Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lenovo ThinkPad T470 recenzja

2023-11-26

Lenovo ThinkPad T470 test

Nasz testowy model to ThinkPad T470 , kosztujący w dniu premiery 1 500 euro, wyposażony nowoczesny procesor Core i5-6300U, 8 GB RAM, dysk SSD NVMe o pojemności 256 GB oraz matową matrycę IPS Full HD. Wyposażenie zabezpieczające jest tak obszerne jak zawsze, a Lenovo wprowadziło teraz również pełnoprawny port Thunderbolt 3 z złączem USB Type-C. A teraz będzie on na promocji od 27 listopada na promocji lokalnej w cenie 569 zł brutto sztuka.

T470

Laptopy Lenovo ThinkPad T470: Solidna konstrukcja i wysoka jakość wykonania

Lenovo ThinkPad T470 to jeden z laptopów od Lenovo, od którego zaczyna się nowa wersja obudowy serii ThinkPad. Wymiary urządzenia prawie się nie zmieniły, ale mimo to można łatwo odróżnić nowy T470 od jego poprzednika. Chiński producent ponownie stosuje czarną obudowę i rezygnuje z ciemnoszarej kolorystyki.

Sprzęt sprawia bardzo solidne wrażenie, a jednostka podstawowa jest bardzo stabilna. Nacisk nie stanowi problemu dla obudowy wzmocnionej włóknem węglowym. Dwa metalowe zawiasy są bardzo solidne i praktycznie całkowicie zapobiegają bujaniu, ale w zamian za tę stabilność trzeba używać obu rąk do otwarcia pokrywy. Maksymalny kąt otwarcia wynosi - jak zwykle - 180 stopni.

Ogólnie rzecz biorąc, zarówno stabilność, jak i jakość wykonania są bardzo dobre. Jedną z zalet T470 jest jednak zewnętrzna bateria (w sumie dwie baterie), która jest łatwo dostępna z tyłu. Znajduje się ona na środku i nie ma stopki podporowej, dzięki czemu urządzenie jest bardzo stabilne na biurku, nawet po wyjęciu baterii.

Porty w Lenovo T470

Lenovo wykorzystało nową obudowę również do uaktualnienia portów i przeniesienia niektórych z nich. Szufladka na kartę SIM (micro-SIM) znajduje się teraz ponownie wewnątrz kieszeni baterii z tyłu urządzenia. Najważniejszą zmianą w porównaniu do poprzedniego modelu jest implementacja portu Thunderbolt 3, który jest również portem USB Type-C (Gen2) i może być używany do ładowania (Power Deliver 2.0). TB3 jest niezwykle wszechstronny i dlatego przyszłościowy; obsługiwane protokoły obejmują również DisplayPort 1.2a. Ten ostatni może obsługiwać ekrany 4K o wysokiej rozdzielczości przy częstotliwości 60 Hz; wyjście HDMI 1.4 obsługuje tylko 4K przy 24 Hz.

Lenovo bardzo dobrze wykorzystuje dostępną przestrzeń po obu stronach obudowy i implementuje również trzy zwykłe porty USB 3.0 (USB 3.1 Gen1, 1x zawsze aktywny), jeden RJ45 Ethernet, pełny czytnik kart SD oraz czytnik SmartCard. Stacje dokujące (poprzednie modele nadal kompatybilne) można podłączyć za pomocą portu dokującego na dole. Układ bardzo mi się podoba - wszystkie porty znajdują się z boku. Dodatkowo jest wystarczająco dużo miejsca między poszczególnymi portami. Wydajność zwykłych portów USB jest dobra; zmierzyliśmy i osiągają one ponad 380 MB/s przesyłu.

Komunikacja T470

Oprócz zintegrowanego kontrolera Gigabit (Intel I219V) do obsługi sieci przewodowych, oczywiście można korzystać również z sieci bezprzewodowych. Lenovo oferuje kilka adapterów; nasz testowy model jest wyposażony w moduł Intel Dual-Band Wireless-AC 8265. Nazwa wskazuje już, że jest to moduł dwuzakresowy (2x2, 2,4 i 5 GHz) z maksymalną szybkością transferu 867 Mbps. Wspierane są wszystkie współczesne standardy WiFi, w tym szybkie 802.11ac, a także Bluetooth 4.2.

