko kanciasta bryła  jest naprawdę elegancka, a wieńczy tę stylistykę odchylana podstawa, która przypomina metalową ramkę o grubości 6 mm. Kiedy pierwszy raz ją zobaczyłem przypominała mi nogę do obrazka i w sumie dobrze, gdyż w 1013 G3 można patrzeć jak w obrazek. Naprawdę urządzenie bardzo mi się podoba i nie tylko dzięki bryle. Również wyświetlacz 3k z małymi cienkimi ramkami jest niesamowity, a do tego dochodzi jeszcze grubość urządzenia na poziomie 7,6 mm co u mnie wywołało efekt WOW.  Ogólnie jakość wykonania jest nieskazitelna i nie zauważyłem żadnych jej słabości. Ramka doskonale i stabilnie utrzymuje tablet/ekran w miejscu, zawiasy są mocne i sztywne. Maksymalny kąt otwarcia to 155 stopni. Dodam jeszcze, że waga całkowita tego urządzenia to zaledwie 1,17 kg.



Portów USB doświadczymy tutaj aż trzy, ale wszystkie są w wersji USB-C, z których dwa to te typu Thunderbolt 3, a trzeci USB 3.1 Gen 1. Wszystkie trzy przenoszą sygnał DisplayPort i mogą być odpowiednio używane z dopasowanym adapterem lub kablem USB-C na DisplayPor. Na minus zaliczam za to brak czytnika kart microSD, ale akurat mały to minus, gdyż i tak telefon zawsze podłączam bezpośrednio do komputera, aby zgrać zdjęcia (brak karty SD w iPhone). Jeśli  szukamy większej ilości portów to z pomocą przychodzi nam stacja dokująca podłączona do  Thunderbolt 3. Jako ciekawostkę dodam, że ładowanie sprzętu odbywa się za pomocą tych portów, co jest rewelacyjne, gdyż dzięki szybkiemu ładowaniu w 30 minut można mieć naładowany sprzęt do połowy. 

Najnowsze urządzenie HP 2 w 1 wyposażono w dwuzakresowy modem Wi-Fi Intel Wireless-AC 8265 z obsługą 802.11 a / b / g / n / ac. W idealnych warunkach (brak innych urządzeń Wi-Fi w pobliżu, niewielka odległość między nadawcą a odbiornikiem) działał znakomicie.



W sprzęcie, który otrzymałem do opisu niestety nie było gniazda na kartę SIM, wiem że takie wersje wychodziły jednakże były droższe o blisko 500 zł. Ogólnie nie korzystam z tego rozwiązania, gdyż sieć udostępniam z telefonu. Nie potrzebuje płacić dwóch abonamentów, czy też posiadać dwóch kart sim czy też nawet wyjmować karty sim z telefonu. Wszystkie te rozwiązania są i były dla mnie zbędne więc nie jest mi potrzebny modem WWAN.

X2 G3 wyposażony jest w dwie kamery, przednią 5 MP i tylną 8 MP. Do rozmów online idealne, do zdjęć poprawnie tak mogę to opisać. Oczywiście tylna soczewka sprawuje się lepiej.  Przednia kamera wyposażona jest dodatkowo w podczerwień co umożliwia obsługę Windows Hello. Warto dodać, że to rozwiązanie nie było standardem w 1013 G3, a dodatkiem. Tym bardziej fajnie, że to akurat się znalazło w naszych sztukach. Dzięki temu logowanie do systemu jest dużo, dużo szybsze.


W kwestii bezpieczeństwa, poza wspominanym Windows Hello, Elite X2 posiada również czytnik linii papilarnych i umożliwia biometryczną kontrolę dostępu. Czytnik znajduje się z tyłu tabletu. Ponadto urządzenie zawiera również układ TPM 2.0, a także własne oprogramowanie HP Client Security – tutaj trzeba je pobrać ze strony producenta.  



Zaskoczeniem może być łatwy dostęp do środka sprzętu. Oczywiście potrzebne są specjalne narzędzia jak przyssawka do ekranu + śrubokręt typu torx, ale ogólnie całość jest banalna. Wystarczy bowiem odkręcić 4 śrubki znajdujące się pod nogą. Przyssawkę przesunąć w prawy górny róg wyświetlacza i teraz pomału można wyjąć wyświetlacz. Odłączamy dwa kable trzymające wyświetlacz i mamy cały środek naszego dzisiejszego bohatera. W środku możemy podmienić dysk SSD NVME np. na większy. Wyczyścimy też wnętrze tego malucha i na tym koniec. Jednakże należą się oklaski za tak śmiałe i łatwe posunięcie w kwestii otwierania tableta. Oby więcej takich rozwiązań.

