Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

OnePlus 9 recenzja

2024-09-08

OnePlus 9 test

OnePlus 9 to wydajny i praktyczny smartfon z systemem Android, który harmonijnie łączy wiele cech flagowych urządzeń w jeden, spójny pakiet. Zapewnia on szybkie i płynne działanie, szeroką kompatybilność z różnymi sieciami oraz imponujący aparat fotograficzny.

Telefon ma wymiary 160 x 74,2 x 8,7 mm i waży 192 gramy. Dzięki temu jest zauważalnie cięższy i większy od modeli takich jak Samsung Galaxy S21 czy iPhone 12, nie wspominając o kompaktowym iPhone 12 mini. W dłoni sprawia wrażenie solidnego, szklanego urządzenia. Tył telefonu prezentuje się elegancko, a jego nowoczesna kolorystyka dodaje szyku. Testowany model w odcieniu Arctic wyglądał tak efektownie, że szkoda go było chować w etui.

Porty w OnePlus 9

Podobnie jak w najnowszych modelach, OnePlus 9 nie posiada tradycyjnego gniazda słuchawkowego. Do dyspozycji użytkownika pozostaje złącze USB-C lub bezprzewodowe słuchawki. Jeśli zdecydujesz się na te drugie, warto poszukać słuchawek obsługujących kodek Qualcomm aptX, który zapewnia doskonałą jakość dźwięku na telefonach OnePlus. Jeśli jednak preferujesz słuchanie muzyki bez słuchawek, możesz liczyć na głośniki stereo, które oferują zaskakująco bogaty średni bas, jak na urządzenie mobilne. Przy maksymalnej głośności 98 dB, głośniki te potrafią wypełnić dźwiękiem całe pomieszczenie.

Wyświetlacz w OnePlus 9

OnePlus 9 wyposażony jest w 6,55-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 2400 x 1080 pikseli, który pochodzi z modelu OnePlus 8T i oferuje częstotliwość odświeżania 120 Hz. Jednym z jego kluczowych atutów jest ekstremalna precyzja w odwzorowaniu kolorów. W trybie Natural, zaprojektowanym z myślą o maksymalnej dokładności, wyświetlacz ten nie przekracza błędu koloru wynoszącego 0,9 jednostek JND (Just Noticeable Color Difference), co jest lepszym wynikiem niż Galaxy S20 Ultra (1,3 JND) i znacznie przewyższa iPhone 12 Pro Max (2,2 JND). Z kolei tryb Żywy intensyfikuje czerwienie, co wielu użytkownikom przypadnie do gustu. Choć nie jest to najbardziej realistyczne odwzorowanie kolorów, to na pewno daje efekt „wow”.

Pod względem jasności ekran OnePlus 8T nie oferuje potężnego automatycznego trybu jasności, jednak w pełnym słońcu wypada jaśniej niż iPhone 12 Pro Max. W trybie ręcznym, wyświetlacz w ustawieniu Żywy przewyższa nawet serię Galaxy S20, choć nie dorównuje jasnością modelom iPhone 12 Pro i Pro Max.

Dla tych, którzy chcą oszczędzać baterię, istnieje możliwość ręcznego zmniejszenia częstotliwości odświeżania ekranu z 120 Hz do 60 Hz. Co więcej, system inteligentnie obniża tę wartość automatycznie, gdy nie przewijasz stron ani nie oglądasz treści wymagających wyższego odświeżania.

Aktualnie dostępne produkty

Wnętrze OnePlus 9

OnePlus, Apple i Samsung stosują podobną strategię w swoich modelach z wyższej i średniej półki: tańsze wersje mają te same kluczowe procesory i podstawowe parametry wydajności co flagowce. Różnice pojawiają się głównie w takich aspektach jak jakość wyświetlacza, możliwości aparatu i technologie radiowe.