Mój standaryzowany test WLAN z routerem (na odległość 1 metra) przynosi bardzo dobre wyniki dla naszego testowego modelu. Rejestrujemy prędkość 650 Mbps w odbiorze i 512 Mbps w wysyłce, co czyni T470 jednym z szybszych systemów pod tym względem.

ThinkPad jest również dostępny z opcjonalnym modułem WWAN. Lenovo oferuje dwa różne modele: Intel XMM 7160 (Fibocom L831-EAU, 4G LTE) i Qualcomm Snapdragon X7 LTE-A (Sierra Wireless EM7455). Istnieje również możliwość zainstalowania odpowiedniego modułu po zakupie, ponieważ wszystkie niezbędne anteny są już przygotowane. Moduł WWAN wykorzystuje gniazdo M.2-2242, więc w tym przypadku nie można użyć dodatkowego dysku SSD (M.2-2242).

Wyposażenie zabezpieczające ThinkPada T470 jest bardzo bogate i nie brakuje nam niczego. Zaczyna się od kompleksowego BIOS-u, w którym można ustawiać różne hasła i indywidualnie konfigurować wszystkie porty. Lenovo implementuje również moduł Trusted Platform Module (TPM 2.0), a także obsługuje Computrace

Logowanie do systemu Windows można zabezpieczyć standardowym hasłem, kartą SmartCard lub czytnikiem linii papilarnych. W przeciwieństwie do starego ThinkPada T460, Lenovo teraz implementuje bardzo wygodny skaner dotykowy, na który wystarczy położyć palec. W praktyce działa bardzo szybko i niezawodnie. Rozpoznawanie twarzy za pomocą kamery nie jest obsługiwane.

Wnętrze T470

Aby uzyskać dostęp do podzespołów, konieczne jest zdjęcie całej dolnej pokrywy. Przed otwarciem panelu należy poluzować 6 małych śrub krzyżowych. Zalecamy skorzystanie z odpowiedniego narzędzia i zaczęcie od tylnej części, a następnie przejście ku przodowi.

Po otwarciu, zauważalne są pewne korzyści w porównaniu do nowoczesnych konsumenckich ultrabooków, ponieważ tylko procesor jest wlutowany na płycie głównej. Dostępne są dwa gniazda SODIMM, ale tylko jedno z nich w naszym modelu testowym jest wyposażone w moduł 8 GB (DDR4-2400). Między modułem WiFi a gniazdem 2,5 cala znajduje się również wolne gniazdo M.2-2242, które można wykorzystać albo do modułu WWAN (z przygotowanymi antenami) albo dysku SSD. Dysk NVMe-SSD (M.2-2280) w naszym modelu testowym umieszczony jest w tacce 2,5 cala za pomocą adaptera. Wentylator, bateria CMOS i bateria wewnętrzna są również łatwo dostępne.

Lenovo wyposaża wszystkie ThinkPady w dobre klawiatury, ale modele z serii P- i T-zazwyczaj otrzymują najlepsze z nich. Lenovo oczywiście nie zmieniło niczego w porównaniu do starego ThinkPada T460, co nie jest złym posunięciem. Czarny klawiszowy układ "chiclet" nadal jest jednym z najlepszych w segmencie przenośnym. Odpowiedź i skok klawiszy są doskonałe, a często piszący będą bardzo zadowoleni z lekko wklęsłych klawiszy. Kolejnym atutem, także w porównaniu z nieco cieńszym ThinkPadem T460s i ThinkPadem X1 Carbon, jest stosunkowo długi skok klawiszy.

Podoba nam się również ogólny dźwięk podczas pisania, tylko większe klawisze, takie jak Enter czy spacja, generują nieco głośniejszy dźwięk. Jak zawsze w przypadku ThinkPadów, układ różni się nieco od standardowego, ale można zamienić funkcje Fn i Ctrl w ustawieniach BIOS-u. Klawisze funkcyjne domyślnie uruchamiają dodatkowe funkcje (jak regulacja jasności, głośność itp.), które można zmienić za pomocą FnLock (Fn+Esc) lub w BIOS-ie.

