To już ostatnie dni promocji na akcesoria Apple z rabatem 50%! Zostało - nie czekaj! Przejdź do promocji
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Prezentujemy: Dell 9030 AIO/All in One

2018-01-14
Dell 9030 w wersji AIO zaczyna być naszym stałym produktem, dlatego warto go opisać, a dokładnie zaprezentować.

Dłuższa przerwa związana z publikacjami była oczywiście związana gorącym okresem grudniowym, ale przede wszystkim czekałem na nowe dostawy sprzętu, a te właśnie dojechały. Mam więc nadzieje, że nie zabraknie mi tematów do opisywania. Nie przynudzając zaś zaczynamy…

Dell 9030 AIO w naszej ofercie niby już się pojawił w roku 2017 (końcówka), ale były to pojedyncze sztuki, często bez nóg itp. Dlatego nie opisywałem tego sprzętu. Teraz AIO Della zaczyna się pojawiać cyklicznie, posiada nogi, a więc w moje dłonie wpadła ta zabawka i przyznać muszę, że jest to naprawdę zacny sprzęt, gdyż poprawiono w nim wielu rzeczy względem 9020 AIO.



Mój dzisiejszy bohater przede wszystkim jest świetną propozycją dla osób, które pragnąć mieć w domu lub firmie sprzęt reprezentatywny, charakteryzujący się nowoczesnym wyglądem i brakiem dużej ilości kabli plątającym się wokół biurka lub miejsce jest bardzo ograniczone. Dell 9030 AIO w takim przypadku jest idealnym rozwiązaniem, a czarna obudowa zaokrąglona na bokach sprawia, że wygląda on bardzo profesjonalnie, co jest bardzo ważne w wielu profesjach – zwłaszcza, w kontaktach z klientami. Dodatkowo  ergonomiczna, podstawa komputera OptiPlex 9030 All-in-One umożliwia utrzymanie porządku na biurku. Warto jednak zaznaczyć, że standardowo Dell do tego produktu dawał podstawę umożliwiającą zmianę tylko nachylenie panelu. Regulacja wysokości i obracanie o 180 stopni była możliwa w nogach sprzedawanych oddzielnie.  W obudowę wpisany jest ekran 23 cale, którego rozdzielczość to full HD czyli 1920 x 1080. Matryca monitora jest oczywiście matowa. Dell 9030 AIO można dodatkowo we własnym zakresie doposażyć o opcjonalny panel dotykowy. Firma Dell sprzedaje go oddzielnie. Nie miałem akurat z nim styczności dlatego nie wypowiem się na jego temat.



Dell 9030 AIO to poprawiona względem Della 9020 AIO konstrukcja otwierania sprzętu. Sprzęt z końcówką „20” opiszę w przyszłym tygodniu jednakże ilość zastosowanych śrub w tym modelu wywołał niejednokrotnie moje zdziwienie, gdyż firma Dell przyzwyczaiła mnie do tego, że otwiera klapy i poszczególnych elementów jest szybkie, wręcz mechaniczne. Nie wiem być może ktoś inny projektował 9020 AIO, ale chyba była to osoba, która prowadzi sklep ze śrubkami i najwyraźniej chciała się pozbyć zapasów. Tak czy siak Dell 9030 tych śrub nie ma, znaczy ma, ale już nie w takiej ilości – i dobrze! Aby dostać się do środka wystarczy bowiem odpiąć nogę, nacisnąć klipsy na rogu obudowy i pierwszą warstwę można zdjąć. Druga warstwa to blaszka z prawej strony, którą też zdejmujemy klipsem. Raz, dwa i mamy środek. Moja wersja komputera posiadała procesor i5 czwartej generacji, dysk ssd i 8 gb pamięci RAM (maksymalnie 16 gb 1600 MHz). W środku podoba mi się wspomniana, zdejmowana metalowa blaszka. Po pierwsze zapobiega ona osiadaniu się kurzu, a po drugie doskonale odprowadza ciepło. Również dobry dostęp do płyty głównej umożliwia możliwość modyfikowania sprzętu w szybki sposób. Pragniemy mieć wewnętrzne wifi? Nie ma problemu wystarczy kupić moduł, podpiąć i gotowe. Więcej pamięci RAM to też nie problem, wyczyszczenie wiatraczka również nie sprawi nam trudności. Ogólnie dla dłubaczy i ludzi dbających o sprzęt 9030 AIO to bardzo świetnie zrobiona i przemyślana konstrukcja. Na zakończenie tego akapitu dodam, że Dell odszedł w modelu 9030 od dysków 3,5 cala (takowe zatoczka była w 9020) i zastosowała tutaj zainstalowana ramka na „twardziela” typu 2,5 cala.



Na uwagę zasługuje również procesor i5-4570s to jak wspomniałem czwarta generacja „serc” z literką „i” na początku. Charakteryzuje się ona tym, że ma cztery rdzenie i cztery wątki, a jej taktowanie zaczyna się od 2,9 GHz, a kończy na 3,6 GHz. Dodatkowo serce ma aż 6 MB pamięci podręcznej w technologi Intel Smart Cache (technologia umożliwiająca odpowiednie przydzielanie pamięci do poszczególnych rdzeni). Z układem zainstalowana jest grafika Intel HD 4600 i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem jej wydajności. Wiele kart na ekranie nie przycina sprzętu, a i praca z grafiką nie spowalnia sprzętu. Na dodatek jeśli zintegrowana karta nam nie wystarcza, to firma Dell oferuje dodatkową opcjonalną oddzielną kartę graficzną ( AMD Radeon R7 A265 2 GB ).

Złącza i inne dodatki.

AIO jak przystało na sprzęt posiadający wszystko w jednej bryle oferuje niczym laptop złącze na karty SD. Port znajdziemy z lewej strony, a obok niego są również dwa porty USB 3.0 oraz złącze słuchawkowe. Z prawej strony mamy zaś przyciski do regulowania obrazu monitora. Na górze zaś  została umieszczona kamera internetowa FHD o rozdzielczości 2,0 megapikseli z zasłoną zapewniającą prywatność. Najwięcej jednak portów znajdziemy z tyłu sprzętu tam bowiem wkładamy kabel zasilający, a prócz tego umieszczono obok niego 4 x USB 2.0, 2 x USB 3.0 wejście HDMI, wyjście HDMI, Wejście DisplayPort oraz złącze na kabel sieciowy. Jeśli nie korzystamy z klawiatury i myszy na kablu  to, aby kable nie wystawały brzydko i nie zakłócały porządku firma Dell w swojej ofercie ma specjalne osłonki, które zakrywają plątaninę czarnych sznurów. Co ciekawe jest to oddzielny produkt i nigdy nie był dodawany do urządzenia. Jednakże z tego, co się dowiedziałem było to związane z tym, że producent przede wszystkim forsował bezprzewodowe peryferia, które można było sparować z 9030 AIO.



Na zakończenie jeszcze dodam, że 9030 AIO posiada wbudowane głośniki, które grają czysto, a dźwięk z nich nie trzeszczy. Warto również wspomnieć, że wymiary mojego dzisiejszego bohatera to: 574 mm x 72 mm x 386 mm (szerokość x głębokość x wysokość).

To chyba wszystko, co musicie wiedzieć o tej bardzo dobrze zrobionej i przemyślanej konstrukcji od Della. Sprzęt pracuje cicho, jest bardzo dobrze wykonany i myślę, że jeszcze przez wiele lat posłuży w nie jednym domu czy biurze.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
pixel