OnePlus 9 to znakomity wybór dla miłośników gier, co potwierdzają wyniki naszych testów wydajności. Podobnie jak model 9 Pro, wersja bazowa OnePlus 9 oferuje 8 GB RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej, a za dopłatą można było otrzymać wariant z 12 GB RAM i 256 GB pamięci. Testowany model to ta podstawowa wersja, która jednak w benchmarkach wypadła równie dobrze jak jej droższy odpowiednik. W testach jednordzeniowych osiągnęła wynik około 1125, a w wielordzeniowych 3700 punktów, co oznacza wzrost wydajności o 24% w porównaniu do OnePlus 8 Pro w teście jednordzeniowym i o 12% w teście wielordzeniowym. Choć te rezultaty są imponujące, nie dorównują one wynikom iPhone’a 12, który uzyskał 1596 punktów w teście jednordzeniowym i 4049 w teście wielordzeniowym dzięki procesorowi Apple A14.

Snapdragon 888, na którym oparty jest OnePlus 9, znacząco zwiększa także wydajność graficzną. W benchmarku GFXBench Car Chase model ten uzyskał około 70 klatek na sekundę w teście poza ekranem, 37 fps w trybie WQHD i 58 fps w trybie HD. To wyraźny skok w porównaniu do OnePlus 8 Pro, który osiągnął odpowiednio 51 fps oraz 26 lub 45 fps w zależności od rozdzielczości.

System Oxygen OS od OnePlus, oparty na Androidzie 11 (obecnie już 13), wprowadza kilka przyjemnych dodatków, takich jak bardziej eleganckie opcje czcionek, tryb Always-on-Display oraz tryb Zen, który tymczasowo blokuje wszystkie funkcje poza dzwonieniem i robieniem zdjęć. OnePlus obiecuje aktualizacje systemu co najmniej do Androida 13 oraz aktualizacje zabezpieczeń co dwa miesiące przez trzy lata. Jeśli zastanawiasz się, czy OnePlus 9 otrzyma Androida 14 – odpowiedź brzmi tak, aktualizacja została już potwierdzona i czeka na wdrożenie. Pisząc te słowa już jest dostępna.

Wydajność OnePlus 9

Dzięki dużej ilości pamięci RAM i nowoczesnemu oprogramowaniu do jej optymalizacji, OnePlus 9 płynnie przełącza się między wieloma aplikacjami, bez żadnych opóźnień. Choć nie jest to typowy telefon dla zapalonych graczy, można na nim uruchomić wiele popularnych tytułów. Jednak w porównaniu do prawdziwych smartfonów gamingowych, brakuje mu takich funkcji jak zaawansowane silniki wibracyjne, niska latencja dotykowa, akcesoria chłodzące czy potężne głośniki. Ekran, podobnie jak w modelu 8T, oferuje próbkę dotykową 240 Hz, co jest dobrym wynikiem, choć ustępuje modelowi 9 Pro z częstotliwością 360 Hz. W przedziale cenowym poniżej 1400 zł (wrzesień 2024), jest to jednak jeden z najlepszych wyborów do gier.

Podczas testów baterii OnePlus 9 pozytywnie zaskoczył. W teście polegającym na odtwarzaniu filmów na YouTube przez Wi-Fi, przy pełnej jasności ekranu, smartfon wytrzymał niemal 11 godzin. Gdy zmniejszono jasność do 75%, czas pracy wydłużył się do blisko 14 godzin, co jest imponującym wynikiem.

Korzystając z ładowarki Warp Charge 65T USB-C, można naładować baterię o pojemności 4500 mAh w ekspresowym tempie: 23% w zaledwie 6 minut, a pełne naładowanie zajmuje 36 minut – identycznie jak w przypadku modelu 9 Pro. W przeciwieństwie do modelu 8, OnePlus 9 obsługuje ładowanie bezprzewodowe, choć nie tak szybkie jak wersja Pro. W standardzie Qi o mocy 15 W, bateria została naładowana do 24% w 22 minuty, a pełne naładowanie zajęło 102 minuty. Choć nie jest to najszybsza opcja, to wciąż znaczący krok naprzód dla OnePlus.

