Dobraliśmy w pary najlepsze produkty! Wybierz swoją parę i oszczędzaj 🔥 Przejdź do promocji
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Klawiatura jest ważniejsza niż się wydaje

2021-02-26

Trudno stwierdzić dlaczego wybór klawiatury do komputera jest tak bardzo bagatelizowany, wręcz mówiąc dosadnie, lekceważony. Dużo większą wagę przykłada się do głośników, słuchawek, nawet do myszki, a klawiaturę często wybiera się najtańszą, żeby tylko jakaś była. Tak naprawdę klawiatura, obok wspomnianej myszki, jest najczęściej używanym elementem zestawu komputerowego.

Klawiatury tylko z pozoru niczym się od siebie nie różnią i przeciętny konsument nie wychwyci tych różnic. Jednak na rynku dostępnych jest wiele wariantów tradycyjnej klawiatury i w dalszej perspektywie użytkowania, może się okazać, że właściwy wybór bardzo ułatwi i usprawni pracę z komputerem, co więcej, uczyni ją znacznie przyjemniejszą. Czynniki takie jak wygląd czy dodatkowe funkcje lub detale w postaci podświetlenia są ważne, ale nie wolno zapominać o istotnej kwestii – rodzaju zastosowanych przycisków. I właśnie według tego kryterium należy wybrać klawiaturę dla siebie.

 Poniżej znajdzie się prosty przewodnik, ułatwiający rozeznanie w klawiaturowych realiach, popularnych typach przycisków. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać odpowiednie urządzenie.

 Na początek klawiatury membranowe

Przełącznik membranowy jest najprostszym i najpowszechniejszym typem przełącznika stosowanego w klawiaturach. Działa w taki sposób, że plastikowy klawisz naciska gumową membranę, inaczej zwaną kopułką, z przełącznikiem, który stykając się z drukowaną płytką na spodzie klawiatury powoduje wysłanie impulsu elektrycznego i powstanie znaku, np. w edytorze tekstu. Ten mechanizm jest najtańszy w produkcji, dlatego można go spotkać w większości klawiatur, zwłaszcza tych budżetowych. Jak to z tanim sprzętem bywa, ma on sporo wad. W tym przypadku największą jest bardzo niska żywotność przycisków. Kopułki szybko się zużywają i jest to spowodowane brakiem równomiernego nacisku. Pisanie na takiej klawiaturze nie należy do najprzyjemniejszych i zdarza się, że klawisze zaczynają się blokować.

 Klawiatury nożycowe

Problem nierównomiernego nacisku został zniwelowany drugim, bardzo popularnym typie przycisków - przyciskach nożycowych. Jak sama nazwa wskazuje, mechanizm oparty jest o wykonane z tworzywa "nożyce", na których spoczywa plastikowy klawisz. W tym przypadku pod przyciskiem znajduje się gumowa kopułka, lecz dzięki zastosowaniu "nożyc", nacisk na nią jest równomierny i stały. Taka konstrukcja umożliwia także znaczące odchudzenie przycisków, dlatego też klawiatury nożycowe stosowane są w większości dzisiejszych laptopów, oraz w klawiaturach "low-profile" o płaskiej konstrukcji.

Wykonanie „nożyc” z dobrego tworzywa w dużym stopniu podwyższa żywotność klawiatury, a samo pisanie jest o wiele przyjemniejsze niż w przypadku klawiatury membranowej. Warto jednak mieć świadomość, że dużo zależy od dystansu, jaki musi przebyć klawisz by przycisk spotkał się dnem klawiatury. Mówiąc o  klawiaturach o niskim profilu trzeba wiedzieć, że  skok wynosi zazwyczaj poniżej 3 mm, a bardzo często poniżej 2 mm. Zasadniczo przyjmuje się, że im większy skok, tym lepiej, choć tutaj bardzo dużo zależy od osobistych preferencji użytkownika.

Coraz popularniejsze klawiatury mechaniczne

Ten typ klawiatury największą popularnością cieszy się wśród graczy i ludzi piszących zawodowo. W przeciwieństwie do wymienionych wyżej klawiatur, wykorzystują one indywidualne przyciski mechaniczne pod każdym klawiszem, oferując zupełnie inne doznania podczas pisania. Żywotność mechanicznych klawiatur znacznie przewyższa membranowe i nożycowe. Ciekawostką jest to, że mechaniczna klawiatura wytrzymuje 10-50 mln naciśnięć, czyli więcej, niż przeciętny człowiek zdoła wykonać w ciągu swojego życia. Zakup klawiatury mechanicznej jest inwestycją, ponieważ możemy być pewni, że kupując dobrą klawiaturę, nie będziemy musieli zaprzątać sobie głowy wymianą przez lata, nawet nerwowi gracze, wyładowujący porażki na klawiaturze nie dadzą jej tak łatwo rady.

Myśląc poważnie o zakupie mechanicznej klawiatury trzeba liczyć się z niemałym wydatkiem, ponieważ takie modele zaczynają się od 400 złotych w górę. Jeśli jednak traktujemy to jak inwestycję, kwota nie powinna przerażać. Ważną rzeczą, na którą dobrze jest zwrócić uwagę, są różne rodzaje przycisków. Czasami można mieć wrażenie, że eksperymenty producentów przypominają próbę wynalezienia koła na nowo, bo tak naprawdę typy przycisków mechanicznych możemy podzielić na dwie kategorie: przyciski linearne (liniowe), oraz przyciski z wyraźnie zaznaczonym momentem nacisku.

Utarło się przekonanie, że to te drugie o wiele lepiej nadają się do długotrwałego pisania i trudno jest się z tym nie zgodzić. Klawiatury mechaniczne charakteryzują się tym, że w przeciwieństwie do klawiatur membranowych, nie muszą zetknąć się z dnem, aby naciśnięcie klawisza zostało zarejestrowane.

 

Wybór klawiatury jest bardzo ważny, ale nie wolno zapominać, że każdy z nas ma inne potrzeby, preferencje i do czego innego klawiaturę wykorzystuje. Wiadomo, że w gamingu  nie ma miejsca na kompromisy i zapaleni gracze nie kupią klawiatury, która długo nie wytrzyma, ale już ktoś, kto z komputera korzysta okazjonalnie, będzie zadowolony z taniego modelu klawiatury membranowej. Żeby znaleźć klawiaturę idealną, trzeba wypróbować różne modele.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel