Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lenovo ThinkPad T480 recenzja

2023-12-09

Lenovo ThinkPad T480 test

Producent postawił na czarną obudowę o powierzchni pozornie gumowanej. Dzięki temu urządzenie jest łatwe do trzymania, ale jednocześnie podatne na zabrudzenia. Obudowa wykonana jest z chropowatego plastiku, co sprawia, że jest bardzo sztywna. Obszar klawiatury również nie wykazuje dużego ugięcia. Niemniej jednak obudowa nie jest całkowicie odporna na skręcanie. Gdy wywieramy na nią nacisk, obudowa wydaje trzeszczące dźwięki, zwłaszcza na prawej krawędzi, gdzie znajduje się czytnik linii papilarnych. Zawiasy nie mają problemu z utrzymaniem pokrywy ekranu w ustalonej pozycji i mają kąt otwarcia 180 stopni.

Wykonanie T480

Pokrywa ekranu jest bardzo cienka, co sprawia, że wygląda świetnie, ale kosztem sztywności. To, że pokrywa ekranu może ulegać odkształceniom, nie powinno być zaskoczeniem. Jednak w tym przypadku nawet niewielkie zagięcie pokrywy ekranu skutkuje nieestetycznymi halo na krawędziach ekranu. Podejrzenie nasze dotyczy, że cienki ekran jest podatny na przeciekanie światła i że przeciekanie podświetlenia nasila się znacznie, gdy ekran jest zgięty. Więcej na ten temat znajdziesz w sekcji "Wyświetlacz".

Czerwona dioda LED na pokrywie świeci, gdy urządzenie jest włączone. Logo "ThinkPad" zdobi jeden z narożników górnej strony obudowy. Kropka nad literą "i" pełni rolę czerwonej diody LED, która zapala się, gdy laptop jest włączony. Spód ukazuje jedną z funkcji specjalnych modelu T480: Możliwość dodania zewnętrznej baterii do wewnętrznej baterii znajdującej się z tyłu urządzenia. Dodanie zewnętrznej baterii zwiększa jednak grubość tego przecież cienkiego urządzenia o 1 cm lub 10 mm w miejscu dla baterii. Lenovo ThinkPad T480 nadal nie posiada klapki z dostępem do części konserwacyjnej.

Jeśli chodzi o wymiary, ThinkPad T480 jest niemal identyczny z poprzednikiem, T470. Troszkę droższy model T480s jest kilka milimetrów mniejszy i cieńszy niż standardowy T480. Niemniej jednak większość konkurencyjnych urządzeń ma podobne wymiary.

Pomiar wagi nie jest już tak prosty, ponieważ dodatkowa bateria ma znaczny wpływ na łączną wagę urządzenia. Relatywnie wysoka masa ogólna wynosząca 1,8 kg (3,96 funta) może być przypisana baterii dodatkowej o pojemności 48 Wh. Tutaj wszystkie inne konkurujące urządzenia ważą co najmniej 400 gramów (0,88 funta) mniej. Usunięcie zewnętrznej baterii zmniejsza wagę urządzenia do 1480 gramów (3,26 funta). To znacznie zmniejsza różnicę w masie między T480 a konkurencją. Osoby, które mogą zrezygnować z drugiej baterii, będą miały wiele korzyści z niższej wagi urządzenia bez dodatkowej baterii, zwłaszcza gdy są w podróży. Poprzedni model z podłączoną dodatkową baterią ważył mniej więcej tyle samo, co nasze obecne urządzenie testowe.

Porty

Jeśli chodzi o porty, to w porównaniu z modelem Lenovo T470 dokonano tylko niewielkich zmian: Po lewej stronie port USB typu A został zastąpiony portem do dokowania, który wcześniej znajdował się na spodzie urządzenia. Wiele dodatków od Lenovo można podłączyć przez ten port. Dlatego liczba normalnych portów USB 3.0 typu A została ograniczona do zaledwie dwóch. Niemniej jednak port do dokowania jest podłączony za pomocą Thunderbolt 3. Została również usunięta wtyczka zasilająca. ThinkPad T480 teraz ładuje się za pomocą portu USB typu C. Wydajność portów USB 3.0 jest w porządku. Zmierzyliśmy prędkość transferu około 370 MB/s za pomocą zewnętrznego dysku SSD Samsung T3.

Oprócz standardowych rzeczy, takich jak porty USB, Ethernet, wyjście HDMI i czytnik kart SD, nasz model testowy oferuje także opcjonalny czytnik SmartCard. Producent zrezygnował z złącza VGA (ten rodzaj złącza jest wciąż używany w niektórych firmach). Jednak w razie potrzeby zawsze można skorzystać z adaptera VGA, aby podłączyć się do monitora lub projektora z wejściem VGA. Umieszczenie portów jest sensowne w większości przypadków. Nie ma portów z przodu ani z tyłu urządzenia.