OnePlus 9 to nowoczesny telefon obsługujący C-band, najnowszą technologię 5G, oraz standardy 4G i Wi-Fi. Dzięki zaawansowanemu chipsetowi Qualcomm Snapdragon 888 i modemowi X60, oferuje wsparcie dla Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 oraz NFC. Warto jednak pamiętać, że jest to model z jednym slotem na kartę SIM, bez obsługi eSIM i możliwości dodania drugiego numeru.

Model 9 wykorzystuje ten sam modem Qualcomm X60, co Samsung Galaxy S21, Galaxy S21 Ultra i OnePlus 9 Pro. Podczas testów w sieci Play, OnePlus 9 pokazał się z najlepszej strony, wygrywając pod względem siły sygnału aż 19 razy w porównaniu do iPhone’a 12 Pro. W obszarach o słabym zasięgu model 9 rzadziej tracił połączenie niż jego rywal od Apple, co jest istotnym atutem dla użytkowników często przebywających w trudniejszych warunkach sieciowych.

Aparat w OnePlus 9

Co z aparatem? To tutaj OnePlus zrobił ogromny krok naprzód. Aparaty od dawna były słabym punktem tańszych modeli OnePlus, ale w modelu 9 sytuacja uległa diametralnej zmianie. Kamera w OnePlus 9 dorównuje Galaxy S21, a nawet przewyższa go w kwestii zdjęć ultra-szerokokątnych, choć brakuje tutaj zoomu optycznego.

Główna kamera oferuje 48 MP z przysłoną f/1.8 i technologią "quad binning", co pozwala na uzyskanie ostrych zdjęć w rozdzielczości 12 MP. Do tego dochodzi 50 MP ultraszerokokątna soczewka z przysłoną f/2.2 oraz aparat monochromatyczny 2 MP, idealny do czarno-białej fotografii.

Główna kamera radzi sobie znakomicie w różnych warunkach oświetleniowych. W naszych testach zdjęcia w świetle dziennym były ostre i pełne detali, z doskonałym zakresem dynamicznym. W słabym świetle aparat także nie zawiódł, choć zauważyliśmy minimalne rozmycia i utratę drobnych detali na niektórych zdjęciach.

Nocne fotografie, zwłaszcza tych pełnych blasku budynków odbijających się w mokrych ulicach, były wyraźnym dowodem na to, że OnePlus w końcu opanował fotografię w trudnych warunkach oświetleniowych. Ultraszerokokątna soczewka, taka sama jak w droższym modelu 9 Pro, korzysta z technologii Freeform Lens, która minimalizuje zniekształcenia. Dzięki temu zdjęcia w dobrym oświetleniu są porównywalne z tymi zrobionymi główną kamerą, a w słabym świetle pozostają ostre, z minimalną utratą detali i niemal zerowym zniekształceniem tła.

Z przodu OnePlus 9 znajduje się 16-megapikselowy aparat umieszczony dyskretnie w otworze wyświetlacza. W dobrym oświetleniu robi solidne selfie z imponującą głębią ostrości. Zdjęcia w słabszym świetle również prezentują się nieźle, choć zauważyliśmy delikatne rozmycie tła oraz nieco szumów na krawędziach. Tryb portretowy wypadł w testach doskonale – nawet po powiększeniu zdjęcia na dużym ekranie, nie dostrzegliśmy problemów z dokładnością mapowania obiektów, co często bywa wyzwaniem w tego rodzaju ujęciach.

Interfejs aplikacji aparatu jest w większości intuicyjny i prosty w obsłudze. Automatyczne wykrywanie scen skutecznie dopasowuje ustawienia, aby uzyskać optymalne zdjęcie. Tryb nocny, czyli Nightscape, działa szybko, umożliwiając robienie wyraźnych zdjęć w ciemniejszych warunkach. Większość innych funkcji jest łatwo dostępna i przyjazna dla użytkownika. Jednak tryb Tilt Shift okazał się mniej udany – mało intuicyjny, mylący i niezbyt przydatny w codziennym użytkowaniu.

Tekst opracował Dawid z AMSO Komputery Warszawa . Zdjęcia pochodzą z oficjalnej witryny oneplus.com/pl

Spis Treści:
    Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2024
    pixel