Posadź drzewo 🌳 z Amso i zyskaj 12 miesięcy gwarancji za darmo! Sprawdź szczegóły
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Komputer z monitorem, czyli AIO

2021-04-05

Komputery All-in-One PC (AIO PC) nazywany też komputerem z monitorem to usprawnione komputery stacjonarne, które integrują wszystkie elementy tradycyjnego komputera stacjonarnego, z wyjątkiem klawiatury i myszy, w jednym urządzeniu.

To, jak wygląda tradycyjny komputer wiedzą już najmłodsze dzieci, ale być może nie każdy wie, że istnieją komputery nieco inne i nie chodzi tu o laptopy. Komputery stacjonarne mają monitor i oddzielną obudowę, w której znajduje się płyta główna, dysk twardy i wszystkie inne elementy. Komputery PC AIO różnią się tym, że przechowują wszystkie komponenty, oprócz klawiatury i myszy, w monitorze. Wiele komputerów AIO jest wyposażonych w zintegrowane monitory z ekranem dotykowym, panele dotykowe oraz dyski półprzewodnikowe i pamięć. Mają zwykle mniejszy profil niż inne komputery stacjonarne, dzięki temu oszczędzają sporo miejsca. Komputery PC AIO nie są żadną nowością, ponieważ pochodzą z lat 80. Apple iMac, który zadebiutował w 1998 roku, został okrzyknięty pierwszym popularnym komputerem AIO. Inne wiodące firmy technologiczne, takie jak Dell, Lenovo, HP i Microsoft, również zbudowały wczesne komputery AIO.

Zalety komputerów All-In-On (AIO)

Komputery AIO posiadają znaczne zalety w porównaniu z tradycyjnymi komputerami stacjonarnymi. Oprócz oszczędzania miejsca na biurku i mniejszej liczby kabli, są one uważane za przyjazne dla użytkownika i przyjemne w użyciu, częściowo dzięki dużym interfejsom z ekranem dotykowym. Urządzenia te są także znane z tego, że oferują taką samą, a czasami nawet większą wydajność niż laptop.

 

Ograniczenia komputerów All-In-On (AIO)

Komputery AIO nie są jednak doskonałe, ponieważ używają komponentów zaprojektowanych dla komputerów przenośnych. Wszystko po to, aby zachować ich mały rozmiar. Komputery PC typu AIO są zwykle droższe i nie zawsze zapewniają ten sam poziom wydajności, co standardowe komputery stacjonarne. Największymi współczesnymi rywalami AIO są laptopy, które stały się standardem dla większości użytkowników zarówno biznesowych, jak i komercyjnych. Dużym ograniczeniem komputera AIO jest jego mobilność. Dużo łatwiej i wygodniej jest przenosić laptopa. Inną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest to, że komputery PC AIO mogą być trudne do aktualizacji lub dodawania komponentów ze względu na mały rozmiar. Jeśli jakiś komponent się zepsuje, konsumenci muszą wymienić cały komputer AIO.


Podsumowanie i wnioski

1. Komputery All-in-One (AIO) to komputery osobiste, które zawierają wiele elementów tradycyjnego komputera stacjonarnego w jednym, niewielkim urządzeniu.
2. Komputery AIO mogą być bardziej wydajne, zajmować mało miejsca, a także być bardziej intuicyjne dla użytkowników, ale nie spotkały się z trwałym popytem wśród konsumentów.
3. Wady komputerów AIO obejmują brak możliwości dostosowywania, trudniejsze naprawy i serwis oraz droższą cenę zakupu.

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixel