Laptop biznesowy vs. laptop marketowy – czy to na pewno te same komputery?
Wiele osób stojących przed perspektywą wyboru laptopa nie bierze pod uwagę zakupu urządzeń klasy biznes. Często wybór komputera z niższej półki wiążę się z wyborem urządzenia znacznie niższej jakości. Jakie są różnice między komputerami klasy biznesowej i ekonomicznej?
Czy laptop biznesowy jest trwalszy od standardowego komputera?
Jedną z najczęściej spotykanych wątpliwości klientów po raz pierwszy stykających się z komputerami poleasingowymi jest przekonanie o niewielkiej żywotność używanych urządzeń. Bierze się zazwyczaj z dotychczasowych doświadczeń zakupu używanego sprzętu na serwisach aukcyjnych.
Nowy sprzęt zakupiony w dużej sieci sprzedaży często ledwo wytrzymuje okres gwarancji. To wyraźnie zniechęca przed sięgnięciem po komputer już przez kogoś wcześniej używany.
Komputery klasy biznes, wykorzystywane w celach służbowych stanowią główny trzon oferty sklepów z elektroniką poleasingową. Profesjonalnie odnowione urządzenia mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez wiele lat. W ten sposób stanowią alternatywę dla nowych komputerów z dużych sieciówek, których żywotność często pozostawia wiele do życzenia.
Poniżej zestawiliśmy zalety komputerów biznesowych, których ofertę możesz znaleźć w naszym sklepie. Jeżeli zastanawiałeś się, z czego wynika różnica w cenie komputerów o podobnych parametrach to poniższy tekst jest właśnie dla Ciebie!
Obudowa laptopa biznesowego
Pierwsza, najbardziej namacalna cecha wyróżniająca laptopa biznesowego to obudowa. Komputery są wykonane ze stopów metali, które dają odpowiednią sztywność i trwałość. Po uniesieniu w ręce mamy poczucie trzymania prawdziwie solidnego komputera, który wytrzyma niejedną podróż w torbie.
Sztywna konstrukcja ma wpływ na mocowane do niej elementy. Poszczególne podzespoły nie są poddawane wysokim naprężeniom, dzięki temu nie dochodzi do pękania kulek BGA od płyt głównych lub przerwanie ścieżki na płytach PCB. Taka sytuacja może mieć miejsce w tańszych komputerach podczas przenoszenia urządzenia jedną ręką za narożnik.
Czołowi producenci komputerów biznesowych przeprowadzają szereg testów wytrzymałościowych, dzięki czemu z powodzeniem są wykorzystywane na budowach, warsztatach czy nawet… stacjach kosmicznych. Popularna seria Lenovo Thinkpad chwali się wykorzystywaniem swoich urządzeń przez NASA na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jak nietrudno zgadnąć czas oczekiwania na przylot serwisantów Lenovo mógłby wpływać negatywnie na pracę załogi.
Zapewne nie planujesz w najbliższej przyszłości lotu ze swoim notebookiem w kosmos. Możesz jednak często z nim podróżować na Ziemi, narażając komputer na uderzenia i upadki.
Laptop klasy biznes zapewnia znacznie większą ochronę przed tego typu nieprzewidzianymi zdarzeniami.
Jakość wykończenia laptopa marketowego
Niewątpliwie plastik jest najczęściej pojawiającym się słowem, jeżeli mówimy o wykonaniu masowych komputerów. Śruby trzymające całość obudowy w ryzach wkręcone są w tuleje z gwintem wtopionymi w plastik. Podczas użytkowania często tego typu elementy odpadają od obudowy.
Dość powszechny problem wyrwanego zawiasu klapy matrycy z obudowy komputera spowodowany jest przez wyrwany gwint właśnie z plastikowej obudowy. W przypadku sprzętu biznes wszystkie elementy, których konstrukcja jest oparta na solidnych, metalowych częściach zastępowana jest plastikami.