Komunikacja

W przypadku komunikacji bezprzewodowej sytuacja jest podobna: Lenovo ThinkPad T480 zajmuje pierwsze miejsce pod względem prędkości transmisji, ale jest tylko 2% szybszy niż najwolniejsze konkurencyjne urządzenie. Również pod względem prędkości odbioru nie ma większych różnic, nasze testowe urządzenie mieści się w normie.

W przypadku bezprzewodowej przeglądarki internetowej, nasze urządzenie testowe korzysta z trójzakresowego modułu Wireless AC od Intela, który obsługuje także Bluetooth 4.2. Zgodnie z informacjami producenta, urządzenie jest "gotowe" do modułu WWAN. Posiada slot na moduł WWAN i zawiera wszystkie niezbędne anteny.

Rozdzielczość i jakość wideo kamery internetowej HD pozostają bez zmian. Kamera internetowa wyposażona jest w przesuwną osłonę o nazwie ThinkShutter.

Zabezpieczenia

Jako autentyczny notebook biznesowy, T480 oferuje kilka funkcji zabezpieczeń. Oprócz praktycznie obowiązkowego modułu TPM 2.0 i zamka Kensington, T480 posiada wiele innych funkcji, takich jak NFC, opcjonalny czytnik SmartCard i zawsze dostępny czytnik linii papilarnych. Skaner linii papilarnych doskonale współpracuje z funkcją Windows Hello. Jednak nasze testowe urządzenie nie obsługuje funkcji rozpoznawania twarzy w ramach Windows Hello. Dodatkowo w ustawieniach BIOS można również włączyć funkcję Computrace.

ThinkPad T480 nie oferuje klapki konserwacyjnej. W przypadku poprzednika dolna klapka mogła być usunięta po odkręceniu zaledwie sześciu śrub. Pozytywne: Śruby nie wypadają, ale pozostają na swoich miejscach po ich odkręceniu. Usunięcie dolnej pokrywy nie jest jednak takie proste. Wynika to z konieczności włożenia do tego dość dużego wysiłku, jednocześnie dbając o to, aby nie uszkodzić dolnej pokrywy podczas próby jej zdjęcia. Szczególnie dotyczy to obszaru w pobliżu wycięcia na zewnętrzną baterię. Próbując otworzyć obudowę, musisz znaleźć odpowiednią równowagę między wystarczającą siłą a niezbędną ostrożnością.

Użytkownicy, którzy pokonają te przeszkody, zostaną nagrodzeni dostępem do wentylatorów, wewnętrznej baterii, dwóch gniazd RAM, z których jedno jest zajęte przez moduł 8 GB DIMM, oraz baterii BOIS. Dodatkowe gniazdo M.2 jest również łatwo dostępne. To gniazdo można wykorzystać do zamontowania dodatkowego dysku SSD lub nawet modułu WWAN. Dołączony dysk SSD znajduje się w kieszeni napędu o wymiarach 2.5 cala, a puste gniazdo M.2 można wykorzystać do instalacji drugiego dysku SSD. Jednakże to gniazdo jest przeznaczone dla karty WWAN i ma bardzo krótką długość. Zakładamy, że tylko dyski M.2 o formacie 2242 mogą w nim zmieścić się. Gniazdo M.2 ma taką samą długość, jak dyski Intel Optane. Jednakże tego typu dyski są bardzo kosztowne.

Klawiatura

Klawiatura wbudowana w stylu chiclet w modelu T480 jest praktycznie niezmieniona w porównaniu z poprzednią wersją i nadal jest najlepsza w swoim rodzaju. Wklęsłe klawisze mają relatywnie długi skok i z pewnością zadowolą wszystkich, którzy muszą dużo pisać, ze względu na ich doskonałe punkty aktywacji i dobrą responsywność. Jednak oznaczenia klawiszy wymagają pewnego przyzwyczajenia. Dotyczy to głównie klawiszy numerycznych, które czasem mają nawet trzy różne oznaczenia funkcji. Sytuację komplikuje również bardzo mała czcionka używana w oznaczeniach klawiszy.

Klawisze "F" wydają się mniejsze niż w innych konkurencyjnych urządzeniach. Jednak są one podzielone na cztery różne grupy w bardzo czytelny sposób. Klawisz "Fn" wymaga pewnego przyzwyczajenia i jest umieszczony w bardzo niewygodnym miejscu - w lewym dolnym rogu, co faktycznie przesuwa klawisz kontrolny, który został przeniesiony na prawo. Dlatego trudno jest naciskać jednocześnie Ctrl + LShift (na przykład do zaznaczania tekstu). Tutaj mały palec większość czasu trafia w niewłaściwy klawisz. Niemniej jednak w menu BIOS można przemapować klawisz "Fn" na klawisz "Ctrl".

