To już ostatnie dni promocji na akcesoria Apple z rabatem 50%! Zostało - nie czekaj! Przejdź do promocji
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Komputer do pracy zdalnej - na co zwrócić uwagę?

2023-01-03

Praca zdalna daje nam niesamowity komfort samodzielnego wyboru okoliczności, miejsca czy nawet czasu wykonywanych obowiązków. Jednak o dużym komforcie pracy z naszego domowego biura będzie decydować jakość urządzeń na których przyjdzie wykonywać nam nasze obowiązki.


Komputer stacjonarny czy komputer przenośny ?

Pierwsze pytanie, jakie możemy sobie zadać przy wyborze sprzętu do pracy zdalnej brzmi: komputer stacjonarny czy dobry laptop?
Argument przeważający za pierwszym rozwiązaniem jest wydajność. Komponenty do laptopa niestety tracą na mocy obliczeniowej.
Dzieje się tak, ponieważ muszą być zmniejszane w celu zmieszczenia ich w jednostce o znacznie mniejszych gabarytach co istotnie wpływa na komfort pracy;
Komputery stacjonarne są inwestycją w przyszłość. Można w nich wymieniać podzespoły, zwiększać GB pamięci RAM czy też wybrać szybki dysk SSD. Laptop ma w tej kwestii swoje naturalne ograniczenia. Ale nie można przez to od razu skreślić urządzeń przenośnych. W tym miejscu kłaniają się najlepsze modele komputerów marki Dell czy Lenovo. Laptop klasy biznes sygnowany logiem tych amerykańskich gigantów technologicznych zapewnia wystarczająco szybką pracę komputera, a możliwości wymiany dysku twardego SSD czy pamięci RAM są w tym wypadku bardzo podobne do komputera stacjonarnego. Wygodny laptop wyposażony będzie także w rozwiązania typu blokada za pomocą czytnika linii papilarnych, dotykowa matryca czy też długi czas pracy baterii.
Najbardziej oczywistym powodem dla którego klienci decydują się na komputer przenośny jest konieczność zapewnienia sobie komfortowej pracy zdalnej. Nie jesteśmy ograniczeni do jednego pomieszczenia, część pracy wykonujemy w kuchni, popijając poranną kawę czy nawet w łóżku, nie będąc
jeszcze w pełni gotowym do startu dnia (w końcu do tego służy komputer przenośny, prawda?).
Charakterystyka pracy zdalnej wymusza na klientach pewne wygodne rozwiązania, jednak ograniczeń technologicznych nie przeskoczymy. Zatem, jakie podzespoły mają znaczenie podczas pracy przez internet?

Sprzęt, który zapewni wygodną pracę zdalną

Ogromna większość osób dla której laptop czy PC jest wyłącznie narzędziem pracy zdalnej nie powinna mieć wybitnie wygórowanych oczekiwań. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nasz sprzęt do pracy zdalnej spełniał pewne wymagania.
Pierwszym, dość zaskakującym wyborem jest karta sieciowa. To ona zagwarantuje nam odpowiednią przepustowość łącza danych. W pewnym uproszczeniu dzieli się je na karty sieciowe przewodowe oraz bezprzewodowe, a te pierwsze naturalnie zapewnią nam lepsze działanie internetu. Niestety, nie każdy ma taką możliwość, aby bezpośrednio połączyć się odpowiednim medium transmisyjnym do urządzenia udostępniającego połączenie
internetowe. Powszechniejszym rozwiązaniem jest jednak połączenie Wi-Fi, dlatego wybierając kartę bezprzewodową należy sprawdzić, jakie obsługuje standardy transmisji danych.
Wyróżniamy takie jak:
• 802.11b - szybkość 11 Mb/s, częstotliwość 2,4 GHz
• 802.11g – szybkość 54Mb/s, częstotliwość 2,4GHz
• 802.11n – szybkość 300 Mb/s, częstotliwość 5 GHz lub 150Mb/s i częstotliwość 2,4 GHz
• 802.11ac – szybkość do 1 Gb/s
• 802.11ax - szybkość do 10 Gb/s
Należy pamiętać o tym, że osiąganie wyżej wymienionych prędkości jest możliwe tylko wtedy, gdy dostawca usług internetowych udostępnia je w swoim pakiecie, dlatego przed zakupem warto to sprawdzić.

Ilość pamięci RAM, która umożliwia pracę zdalną

Kolejną ważną kwestią jest ilość pamięci RAM. Zapewnia ona wielozadaniowość czyli to, jak wiele aplikacji może działać w tym samym czasie. Absolutnym minimum do wykonywania pracy zdalnej efektywnie jest w naszym przekonaniu 8 GB pamięci RAM, jednak zalecane jest 16 GB. Sam system operacyjny zajmuje 2/3 GB pamięci operacyjnej, a przeglądarki internetowe (zwłaszcza Google Chrome) wykorzystują ogromne jej zasoby. Warto więc zaopatrzyć się w tę większą pamięć operacyjną, nie obawiając się, że może być jej za mało.
Mając już te dwa komponenty w lepszym standardzie, możemy już swobodnie pracować w sieci, jednak reszta podzespołów też jest ważna ze względu na poprawną pracę sprzętu, umożliwiającego wygodną pracę.

