Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Prezentujemy: Getac S400

2018-04-07
Do prezentacji Getaca zbierałem się dłuższą chwilę, gdyż nie miałem warunków do sprawdzenia jego wszystkich możliwości. Z drobną pomocą pogody mogłem wykonać testy, do których S400 ponoć jest wykonany.

Jak sami widzicie na zdjęciach produktu Getac S400 przeznaczony jest do wyjątkowo trudnych warunków pracy. Na myśl przychodzą mi magazyny, place budowy, pustynia, warsztaty samochodowe i wszystkie takie miejsca, gdzie laptop narażony jest na upadki, spadki, zalania, zapylenia etc. Obudowa na pierwszy rzut oka przypomina walizkę (specyficzna rączka na górze)o wymiarach 348 x 258 x 49.2 mm, a jej grubość to 5 cm. Jak na tak masywnie wyglądający sprzęt jego waga to zaledwie 3 kg. Oczywiście jest to znacznie większa masa niż dzisiejszych ultrabooków, ale jak na urządzenie tej klasy to parametr jest na niskim poziomie. Co ciekawe tak niewielką wagę udało się uzyskać dzięki materiałowi KryptoShell i chociaż przeszukałem w sieci artykuły na jego temat to niestety nie znalazłem z czego on powstał. Pewne jest jednak, że chroni on wnętrzności laptopa tworząc przypominającą w dotyku plastikową konstrukcję, ale niebywale twardą, gdyż jest ona odporna na temperatury, wstrząsy i wibracje – testy MIL-STD-810G. Dodatkowo wszystkie porty zostały zakryte gumowymi klapami, które urwać jest ciężko. Jeśli jednak nam się to uda to możemy je wymienić, gdyż pod spodem są specjalne śrubki, które wystarczy odkręcić. Kolejną ważną kwestią w obudowie jest fakt, że spełnia ona odporność na kurz i pył w zakresie normy IP5X. Do tego dochodzi jeszcze możliwość odchylenia ekranu o maksymalnie 180 stopni oraz deklaracja producenta, że siła nacisku na centymetr to 30 kilogramów.



Nim przejdziemy dalej dodam jeszcze, że komputer może pracować w temperaturze od -20 do 60 stopni. Tę pierwszą wartość udało się sprawdzić w -15 podczas wielkich mrozów w lutym w naszym kraju laptop działał bez problemu. 60 stopni niestety nie udało mi się u nas osiągnąć, ale pewnie sprzęt sobie z poradzi. Warto dodać, że normalnej klasy laptop może pracować między 0 a 35 stopni. Getac S400 jest zdecydowanie twardą maszyną, która może wytrzymać bicie, nie jest on jednak w pełni wodoodporny. Getac nazywa to "odpornym na wodę", ale to naprawdę oznacza, że może poradzić sobie z rozlewaniem na klawiaturze i deszczem, jednakże S400 nie jest zamkniętą maszyną. Istnieją grille i inne otwory do wnętrza, przez które może dostać się woda, i dlatego urządzenie nie posiada klasyfikacji IP dla cieczy.



Getac S400 to również wiele popularnych złącz, które przydają się każdego dnia w pracy. Pod gumowymi plastikami znajdziemy porty takie jak 3 x USB 3.0 , 1 x HDMI, 1 x VGA, 1 x LAN, 1 x Gniazdo Audio, 1 x Port COM (RS232), 1 x Gniazdo ExpressCard/54, 1 x USB 2.0 połączone z eSATA, 1 x RJ11, 1 x czytnik kart pamięci, 1 x zaślepka na napęd (montowany opcjonalnie) 1 x klapa do baterii. Jeśli jednak portów nam za mało to pod spodem jest gniazdo na stację dokującą i dzięki temu możemy zreplikować złącza o dodatkowe. Również pod spodem znajdziemy klapkę do pamięci RAM, gdzie możemy je odjąć lub dołożyć. Druga zaś klapa doprowadzi nas do dysku twardego.
Skoro już wspomnieliśmy coś o HDD to warto zwrócić na niego uwagę, gdyż po jego wyjęciu oczom ukaże się metalowa rama, w środku niej można zauważyć specjalną tłumiącą gąbkę, a wszystko jest hermetycznie zamknięte.



88-klawiszowa klawiatura S400 jest pełnowymiarowa. Ma ścięte czarne klawisze z białym nadrukiem. Funkcje dodatkowe, jak w innych laptopach zostały oznaczone kolorem niebieskim. Wszystkie te białe etykiety sprawiają, że klawiatura wygląda na nieco upchaną, ale działa bardzo dobrze, jej faktura jest przyjemna, skok wysoki, a klawisze odpowiednio wyprofilowane. Dodatkowo klawiatura jest podświetlana.

Nad klawiaturą znajduje się pięć przycisków sprzętowych:
• P1 uruchamia G-Manager (specjalne oprogramowanie do zarządzania laptopem).
• P2 uruchamia Przeglądarkę
• Przełącznik trybu zaciemnienia, który wyłącza podświetlenie i wszystkie inne światła wraz z illuminacją
• Przycisk ECO do włączania trybu oszczędzania energii przy zasilaniu bateryjnym
• Przycisk High-Bright włącza i wyłącza pełne podświetlenie.
• Power – włączenie i wyłączenie laptopa.



Pod klawiaturą znajduje się touchpad oraz przyciski myszy i skaner linii papilarnych. Touchpad jest optymalnie dopasowany i bardzo czuły. Jego powierzchnia robocza jest odznaczona od pozostałej części laptopa lekko podniesioną ramką, dzięki czemu zawsze możesz poczuć, gdzie zaczyna się i kończy. Dwa przyciski myszy są również odpowiednio dopasowane wymiarami i mają lekko szorstką powłokę proszkową, która zapewnia odpowiednią ilość chwytu. Mały czytnik linii papilarnych umieszcza się między dwoma przyciskami myszy. Oprogramowanie do tego ostatniego znajdziecie na stronie producenta.



W przypadku S400 postanowiłem sprawdzić dogłębnie wnętrze tego sprzętu i płyta główna znajduje się pod klawiaturą. Nie jest usadowiona w metalowej ramie ani też obudowie. Zamiast tego wszystko jest osadzone w bardzo wytrzymałej plastikowej skrzynce "KryptoShell". Prawie wszystkie zewnętrzne porty interfejsu urządzenia są przymocowane do płyty głównej. Ogólnie rzecz biorąc, płyta główna i obwody wewnętrzne są bardzo czyste, bardzo solidne i bardzo dobrze rozłożone i na dodatek wszystko jest właściwie zabezpieczone. Bardzo imponująca jest również ilość detali w środku obudowy np. prowadnice przewodów czy też piękne miedziane odprowadzacze ciepła.



W obiekcie moich dzisiejszych ochów i achów zastosowano matrycę matową o rozdzielczości 1366 x 768. Warto dodać, że firma Getac zastosowała w niej technologię QuadraClearTM Sunlight Readable, która zapewnia wysoką czytelność ekranu dzięki wysokiej jasności oraz powłoce antyodblaskowej. Dodatkowo kąty widzenia są naprawdę bardzo porządne, a poziom jasności można regulować za pomocą 16 poziomowej skali.



Getac S400 wydawany był w dwóch różnych wersjach. Można wybrać Core i3 działający z częstotliwością 2,26 GHz lub Core i5-3320M pracujący z częstotliwością 2,6 GHz, który gdy potrzeba rozkręca się do 3,3 GHz. Oprócz różnicy w częstotliwości taktowania, zaawansowany układ i5 oferuje Turbo Boost (możliwość zwiększenia częstotliwości taktowania) i obsługuje wiele zaawansowanych technologii Intela, które mogą ale nie muszą być potrzebne ( wirtualizacja , trusted execution czy advanced AES ).

Procesor graficzny jest wspierany przez grafikę GT 730M z 1 GB pamięci włąsnej, która obsługuje między innymi Optimus, PhysX, CUDA, 3D Vision, FXAA, TXAA, OpenCL, Direct Compute. Do tego dochodzi jeszcze wsparcie DirectX 12 . W naszym Getacu S400 zamontowany jest dysk HDD jednakże wraz z połączeniem pozostałych parametrów wszystko działa płynnie, a i nawet czas można w coś sobie pograć dzięki dodatkowej karcie graficznej.



Na zakończenie naszej prezentacji warto jeszcze wspomnieć o baterii. Model testowy wyposażyłem sobie w nowy zamiennik i praca na dokumentach z włączonym czy też wyłączonym Wi-Fi to około 7 godzin zabawy na tym sprzęcie. Trzeba przyznać, że wynik jest bardzo przyzwoity. Oglądanie filmów Full HD jest możliwe przez 3 godzinki. Jednakże dźwięk wydobywający się z głośników jest taki sobie lepiej skorzystać z głośników zewnętrznych lub słuchawek. Na plus warto jeszcze zaliczyć cichy wentylator, którego praktycznie nie słychać. Maksymalny poziom dźwięku to 35dB.

Ogólnie Getac S400 przeżył upadek z 90 cm – nie zrobiło to na nim nawet najmniejszego wrażenia, do tego bardzo dobra wydajność, długi czas pracy na baterii łączność Wifi oraz poręczne i trwałe wykonanie sprawiają, że do ciężkiej pracy ten laptop jest wręcz idealny.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018
pixel