Touchpad ma wymiary 10 x 7 cm. Dolna jego część może być używana do klikania zamiast dedykowanych przycisków. Dźwięki kliknięć nie są zbyt głośne i w zasadzie utrzymują się na tym samym poziomie co dźwięki klawiszy podczas pisania. Powierzchnia touchpada jest przyjemna w dotyku i umożliwia łatwe przesuwanie palców (z suchymi palcami). Jakość wykonania jest bardzo solidna. Nic nie skrzypi ani nie trzeszczy. Gesty (z użyciem nawet czterech palców) działają doskonale.

Dodatkowo, T480 posiada TrackPoint z dedykowanymi przyciskami myszy. W sumie są trzy przyciski. Dźwięki kliknięć różnią się w zależności od tego, gdzie naciskasz przyciski. Jeśli naciskasz przyciski na samej górze, dźwięki kliknięć są bardzo ciche. Jednakże, jeśli naciskasz je na dole, są znacznie głośniejsze.

Ekran w T480

Lenovo ThinkPad T480 oferuje cztery różne panele. Panel HD, który ma bardzo niską jasność 220 cd/m² i rozdzielczość zaledwie 1366x768, już nie jest normą i powinien być omijany. Nasze urządzenie testowe jest wyposażone w matową matrycę IPS Full HD od LG. Według LG, jej jasność wynosi 250 cd/m². Jednakże, nasze pomiary ujawniają, że matryca w naszym urządzeniu testowym ma średnią jasność 295 cd/m² i równomierność jasności na poziomie 90%. Co jest przyzwoitym wynikiem.

Jeśli chodzi o poziom hałasu systemowego, ThinkPad T480 jest bardzo łagodny dla uszu użytkownika. Nigdy nie staje się nadmiernie głośny. Wentylatory czasami przyspieszają nawet przy niskim obciążeniu, ale ogólnie są wyłączone przez większość czasu. Mierzyliśmy maksymalny poziom hałasu na poziomie 35,5 dB(A) pod obciążeniem, a podczas grania w grę The Witcher 3 hałas systemowy wynosił 32,5 dB(A) na odległość 15 cm od urządzenia. Tylko Dell Latitude 5490 generuje więcej hałasu, pomimo że jest wyposażony w zintegrowane rozwiązanie graficzne. Pozostałe konkurencyjne urządzenia prezentują podobne profile hałasu systemowego.

Głośniki

Aby przejść prosto do sedna sprawy: Głośniki w modelu ThinkPad T480 są co najwyżej średnie. Nie są szczególnie głośne i oferują bardzo mało w zakresie niskich tonów. Ponadto średnie i wysokie tony nie są odwzorowane zbyt wiernie. Ci, którzy nie są uzależnieni od wbudowanych głośników, powinni sięgnąć po słuchawki, a jeszcze lepiej po zewnętrzne głośniki. Jak to zwykle bywa w przypadku urządzeń biznesowych, dostępny jest tylko jednokombinowany gniazdo słuchawkowe/mikrofonowe. Wewnętrzne głośniki stereo znajdują się z przodu na spodzie: jeden na prawo, drugi na lewo.

Maszyna osiąga bardzo dobre wyniki baterii, nawet w przypadku konfiguracji super-cienkiej i niezwykle lekkiej 24 Wh + 24 Wh, która trwa 6 godzin

Podsumowanie

Lenovo ThinkPad T480 to znakomity laptop, który łączy w sobie solidną wydajność z niezawodnością i eleganckim designem.Procesory Intel Core oraz opcje pamięci RAM pozwalają na płynne działanie nawet najbardziej wymagających zadań, jednocześnie gwarantując efektywną pracę na wielu aplikacjach jednocześnie. Matryca Full HD o wysokiej jakości obrazu sprawia, że praca oraz rozrywka nabierają nowego wymiaru, a szerokie kąty widzenia pozwalają cieszyć się treściami z każdego miejsca. Solidna konstrukcja i legendarne klawiatury ThinkPad zapewniają nie tylko wytrzymałość, ale także wygodę podczas długotrwałego korzystania. Dodatkowo, zintegrowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak czytnik linii papilarnych, wprowadzają dodatkowy poziom ochrony dla Twoich danych. Złącza USB-C, bateria o długim czasie pracy oraz lekka konstrukcja sprawiają, że Lenovo ThinkPad T480 jest nie tylko potężnym narzędziem pracy, ale także przenośnym centrum produktywności. To idealny wybór dla tych, którzy oczekują niezawodności, wydajności i elegancji w jednym urządzeniu.

Dawid z AMSO Laptopy Warszawa

Spis Treści:
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023

Polecane

Lenovo ThinkPad T480 i5-8250U 8GB 240GB SSD 1920x1080 Klasa A- Promocja

Lenovo ThinkPad T480 i5-8250U 8GB 240GB SSD 1920x1080 Klasa A-

689,00 zł brutto/1szt.11714 pkt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 1 240,15 zł/1szt.-44% Cena regularna: 789,00 zł brutto/1szt.-13%
pixel