Konstrukcja płyt głównych i ich możliwości
Płyta główna to jedna z głównych przewag komputerów klasy biznes nad marketowymi rozwiązaniami. Elastyczność umożliwia dowolnie żonglować wykorzystywanymi podzespołami dzięki czemu:
W modelach klasy biznes pojawiają się topowe wersje procesorów wypuszczanych w danych latach produkcji.. Komputery charakteryzuje możliwość swobodnej rozbudowy pamięci RAM czy dysków twardych poprzez montaż kilku dysków SSD przy użyciu różnych interfejsów. Wszystkie biznesowe sprzęty umożliwiają zainstalowanie karty SIM i po zamontowaniu odpowiedniego modemu WWAN można cieszyć się bezprzewodowym internetem.
W razie konieczności mamy możliwość podłączenia stacji dokującej, która dodatkowo zwiększa produktywność całego zestawu o dodatkowe porty wideo - DisplayPort, VGA, HDMI lub wymiany danych - USB 2.0,USB 3.2, USB C, Thunderbolt. W płytach głównych montowane są najwyższej jakości podzespoły elektroniczne które umożliwiają pracę bez “dławienia” poszczególnych komponentów.
Sama płyta główna wyposażona jest w wiele dodatkowych rozwiązań np. zabezpieczających porty USB przed zwarciem. W przypadku takiego zdarzenia uszkodzone zostanie zabezpieczenie, a nie chipset co znacząco wpływa na ewentualne koszty naprawy.
Demontaż procesora graficznego MXM
Jednym z ciekawszych rozwiązań w niektórych urządzeniach jest możliwość demontażu i upgradeu procesora graficznego znajdującego się na złączu MXM.
W przypadku urządzeń marketowych wybór podzespołów jest z reguły mocno uzależniony od ceny. W przypadku tańszych modeli trudno spodziewać się dobrej jakości dysków SSD, jak i karty graficznej. Możliwość rozszerzenia płyty głównej o karty WWAN lub dodatkowy dyski SSD niemal nie istnieją. Wpięcie stacji dokującej jest obecne tylko w urządzeniach które mają porty thunderbolt a tych ze świecą szukać.
Wspomniana wcześniej słaba wytrzymałość obudowy niestety niekorzystnie wpływa na samą płytę główną. Wyginanie płyty wewnątrz obudowy podczas przenoszenia może spowodować mikropęknięcia, a nawet w skrajnych przypadkach oderwanie się kulek układów BGA, procesora, grafiki czy chipsetu od płyty głównej.
Brak wielu zabezpieczeń, chociażby wspomnianych portów USB, skutkuje poważną i kosztowną naprawą, nierzadko w ogóle nieopłacalną w przypadku jego uszkodzenia
BIOS w laptopach biznesowych. Wsparcie producentów, dostępność części zamiennych
Komputery biznesowe cechują się wyjątkowo długim wsparciem przez producentów przekraczającym nawet 6 lat. Oprogramowanie BIOS jest bardzo mocno rozbudowane. Umożliwia zmianę licznych ustawień, zarówno zabezpieczających, konfiguracyjnych, jak i informacyjnych.W przypadku urządzeń marketowych mamy bardzo mocno ograniczone wsparcie producenta, zazwyczaj nie przekraczające 1,5 roku, a funkcję BIOS ograniczają się praktycznie do podstawowych funkcjonalności.
Spora część uprzedzeń klasy biznes ma możliwość wykorzystania zainstalowanego drugiego dysku w konfiguracji RAID co wpływa na bezpieczeństwo zgromadzonych danych. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia dysku, kopia danych na nim zgromadzonych znajduje się na drugim dysku. Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwości wymiany elementów obudowy pozwalające na skonfigurowanie czytnika linii papilarnych czy NFC. Takie rozwiązanie w przypadku laptopów klasycznych praktycznie jest niespotykane.