Posadź drzewo 🌳 z Amso i zyskaj 12 miesięcy gwarancji za darmo! Sprawdź szczegóły
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

O tabletach słów kilka

2021-02-16

Obecnie zdecydowana większość z nas na co dzień korzysta ze smartfona, który od dawna nie służy już tylko do dzwonienia i wysłania wiadomości. Dzisiaj telefon zastępuje komputer, aparat fotograficzny, kamerę, a nawet portfel. Za pomocą tak małego urządzenia możemy być w stałym kontakcie ze światem, robić zakupy czy oddawać się rozrywce, grając w najróżniejsze gry. Czy w takim razie posiadanie tableta ma jakikolwiek sens? W końcu oferuje prawie te same funkcje co smartfon. Jednak słowo prawie jest tutaj kluczowe, ponieważ tablety łączą w sobie najlepsze cechy zarówno smartfonów jak i netbooków. Dzięki nim, niezależnie od miejsca, możemy oddawać się rozrywce, ale także pracować zdalnie. Bardzo istotny jest wybór odpowiedniego urządzenia, żeby spełnił wszystkie nasze oczekiwania.

Do czego używać tabletu


Tablet jest tak wszechstronny, że świetnie nadaje się i to przyjemności i do nauki czy pracy. Mimo, że pod względem podstawowych zastosowań bardzo przypomina smartfona, to dzięki zdecydowanie większej przekątnej ekranu, komfort przeglądania stron internetowych jest nieporównywalnie większy. Tablet świetnie sprawdzi się do oglądania ulubionych filmów na platformie Netflix lub HBO Go, słuchania muzyki ze Spotify lub przeglądania ciekawych materiałów na YouTube. Nie można również zapomnieć o możliwości zainstalowania wielu rożnych aplikacji.

Rozrywka jest ważna, ale oprócz niej, tablet nadaje się do wykonywania pracy, ponieważ może nam zastąpić netbooka. Ogromną zaletą jest jego poręczność, stosunkowo niewielka waga, ale tym samym posiada odpowiednio duży ekran, a to zapewnia komfort obsługi. Tableta można rozbudować o dodatkowe akcesoria, takie jak klawiatura, która może się przydać przy obsłudze pakietu biurowego.

Kolejne zastosowanie tableta na pewno przypadnie do gustu kierowcom, ponieważ można go przekształcić w urządzenie do nawigacji. Dodatkową zaletą jest to, że ekran, który jest większy niż w smartfonie, oferuje lepszą i przejrzystą czytelność map. Odpowiednia aplikacja sprawi, że nie będzie konieczne kupowanie dodatkowego urządzenia nawigującego.

Systemy operacyjne


Wybór samego urządzenia to jedno, ale kluczową kwestią jest system operacyjny, jaki dany tablet posiada. Jest to o tyle ważne, że warunkuje dostęp do gier i aplikacji, ale także sposób obsługi, a nawet wygląd ekranu głównego. Obecnie na rynku znajdziemy tablety z trzema różnymi systemami operacyjnymi:
• Android, który jest najpopularniejszym i najbardziej powszechnym systemem, znanym większości użytkowników smartfonów. Posiada dostęp do ogromnej biblioteki wszelkiego rodzaju darmowych i płatnych aplikacji. Tablety z Androidem są dostępne w różnym przedziale cenowym, a samo urządzenie nadaje się do słuchania muzyki, oglądania filmów, grania itp.
• iOS jest systemem operacyjnym dedykowanym tylko i wyłącznie dla urządzeń Apple. iPady wyróżniają się wysoką jakością wykonania, a cechą charakterystyczną systemu jest płynność działania. Na urządzenia z iOS jest dostępnych jest wiele aplikacji. Warto wspomnieć o tym, że iPady są zintegrowane z innymi urządzeniami Apple, więc posiadacze iPhonów i MacBooków na pewno docenią tę cechę. Niestety minusem jest dość wysoka cena, ale i na to jest pewien sposób, o czym nieco później.
• Windows, który najbardziej przypomina korzystanie z netbooka. Jeszcze jakiś czas temu, wielu producentów instalowało ten system operacyjny w swoich urządzeniach, ale obecnie wykorzystuje go tylko Microsoft w serii Surface, która służy raczej do pracy.

Na co zwrócić uwagę


Żeby w pełni móc wykorzystać możliwości tableta, należy zwrócić uwagę na jego parametry, takie jak:
• procesor – budżetowe wersje wyposażone są w 4-rdzeniowe procesory i takie w zupełności wystarczą do podstawowych zastosowań. Dla bardziej wymajających użytkowników lepsze będą tablety z 6 lub 8 rdzeniami, które z pewnością są wydajniejsze. Przekłada się to także na długość pracy baterii.
• RAM – najprościej można powiedzieć, że im więcej, tym lepiej, ponieważ od ilości zależy płynność działania. Obecnie minimum stanowią 3 GB RAM.
• wbudowana pamięć – tutaj także panuje zasada, że lepiej jest mieć jak najwięcej pamięci. Dzięki temu możemy zainstalować więcej własnych aplikacji, przechowywać więcej zdjęć czy filmów. Jeśli nie posiadamy zbyt wielu dokumentów, powinno wystarczyć 32 GB.
• Wi-Fi – dzisiaj każdy tablet posiada wbudowany moduł Wi-Fi, ale jeśli ma dla nas znaczenie szybkie i stabilne połączenie z internetem powinniśmy wybrać urządzenie z Wi-Fi 802.11ac.
• Bluetooth – dzięki niemu można bezprzewodowo połączyć tableta z różnymi akcesoriami, np. z klawiaturą lub słuchawkami. Standardem jest moduł 4.0, ale coraz częściej można spotkać 5.0.
• bateria – jeden z ważniejszych elementów, od którego zależy jak długo będziemy mogli korzystać z urządzenia bez ładowania. Pojemność baterii jest określana w mAh. Tutaj także obowiązuje zasada im więcej, tym lepiej. Jednak większa pojemność baterii może wpływać na grubość tabletu.
• Moduł LTE – ma znaczenie jeśli chcemy korzystać z urządzenia poza domem i poza dostępem do Wi-Fi.

Gdzie kupić


Dzisiaj nie ma kłopotu z zakupem urządzenia. Można to zrobić stacjonarnie lub bez wychodzenia z domu. Tablety są dostępne w różnym przedziale cenowym, od tanich po naprawdę drogie, ale nie trzeba mieć grubego portfela, żeby stać się właścicielem markowego sprzętu. Wystarczy odwiedzić strony internetowe AMSO. Znajdziemy tam tablety takich firm jak Apple, Dell czy HP. Sprzęt jest poleasingowy, ale w 100 proc. sprawny i objęty gwarancją. Ogromną zaletą jest cena, sporo niższa niż urządzeń oferowanych przez sieciowe markety. Jeśli marzysz o iPadzie, ale niekoniecznie chcesz wydać krocie, z łatwością znajdziesz urządzenie z jabłuszkiem w AMSO.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel