Dobraliśmy w pary najlepsze produkty! Wybierz swoją parę i oszczędzaj 🔥 Przejdź do promocji
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Monitor Dell C3422WE recenzja

2023-09-24

Dell C3422WE test

Według badań przeprowadzonych przez portal pewresearch.org, aż 71% pracowników w USA mogących pracować zdalnie, wykonuje swoje obowiązki w ten sposób. To ogromny wzrost w porównaniu z zaledwie 20% pracujących zdalnie na początku 2020 roku.

Ten gwałtowny zwrot w trybie pracy, zmusił pracowników do gorączkowych zakupów kamer internetowych, monitorów, mikrofonów, głośników i hubów USB, które ułatwiają, a niekiedy wręcz umożliwiają pracę online.

A co powiedzielibyście na to, aby mieć wszystkie te urządzenia w jednym? Oto monitor Dell C3422WE. To ekran o przekątnej 34 cali i proporcjach ultrapanoramicznych, który ma wbudowaną kamerę internetową, mikrofon i głośnik. Dodatkowo posiada hub USB-C z funkcją zasilania, co pozwala na ładowanie kompatybilnego laptopa. Dzięki temu laptop podłączony do monitora, nie musi mieć swojego osobnego połączenia z gniazdkiem.Ten wszechstronny monitor pozwala na posiadanie w domu biura bez plątaniny kabli, ale w dniu premiery nie było to tanie rozwiązanie. Dell wycenił wówczas C3422WE na 1 149,99 USD, co umieszcza go w wyższej kategorii cenowej pośród monitorów o ultrapanoramicznych proporcjach, a tym bardziej w porównaniu z komputerami all-in-one o porównywalnych wyświetlaczach. Obecnie w AMSO można zakupić ten monitor za około 1400-1500 zł brutto, a więc cena stała się znacznie przystępniejsza.

Monitor Dell C3422WE ma niewyróżniający się, profesjonalny wygląd, który jest typowy dla wszystkich monitorów Dell, z wyjątkiem linii przeznaczonej do gier. Jego solidna srebrna podstawa łączy się z szeroką powierzchnią zwykłej, ale wytrzymałej, matowej matrycy.

Soundbar to element monitora, który z pewnością przykuwa uwagę. Szara tkanina pokrywa dolną część monitora, ukrywając wbudowane głośniki o mocy 5 watów oraz mikrofon z funkcją redukcji hałasu. To prosty element, który nadaje monitorowi Dell C3422WE ekskluzywny wygląd.

Masywna podstawa jest ergonomicznie regulowana na wiele sposobów: regulacja wysokości do 120 mm oraz obrót do 60 stopni. Sprawdza się doskonale, stabilnie utrzymując monitor i eliminując irytujące drgania. Dodatkowe funkcje C3422WE dodają mu wagi, ale dostosowanie pozycji monitora nie wymaga dużego wysiłku.

Nawigowanie

Monitor ma dwa zestawy przycisków, co może być nieco mylące. Pierwszy zestaw, znajdujący się po lewej stronie soundbara, jest czuły na dotyk i kontroluje wbudowane głośniki, mikrofon oraz uruchamianie aplikacji Microsoft Teams. Tak, jest przycisk Microsoft Teams, i tak, faktycznie uruchamia tę aplikację (jeśli jest zainstalowana)..

Przycisk zasilania znajduje się po prawej stronie monitora, wraz z dżojstikiem, który kontroluje menu na ekranie. Dżojstik może dostosowywać jasność i kontrast, zmieniać źródła sygnału i zmienić tryby kolorów. C3422WE nie posiada zaawansowanych funkcji dostępnych w linii monitorów Ultrasharp firmy Dell, takich jak Dell UltraSharp 34 U3421WE. Jednak menu jest łatwe i logicznie uporządkowane, co jest wystarczające dla większości użytkowników.

Monitor Dell C3422WE nie ma znaku jakości Ultrasharp, który jest zarezerwowany dla najbardziej dokładnych pod względem kolorów wyświetlaczy firmy. Niemniej jednak jest to imponujący monitor, który plasuje się wśród lepszych monitorów o ultrapanoramicznych proporcjach dostępnych dzisiaj.

Test obrazu

Testy przeprowadzone na przyrządach pomiarowych potwierdziły wysoką jakość obrazu na monitorze. Kolory na C3422WE są żywe, a jednocześnie dokładne, co przekłada się na realistyczny i atrakcyjny obraz. Ma również przyzwoity kontrast jak na ten typ monitora, co tworzy wrażenie głębi i poprawia czytelność tekstu o wysokim kontraście.

C3422WE balansuje na granicy między monitorem biurowym, a profesjonalnym. Pokrywa 87% gamy kolorów DCI-P3, standardu kolorów używanego przez wiele studiów filmowych. W przypadku grafiki mamy już lepszy wynik - 99% pokrycia kolorów sRGB. Panel zaspokoi potrzeby fotografów i montażystów wideo, którzy głównie pracują nad treściami na YouTube i media społecznościowe.

To monitor o natywnej rozdzielczości 3 440 x 1 440 pikseli. Oznacza to 109 pikseli na cal, co wygląda świetnie z typowej odległości oglądania wynoszącej ok. 90 cm. Monitor 4K będzie wyglądać jeszcze lepiej.

Maksymalna jasność nie jest wysoka, ale wystarcza do pracy w domowym biurze. W ciągu dnia używałem monitora na 60% maksymalnej jasności, a wieczorem obniżałem ją do 50%. Producent informuje, że powierzchnia ekranu monitora jest matowa i nie odbija światła, ale bardziej wydaje się być półmatowa, dlatego najlepiej jest wyłączyć jasne światła w pomieszczeniu, które znajdują się za tobą.

Dla graczy mała uwaga: C3422WE ma standardową częstotliwość odświeżania 60 Hz. Nie obsługuje technologii, takiej jak AMD FreeSync lub Nvidia G-Sync. Oznacza to, że rozgrywka nie jest tak płynna, jak na monitorze stworzonym specjalnie do gier. Prawdziwy monitor gamingowy zapewni lepszą rozgrywkę, a często będzie dostępny w niższej cenie.

Doskonała jakość obrazu to zdecydowanie zaleta, ale Dell wycenił model C3422WE na podobnym poziomie cenowym co model Ultrasharp U3421WE. C3422WE rezygnuje z przewagi w kwestii kolorów i zaawansowanej personalizacji na rzecz wbudowanej kamery internetowej, mikrofonu i głośnika.

Test kamery i głośników

Pierwsze spostrzeżenie: wbudowana kamera internetowa jest średnia.

Zacznijmy od dobrych wieści. Kamera rejestruje obraz w jakości 1080p przy 30 klatkach na sekundę, co jest technicznie porównywalne z wieloma najlepiej ocenianymi kamerami internetowymi. Można ją również schować w monitorze, co zapewnia dodatkową prywatność. Jest nawet kompatybilna z rozpoznawaniem twarzy Windows Hello, co rzadko jest wspierane przez samodzielne kamery internetowe i te wbudowane w laptopy.

Niestety jakość obrazu kamery nie spełnia oczekiwań. Jest lepsza niż w większości laptopów, ale nie dorównuje dobrej samodzielnej kamerze internetowej, takiej jak Logitech C920 HD Pro. Nawet w dobrze oświetlonym domowym biurze obraz ma szumy. Dodanie "pierścieniowego" światła trochę pomogło, ale jakość wciąż była gorsza niż w dedykowanej kamerze internetowej.

Mikrofon o funkcji redukcji hałasu radzi sobie dobrze, eliminując echa i dźwięki tła, a głośnik sprawdza się podczas wideokonferencji. Osoby odbierające moje połączenia twierdziły, że dźwięk jest czysty i wyraźny. Dell dostroił głośniki o mocy 5 watów specjalnie do wideokonferencji, co widać (i słychać). Brak basu sprawia, że muzyka brzmi pusto, ale głosy są łatwe do zrozumienia.

C3422WE jest certyfikowany do pracy z Microsoft Teams i posiada przycisk Teams. Wydaje się, że to bardziej chwyt marketingowy niż przydatna funkcja. Aplikacja Teams działa w tle i zawsze jest dostępna w jednym kliknięciu na pasku zadań systemu Windows.

Dodatki

Nie można zapomnieć, że ten monitor ma hub USB-C, który obsługuje dostarczanie energii do 90 watów oraz DisplayPort 1.4.

Dlaczego to ważne? Pozwala to na podłączenie monitora do laptopa za pomocą jednego kabla USB-C. Ten sam kabel USB-C ładuje laptopa i przesyła obraz na monitor. Następnie monitor działa jako hub USB, łącząc się z innymi urządzeniami USB. Zawiera nawet port Ethernet, dzięki czemu można korzystać z przewodowego połączenia Ethernet. Ma to znaczenie, gdy używamy na codzień smukłych laptopów, które portu Ethernet nie posiadają.

Monitor, który łączy w sobie kamerę internetową, mikrofon, głośniki i hub USB-C, może być atrakcyjny. Połączenie tych funkcji w jednym monitorze pozwoli na znaczne zmniejszenie bałaganu na biurku. To również świetna opcja dla posiadaczy laptopów z ograniczoną liczbą portów.

Monitor Dell C3422WE należy do rodziny monitorów. Jego rodzeństwo obejmuje 24-calowy C2422HE oraz 27-calowy C2722DE. Nie testowałem mniejszych monitorów, ale wszystkie trzy oferują identyczne specyfikacje kamery internetowej, mikrofonu i głośników, i raczej są podobnej wydajności. Wybór więc zależy od wielkości monitora, którą potrzebujesz.

Dawid z AMSO Komputery Warszawa

Spis Treści:
    Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
    pixel