Posadź drzewo 🌳 z Amso i zyskaj 12 miesięcy gwarancji za darmo! Sprawdź szczegóły
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

O drukarkach słów kilka

2018-10-21

W tym roku mija 80. rocznica wynalezienia przez Chestera Carlsona kserografii – technologii wykorzystywanej dziś we wszystkich biurach, którą rozwinął i wprowadził na rynek Xerox. W 2018 r. mija także 40 lat od wynalezienia przez firmę drukarki laserowej.

Początki kserografii

Aby poznać historię współczesnych urządzeń biurowych należy cofnąć się do pierwszej połowy XX w. Amerykanin Chester Carlson rozpoczyna studia prawnicze. Nie mogąc sobie pozwolić na zakup niezbędnych do nauki podręczników postanawia stworzyć maszynę do kopiowania. Prace szybko przynoszą rezultaty i w 1937 r. do urzędu patentowego trafia pierwszy wniosek naukowca. Przełom następuje 22 października 1938 r. - to właśnie wtedy pojawia się pierwszy kserograficzny obraz ręcznie napisanej notatki: „10.-22.-38 Astoria” i staje się podstawą opracowanej przez Carlsona technologii. W niedługim czasie wynalazkiem interesuje się firma z Rochester w stanie New York – The Haloid Company, założona w 1906 r. Inwestuje w produkt, a w konsekwencji w 1949 r. pojawia się pierwsza kopiarka wykorzystująca wynalezioną przez Carlsona technologię. Wynalazek, szybko trafia na rynki w Ameryce, Europie i Azji.Cudowne lata 60.

W latach 60. firma oficjalnie zmienia nazwę na Xerox Corporation i kontynuuje prace nad kserografią.

„W 1959 r. powstaje pierwsza automatyczna kopiarka Xerox 914, która zrewolucjonizowała pracę biurową. Pracownicy nie musieli już żmudnie przepisywać dokumentów i mogli skupić się na swoich kluczowych zadaniach. Z kolei rok 1963 stoi pod znakiem Xerox 813 – pierwszej kopiarki mieszczącej się na biurku. Dzięki miniaturyzacji tego typu urządzeń nie trzeba już było przeznaczać dodatkowej sali na kopiarkę, która wcześniej miała rozmiary stołu” – mówi Arkadiusz Chłopik, Office Marketing Manager, Xerox Polska.

W 1962 r. Rank Xerox (podmiot zależny Xerox) i Fuji Photo Film rozpoczynają współpracę nastawioną na innowacje, tworząc Fuji Xerox – przedsiębiorstwo dedykowane rynkom azjatyckim. Jest to najdłużej działająca spółka typu joint venture pomiędzy amerykańską a japońską firmą na świecie. Firma przyczynia się do powstania m.in. pierwszych urządzeń wielofunkcyjnych.Komputerowa era

Pasmo sukcesów mobilizuje firmę do dalszych inwestycji w badania i rozwój, co owocuje kolejnymi historycznymi wynalazkami. W 1970 r. Xerox otwiera w Alto w Kalifornii swoje własne laboratorium Palo Alto Research Center, znane jako Xerox PARC. To właśnie w jego murach rok później powstaje obiektowy język programowania – Smalltalk. W 1972 r. na rynku pojawia się zaprojektowany tam pierwszy na świecie komputer osobisty Xerox Alto, posiadający graficzny interfejs użytkownika, edytor i myszkę. W ośrodku badawczym Xerox PARC powstaje również: Ethernet – technika służąca do budowy lokalnych sieci komputerowych, będąca dzisiaj standardem tworzenia sieci LAN oraz pierwszy obraz video nagrany w systemie SuperPaint, stanowiący krok w stronę powszechnie dzisiaj wykorzystywanej animacji komputerowej. W 1977 r. na rynku pojawia się pierwsza komercyjna laserowa drukarka, efekt pracy Xerox PARC.

Dzisiaj drukarki są już wszechobecne. Można w nich przebierać i wybiera różne wersje, a jak wybrać jej odpowiednią wersje. O tym jaki rodzaj drukarki wybrać co najczęściej się psuje i czy opłaca samemu drukować fotki.

Przy wyborze drukarki, dużo osób decyduje się na kupno tych tańszych, atramentowych modeli. Czy to rzeczywiście opłacalne?

Średniej klasy „atramentówka” kosztuje niewiele więcej sam nowy toner do niej. Producenci drukarek zarabiają przede wszystkim na eksploatacji sprzętu, toteż cena samego urządzenia nie jest wysoka. Jeśli drukujemy niewiele, drukarka atramentowa będzie dla nas odpowiednia. Przy większej ilości drukowania należy się już zastanowić czy laserowa nie będzie lepszym rozwiązaniem. Drukarka atramentowa jest za to polecana osobom, które muszą z nią podróżować. HP 100 czy HP 470 to sprzęty bardzo małe, mieszczące się do plecaka i posiadające baterie do wydrukowania dokumentu bez prądu z gniazdka. W tej dziedzinie drukarki atramentowe są znacznie lepsze od laserowych.
A propos drukowania. Na ile starcza wkład do drukarki atramentowej?

W zależności co drukujemy, kartridż starcza na 200-300 kopii.

A jak wygląda sprawa z ich zamiennikami?

Faktem jest, że w porównaniu z oryginałem, zamienniki można kupić za połowę ceny. Warto jednak być ostrożnym, bo są one różnej jakości. Kartridże często zasychają, a tusz może zalewać głowice drukujące. Także producenci drukarek coraz bardziej angażują się w zwalczanie zamienników, między innymi widmem utraty gwarancji w przypadku korzystania z nieoryginalnych części.

Czyli nie opłaca się korzystać z zamienników?

Opłaca się, pod warunkiem, że drukujemy rzeczywiście dużo i regularnie, a kupiony zamiennik jest wysokiej jakości, nieodbiegającej od oryginału. Przed kupnem konkretnego modelu zawsze warto zapytać się kogoś znającego temat jakie marki są „pewne”. Dobrą radą przy zakupie materiałów eksploatacyjnych dla drukarek atramentowych jest wypośrodkowanie ceny pomiędzy najniższą (zamiennik), a najwyższą (oryginał)


Jak w takim razie wygląda sprawa z drukarkami laserowymi?

Mono czyli drukująca tylko na czarno to koszt 150-500 złotych. Za kolorową zapłacimy od 500 zł w górę. Ceny są zdecydowanie wyższe, natomiast koszty drukowania zdecydowanie spadają. Małym firmom czy osobom drukującym regularnie na pewno opłaci się kupić „laserówkę”. Plus tego rozwiązania jest taki, że tonery nie zasychają i czekają cały czas, aby zlecić im coś do wydrukowania. Minus to na pewno gabaryty, gdyż tego typu drukarki są po prostu większe od atramentowych.Trzeba jednak pamiętać, aby przed jej kupnem sprawdzić czy działa i czy wałki dobrze zgarniają kartki. Ważny też jest przebieg. W przypadku drukarek laserowych wszystko zależy od modelu. Dla niektórych 30-40 tysięcy kopi to tyle co nic, a dla innego modelu ta liczba może być już ogromna. Warto poczytać na stronie producenta, jaka jest przewidywana miesięczna liczba wydrukowanych stron. Ogólnie jednak trzeba jasno sobie powiedzieć, że drukarki laserowe są odporniejsze na duże przebiegi. Są one tworzone dla dużych firm i po prostu muszą działać. Również wymiana jakiś elementów eksploatacyjnych, jak rolka czy bęben odbywa się w nich szybko i łatwo.

Warto również poprosić sprzedawce o wydrukowanie strony demo, chyba, że już taka leży w drukarce. Wtedy możemy zobaczyć jakość wydruku.

Ile kosztują tonery do nich?


W przypadku używanych drukarek sprawa jest analogiczna trzeba zwracać uwagę czy zamiennik jest dobrze wykonany. Cena tonera do monochromatycznej drukarki na 3000 storn to często rząd kosztu 30 -60 zł, a więc nie jest ona wygórowana. Obecnie bardzo duża ilość zamienników jest już na tak wysokim poziomie, że równają się one z oryginałem i nie psują drukarki. Pamiętajmy jeszcze, że do drukarek kolorowych laserowych wchodzą 4 tonery, a koszt jednego koloru to około 60-100 zł czyli mnożnik jest x 4. Jednakże najczęściej tonery do kolorowych sprzętów starczają na 4000-6000 storn.

Jakie elementy najczęściej się psuja w drukarkach?

W przypadku atramentowej to zepsuciu najczęściej ulega podajnik papieru, głowica drukująca, bądź system zasilania. Także w laserowej podajnik papieru jest najbardziej awaryjną częścią.

Jeśli sprzęt jest na gwarancji to naprawa oczywiście jest darmowa. Jeśli drukarka jest starsza to także nie powinniśmy się martwić. Wszystko to materiały eksploatacyjne, które można wymienić na nowe, a ich cena nie jest zbyt wysoka, zwłaszcza w drukarkach laserowych jest to szybka sprawa. Drukarki laserowe są częściej zakupowane, jest ich więcej na rynku i tym samym części jest więcej do nich, co skutkuje niższą ceną.

Wszystkie drukarki dostępne u nas znajdziecie tutaj.Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
pixel