Lenovo ThinkPad T500 recenzja
Lenovo ThinkPad T500 test
Lenovo T500, szumnie nazwany następcą T61, który ma sporo zmian względem swojego poprzednika. Czy były to dobre zmiany?
W momencie otrzymania Lenovo T500 do opisu zwróciłem uwagę na jego konstrukcję i ta na szczęście względem poprzednika nie została odchudzona, zmieniona, czy też w jakiś inny sposób naruszona. Ucieszy to wielbicieli solidności, gdyż bryła jest sztywna, a zawiasy trzymają się tak mocno, że nawet trzymają rozłożonego laptopa za matrycę nic nie trzeszczy i nie pęka. Wspomniane mocowania zostały wykonane ze stopu tytanowo-metalowego, co przekłada się na to, że ekran jest trzymany pewnie w każdej wybranej przez nas pozycji.
Ogromnym plusem jest również to, że klapa zachodzi wręcz idealnie na dolną część laptopa co sprawia, że czyni on zamkniętą całość na tyle szczelną, że nawet gdy w plecaku mamy jakieś drobne ziarenka to nie dostaną się one do naszego laptopa.
Zmiany względem T61 widać przede wszystkim w złączach, które zostały umieszczone po lewej stronie, gdyż Lenovo T500 jest dedykowany osobom praworęcznym. Tylna ścianka to oczywiście wejście na baterię i samo gniazdo zasilania. Lewa ściana to zaś gąszcz wielu wspaniałych złącz. Znajdziemy tam DisplayPort, które jest odpowiednikiem HDMI. Potem znajdziemy również VGA, LAN, 3x USB, PC Card/ExpressCard. Z przodu zaś umieszczono: FireWire, gniazda audio, czytnik kart, włącznik/ wyłącznik wifi. Prawy bok to tylko napęd oraz modem. Warto dodać, że zamiast napędu DVD możemy włożyć Blu-ray, drugi dysk twardy lub dodatkową baterię.
Drobne zmiany pojawiają się w klawiaturze i ta została z lekka odchudzona względem poprzedników. Oczywiście nadal posiada kanaliki, które odprowadzają wodę w przypadku zalania. Trochę inaczej jednak działa spacja, która ma mocniejszy skok i tym samym ma donośniejsze brzmienie względem T61. Klawiatura jednak nadal ma spory, charakterystyczny dla ThinkPadów opór i długi skok, a jeśli chodzi o klawisze to są one odpowiednio duże.
Tracpoint i jego położenie nie zostało skalane zmianami. Ten charakterystyczny czerwony grzybek doskonale został wpasowany w klawiaturę, a jego klawisze funkcyjne również nie przeszkadzają osobom, które podczas pracy korzystają z gładzika. Wspominając już o nim trzeba przyznać, że touchpad ma przyjemną fakturę. Ciekawą funkcją zastosowaną w nim jest ta dotycząca dwóch stref przewijania w z dłuż i w szerz. Chociaż są one umieszczone na krawędziach tacki to można je obsługiwać bez większych problemów.
Lenovo T500 był produkowany z różnymi matrycami. Nasz dzisiejszy bohater posiada wersję z rozdzielczością 1680 x 1050. Tego typu powierzchnia do pracy na pewno przypadnie do gustu osobom, które pracują w wielu oknach naraz lub projektują rzeczy w programie CAD.
Miło również wspomnieć o tym, że luminancja ekranu to 200 cd/m co przy matrycy matowej jest bardzo świetnym wynikiem. Na dodatek w Lenovo T500 ekran jest podświetlony bardzo równomiernie.
Kultura pracy Lenovo T500 to również wysoka klasa, gdyż maksymalnie udało nam się uzyskać 35 dB hałasu. To wręcz niesamowity wynik, który można poprawić wkładając do komputerka dysk SSD (test był przeprowadzany na magnetycznym) oraz kości pamięci o częstotliwości 1066 MHz, które są bardziej energooszczędne. Warto jednak dodać, że wspomniane kosteczki DDR3 można dopiero zaimplementować do urządzenia po uprzedniej aktualizacji BIOS-u (dostępny na stronie producenta).
Poprawiono względem T61 usytuowanie głośników, gdyż te znajdują się w T500 obok klawiatury. Dzięki takiemu rozmieszczeniu brzmienie muzyki jest czyste, gdyż dźwięk wychodzi w powietrze, a nie w blat czy też inną powierzchnię.
Lenovo T500 to również dobra długość pracy na nowej baterii, gdyż wtedy jesteśmy w stanie osiągnąć 6 godzin. Wynik jest tym samym bardzo ładny, jak na procesor Core 2 Duo znajdujący się w środku.
Lenovo T500 to bardzo przyjemny laptop, który mimo lat nadal ma solidne wnętrze i może sprawić radość jeszcze przez wiele lat. Duża matryca, wspaniała kultura pracy sprawia, że Thinkpad T500 to solidna maszyna biurowa, którą można wykorzystać również do wielu czynności domowych.