Klawiatura HP jest naprawdę dobra. Podłączenie jej do ekranu jest możliwe za pomocą magnetycznego zaczepu. Dodatkowo mamy możliwość, aby klawisze były na płasko lub pod lekkim kątem. Obudowa klawiatury wykonana jest z metalu, a klawisze są płytkie i gładkie, o charakterystycznym dość krótkim skoku. Piszę się na nich wygodnie i co najważniejsze są podświetlane dwustopniowo. Klawiatura nadaje się więc bez problemu do codziennego użytkowania.

Touchpad ma  obsługę wielo-dotyku, a jego wymiary to około 9,4 x 5,5 cm. Powierzchnia jest gładka i przyjemna w użytkowaniu, a nawet prawy i lewy przycisk myszy wbity w płytkę działa bardzo dobrze wydając przy użyciu delikatny, krótki „click”.



Ekran dotykowy można obsługiwać za pomocą palców oraz rysika ActivePen (brak w zestawie). Panel obsługuje 10-punktowy multitouch i szybko reaguje na to co chcemy wykonać. Opóźnień nie stwierdziłem.

Wspomniany rysik od HP nie trafił w moje dłonie, a więc mogę oprzeć się tylko na informacjach od producenta i wiem, że obsługuje 4096 punktów nacisku, waży 15 g, posiada trzy przyciski, które można konfigurować. Bateria nie jest wymienna i ładuje się nią przez port USB-C w 30 minut. Tyle na temat piórka.

Skoro już w tematach około-ekranowych jestem to dodam, że matryca w tym modelu to IPS, o rozdzielczości 3000x2000. Jasność  to aż 411,8 nitów, a współczynnik kontrastu to  942: 1 co jest wynikiem ponad przyzwoitym. Dzięki temu obrazy, filmy i inne rzeczy wyglądają na tym sprzęcie wręcz cudnie i cieszą wzrok paletą barw.



Z ciekawostek dodam, że warto wejść do biosu, aby zaadresować większą ilość pamięci dla karty graficznej oraz włączyć funkcję działania na wielu rdzeniach podczas pracy na baterii.  Ta druga kwestia jest moim zdaniem bardzo ważna, jeśli chcemy korzystać z pełnej mocy urządzenia, a ten ma jej naprawdę, naprawdę dużo, gdyż pod pokrywą Elite x2 jest czterordzeniowy procesor Core i5-8350U. Działa z zegarem bazowym 1,7 GHz i turbo doładowaniem do 3,6 GHz. Do tego dochodzi 16 GB typu DDR4 oraz dysk SSD NVME od Samsunga. Wszystko to sprawia, że urządzenie chodzi mega płynnie, a nawet cięższe zadania są dla niego bezproblemowe. Takiemu działaniu dopomaga również układ graficzny UHD Graphics 620, który obsługuje DirectX 12 i działa z częstotliwością od 300 do 1100 MHz. Dzięki temu nawet bardziej złożone gry można odpalić na tym urządzeniu bez problemu.

W kwestii głośności, to sprzęt praktycznie chodzi bezgłośnie, a przy wyczerpujących zadaniach maksymalnie osiąga 33 dB, co jest wynikiem znakomity. Do tego dochodzą jeszcze świetne głośniki wykonane przy współpracy Bang & Olusen. Wydobywający się z nich dźwięk jest czysty, mocny i brakuje w nim tylko mocniejszych basów. Mimo wszystko nie mam nic do zarzucenia temu rozwiązaniu, gdyż jest naprawdę ekstra.

Na zakończenie dodam, że sprzęt przy korzystaniu z sieci starcza na baterii używanej w okolicach 6 godzin, a więc praktycznie jak nowy (producent deklaruje 6,30 godzin).

To koniec? Tak mega super sprzęt, który ma ogromne możliwości. Jeśli szukacie czegoś na lata to HP Elite X3 1013 G3 jest takim właśnie sprzętem.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel