To już ostatnie dni promocji na akcesoria Apple z rabatem 50%! Zostało - nie czekaj! Przejdź do promocji
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Myszka optyczna czy BlueTrack?

2017-04-09
Mysz komputerowa to podstawowe narzędzie służące nam przy pracy z pecetem. Wydaje się być bardzo prostym urządzeniem. Jednak niewielu z nas zastanawiało się jak ona działa.

Początki

Historia myszy sięga 1963 roku i zaczyna się od drewnianej konstrukcji autorstwa Douglasa Engelbarta. Początkowo służąca jedynie do pracy, z czasem stała się bardzo istotnym elementem w grach komputerowych. Pierwszym typem myszki była mysz kulkowa. Kulka obraca się pod wpływem tarcia o powierzchnię, po której przesuwamy mysz. Ze względu na to, że do poruszania kulką myszy potrzebna była równa powierzchnia o odpowiednim tarciu, potrzebne były specjalne podkładki. W czasie dłuższej eksploatacji, myszy kulkowe dosyć często traciły swoją precyzję. W trakcie używania brud z podkładki przenosił się na kulkę i wałki, co powodowało problemy z działaniem urządzenia i wymuszało jego częste czyszczenie.



Kulka odchodzi w zapomnienie

W 1999 roku inżynierowie z firmy Microsoft zaprezentowali nowe rozwiązanie dla urządzeń wskazujących -układ optyczny LED. Kolejnym krokiem do przodu było wprowadzenie, także przez specjalistów Redmont technologii laserowej wysokiej rozdzielczości. Podkładki, do tej pory jeszcze używane przy myszach optycznych po wprowadzeniu lasera stały się praktycznie niepotrzebne.




BlueTrack – rewolucyjna optyka

Upowszechnienie myszek laserowych spowodowało, że te optyczne zaczęły odchodzić w cień – jak się później okazało – przedwcześnie. Dzięki kilku modyfikacjom, wprowadzonych przez Microsoft, ulepszona technologia optyczna o nazwie BlueTrack stała się nie tylko bardziej precyzyjna, niż laserowa, ale też tańsza niż rozwiązania innych firm. Sposób działania myszek z technologią BlueTrack przypomina pracę bardzo precyzyjnego skanera. Powierzchnia, po której porusza się mysz, jest oświetlana przez niebieską diodę LED. Wiązka światła generowana przez nią jest czterokrotnie większa, niż stosowane dotychczas w myszach optycznych czy laserowych, co wydatnie wpływa na wygodę i precyzję użytkowania. Płaszczyzna, na której znajduje się mysz jest „skanowana” przez układ optyczny skonstruowany przez Microsoft – Blue Specular. Powstający obraz jest dokładnym odwzorowaniem powierzchni, po której się porusza się mysz, w przeciwieństwie do niedokładnych kopii tworzonych przez laserowe gryzonie.

Technologia BlueTrack Technology — zasada działania



Układy CMOS zaprojektowane przez firmę Microsoft

Dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań w zakresie algorytmów i architektury pikseli nowe myszy zapewniają większą precyzję ruchu. Modele Explorer Mouse i Explorer Mini Mouse korzystają z układu CMOS opracowanego we własnym zakresie przez firmę Microsoft.  Jest to czwarta generacja specjalizowanych układów scalonych (ASIC) zaprojektowanych przez Microsoft w technologii CMOS.

Układ optyczny Blue Specular

Szerokokątna optyka opracowana przez Microsoft do przetwarzania grafiki pozwala uzyskać dokładniejszy obraz nawet w przypadku błyszczących powierzchni takich jak granit, czy marmur. Podczas gdy wiele laserowych myszy wysokiej jakości tworzy rozmyte i nieostre odwzorowania, niebieskie światło umożliwia generowanie kontrastowego obrazu o wysokiej rozdzielczości, co ułatwia poruszanie się po elementach ekranu.



Czterokrotnie szersza wiązka bardziej rozproszonego światła zapewnia lepsze przetwarzanie obrazu i większą płynność ruchu.

Szersza wiązka pada na większy obszar, dzięki czemu do czujnika powraca więcej światła. Nowe rozwiązanie pozwala ustalać pozycję nawet na tak nierównej powierzchni jak dywan, gdzie promień zazwyczaj gubi się pomiędzy włóknami. Źródło światła oparte na technologii BlueTrack zostało zoptymalizowane pod kątem bardziej równomiernego oświetlania, niż w przypadku obecnie dostępnych myszy laserowych i optycznych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowych układów optycznych, jakich dotąd nie montowano w tej klasie urządzeń. Źródło światła zostało osadzone w rozpraszającym układzie optycznym, który wygładza intensywnie naświetlone pola w obszarze roboczym. Idea rozproszonego światła jest dobrze znana, jednak jej zastosowanie w myszach to technologia opracowana przez Microsoft we własnym zakresie.

Niespójne niebieskie światło

Myszy laserowe korzystają z tzw. światła spójnego, którego promień łatwo załamuje się na zanieczyszczeniach pogarszając w ten sposób płynność ruchu. W myszach firmy Microsoft zastosowano niespójne światło niebieskie, które nie jest aż tak podatne na zakłócenia spowodowane kurzem. Dzięki temu sygnał zachowuje odpowiednią jakość, a mysz zapewnia dużą precyzję i doskonałe parametry pracy nie tylko na idealnie czystej powierzchni, lecz także w zapylonym warsztacie i w otwartym terenie.

Laptop w toalecie? Czemu nie

Technologia BlueTrack pozwala na korzystanie z myszek na powierzchniach, na których do tej pory nie mogły pracować: granity, dywany czy... własne kolana. O tym, że pomysłowość ludzka sięga jeszcze dalej niż technologia komputerowa świadczą wyniki sondy przeprowadzonej przez Brain Group - międzynarodową agencję badań i strategii. Według nich komputery mogą nam służyć w najdziwniejszych miejscach – platformy wiertnicze, kopalnie, jachty – to tylko niektóre miejsca wymieniane przez respondentów. Oto nieco dokładniejsze dane: 81% badanych używa laptopa podczas oglądania telewizji, ponad połowa ankietowanych osób stwierdziła, że nie przeszkadza on w jedzeniu. Aż 41% nich przyznało się do prowadzenia w tym czasie samochodu osobowego(!), a 20% swobodnie użytkuje je w środkach komunikacji publicznej. A Ty gdzie jeszcze nie korzystałeś ze swojego laptopa?
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017
pixel