Pojemny dysk ssd

Przy obecnych standardach technologicznych nie warto się zastanawiać nad innym rozwiązaniem niż pojemny dysk SSD. Oferuje on znacznie szybszy odczyt i zapis plików na niż w przypadku starszego odpowiednika HDD. Pojemność jest kwestią sporną, ponieważ praca zdalna przyjmuje coraz bardziej powszechny jest zapis danych w chmurze jako pewien standard. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, chociażby dlatego, że nie musimy zaopatrywać się w kolejne dyski SSD, gdy nam zabraknie miejsca, tylko wykupujemy większy pakiet w takiej usłudze. Również nie musimy się martwić o bezpieczeństwo naszych plików czy też możliwość utraty danych z powodu usterki. To wpływa w obecnych czasach na wybór takich rozwiązań typu Chromebook cieszących się sporym zainteresowaniem w AMSO. Jednak, gdy takie rozwiązanie nam nie odpowiada to warto zadbać, aby nasz laptop wyposażony został w dysk o pojemności 256 GB lub większej.
Procesor też jest bardzo istotnym elementem naszego komputera. Jego zalecane parametry to: 4 rdzenie oraz taktowanie od 2GHz w górę. Taką specyfikację może nam zapewnić większość procesorów Intel Core i5 oraz Intel Core i7.
Karta graficzna już nie odgrywa tak ważnej roli w komputerze do pracy biurowej, dzięki czemu nie ma potrzeby poszukiwać droższej, dedykowanej karty. Zintegrowana (z procesorem) karta graficzna w pełni zaspokoi nasze zapotrzebowanie. Wyjątkiem jest praca z programami, które wymagają o wiele więcej od naszego układu graficznego (np. AutoCAD - do rysunku technicznego czy Blender - do modelowania i obrabiania obrazów oraz animacji 3D).
Do komunikacji podczas pracy zdalnej potrzebna jest kamera internetowa oraz mikrofon. W większości przypadków oba urządzenia będą wbudowane w laptopie, ale niestety nie w komputerze stacjonarnym, dlatego należy dodatkowo się w nie zaopatrzyć.

Akcesoria i komponenty, które usprawniają pracę komputera

Wybierając kamerę trzeba przyjrzeć się takim parametrom jak rozdzielczość i płynność obrazu. Do rozmów video nie potrzeba wyższej rozdzielczości niż HD (1280x720) i płynności większej niż 30 FPS (klatek na sekundę). Co ciekawe, mogą mieć wbudowany mikrofon, który w zupełności wystarczy, ale w przypadku jego braku, najlepiej kupić go dołączonego ze słuchawkami. Dlaczego? Dźwięk z głośników będzie zbierany do mikrofonu, co spowoduje różne sprzężenia zakłócające odtwarzanie sygnału audio. Na jakość dźwięku w mikrofonach wpływają między innymi parametry impedancji, czułości, pasma przenoszenia, skuteczności, czy charakterystyki częstotliwości, jednak jeśli zależy nam na prostym mikrofonie do rozmów internetowych, nie warto zwracać uwagi na te parametry.
Ostatnim komponentem jest monitor do jasnego i czytelnego podglądu naszej pracy. Im większa przekątna ekranu oraz jego rozdzielczość (min. HD), tym lepsza ergonomia, która pozwala na spędzenie wielu godzin pracy przed komputerem. Rozwiązaniem wartym uwagi jest zaopatrzenie się w dwa monitory. Często jest taka konieczność aby pracować na paru programach jednocześnie, a przełączanie się między nimi jest istną męczarnią. Dodatkowy, duży ekran rozwiązuje ten problem, ponieważ jest wtedy podgląd na klika okien w tym samym momencie.

Jak wybrać laptop lub stacjonarkę do pracy z domu?

Podsumowując, praca zdalna nie wymaga wiele od naszego przyszłego komputera. Warto zwrócić uwagę jednak na konkretne podzespoły:
  • ilość pamięci RAM
  • pojemny dysk SSD
  • wydajny procesor Intel Core i5 lub procesor Intel Core i7
  • karta sieciowa - najlepiej przewodowa
  • monitor / monitory
Przygotowaliśmy poniżej sprzęt komputerowy w przystępnej cenie, dzięki któremu każdy zapewni sobie wygodną pracę. Bez względu na to, jakiego rodzaju pracę wykonujesz, poniższa lista pozwoli Ci wybrać dobry laptop lub stacjonarkę za niewielkie pieniądze.
Laptopy;
Laptopy:

Komputery stacjonarne:

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

Dell Latitude E5470 i5-6300U 8GB 240GB SSD 1366x768 Klasa A- Windows 10 Home Okazja

Dell Latitude E5470 i5-6300U 8GB 240GB SSD 1366x768 Klasa A- Windows 10 Home

559,00 zł brutto/1szt.9503 pkt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 549,00 zł/1szt.+1% Cena regularna: 599,00 zł brutto/1szt.-7%
pixel