Lenovo nadal stosuje białe oświetlenie klawiatury dwustopniowe. Ułatwia to pisanie w ciemnych miejscach, ale chcielibyśmy zobaczyć jaśniejszy trzeci poziom oświetlenia.

Lenovo wyposaża nowe ThinkPady w tzw. precyzyjne touchpady. Oznacza to, że wejścia są obsługiwane bezpośrednio przez system operacyjny, a nie przez sterownik firm trzecich. Wciąż można znaleźć panel sterowania Synaptics w ustawieniach, ale funkcjonalność została znacznie ograniczona w porównaniu do poprzednich modeli. Możesz dostosować jedynie czułość i odrzucanie dłoni. Istnieje także możliwość ustawienia strefy na krawędziach, gdzie kliknięcia nie są rozpoznawane. Wszystkie inne ustawienia, takie jak konfiguracja gestów, są teraz ograniczone do ustawień systemowych Windows.

Gładzik ClickPad od Synaptics jest wystarczająco duże (10 x 7 cm) i działa bardzo dobrze. Zapewnia dobre właściwości ślizgowe, gesty są rozpoznawane niezawodnie. Dedykowane przyciski myszy (dolna połowa touchpada) wykonują kliknięcia niezawodnie, ale są trochę głośne. Touchpad jest solidnie zintegrowany z podłokietnikami i nie wydaje żadnych dźwięków.

TrackPoint z trzema dedykowanymi przyciskami myszy nad touchpadem jest również dostępny do poruszania kursorem. Działa tak dobrze jak zawsze, a przyciski akceptują kliknięcia na całej szerokości. Tylko dźwięk kliknięcia nie był idealny. Lewy przycisk jest wygodnie cichy, ale prawy przycisk w naszym modelu testowym był słyszalny. Niemniej jednak, ogólnie rzecz biorąc, to narzekanie na wysokim poziomie.

Praca Lenovo T470

Lenovo ThinkPad T470 to bardzo ciche urządzenie. Wentylator zazwyczaj jest wyłączony podczas bezczynności i lekkich obciążeń, co pozwala cieszyć się cichym laptopem. Zauważamy jedynie sporadyczne okresy, gdy wentylator zaczyna się kręcić, ale generowany poziom hałasu wynoszący 29 dB(A) jest słyszalny tylko w bardzo cichych otoczeniach. Wentylator reaguje z pewnym opóźnieniem na obciążenia i zwiększa prędkość krokami (nie płynnie). Nasze urządzenie pomiarowe pokazuje średnio 31 dB(A) przy średnich obciążeniach i prawie 35 dB(A) pod pełnym obciążeniem. Jest to słyszalne, ale szum jest subiektywnie bardzo komfortowy i nigdy nie uciążliwy.

Dwa głośniki stereo są umieszczone z przodu po bokach i kierują dźwięk ku dołowi. Wynik będzie zatem stłumiony na miękkich powierzchniach. Oba moduły osiągają przyzwoitą maksymalną głośność na poziomie około 80 dB(A), i nie występują żadne zniekształcenia przy podkręcaniu głośności.

Nasz test WiFi przy dostosowanym poziomie jasności około 150 nitów (2 poziom dla naszego modelu testowego) wykazał dobry czas pracy wynoszący 6 godzin, co zdecydowanie przewyższa poprzedni model ThinkPad T460 (46 Wh, 5 godzin).

Nowy ThinkPad T470 zdołał przekonać mnie w wielu dziedzinach. Klawiatura nadal należy do najlepszych w segmencie przenośnych sprzętów. Lenovo również poprawiło odległości między portami i zaimplementowało wszystkie istotne standardy, w tym Thunderbolt 3. Wydajność laptopa jest bardzo dobra, a podczas nawet ekstremalnych obciążeń nie występują żadne ograniczenia. Polecam więc ten model tym bardziej, że w oddziałach w tygodniu od 27.11.2023 roku będzie na super promocji. Polecam odwiedzić nasze punkty.

Dawid z AMSO Laptopy Warszawa .

Spis Treści:
    Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
    pixel