Posadź drzewo 🌳 z Amso i zyskaj 12 miesięcy gwarancji za darmo! Sprawdź szczegóły
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie zmiany przyniesie iOS 16?

2022-09-09

iOS 16 to tegoroczna, wyczekiwana aktualizacja oprogramowania mobilnych urządzeń amerykańskiej firmy Apple. Producent z kalifornijskiego Cuppertino zapowiada ją jako kolejną, udoskonalającą inteligentne rozwiązania, m.in.: komunikację i udostępnianie plików. Sprawdźmy to wykorzystując dostępną od kilku tygodni wersję beta systemu.

Apple iOS 16 rc

źródło: apple.com

 

iOS 16 – jakie nowości zaproponowało Apple?

Informację o dostępności oprogramowania iOS 16, została przekazana w trakcie prezentacji najnowszych modeli iPhonów 14 i 14 Pro oraz Apple Watch Ultra. Jak można wyczytać z komunikatu udostępnionego w aktualizacji iOS 16 Release Candidate, dostępnej dla wydawców aplikacji i testerów:

iOS 16 oferuje przeprojektowany ekran blokady z nowymi sposobami dostosowywania i widżetami, aby uzyskać informacje na pierwszy rzut oka. Połącz swój ekran blokady z fokusem i użyj filtrów fokusu, aby odfiltrować rozpraszające treści w aplikacjach. Duże aktualizacje Wiadomości umożliwiają edytowanie lub cofanie wysłania właśnie wysłanej wiadomości. Funkcja Visual Look Up umożliwia podniesienie obrazu z tła oraz skopiowanie go i wklejenie w aplikacjach takich jak Poczta i Wiadomości. Uaktualnienie zawiera także nowe aktualizacje Poczty, Map, Portfela, Zdrowia, Wiadomości i nie tylko

Co istotne, w momencie pisania niniejszego artykułu, twórcy systemu operacyjnego iOS nie zaprezentowali pełnego wykazu nowości.

 

iOS 16 – rozbudowanie ekranu blokady w iPhonie

iPhone iOS ekran blokady

źródło: apple.com

 

Najbardziej widoczną dla użytkowników iPhonów zmianą będzie zwiększenie możliwości modyfikowania ekranu blokady telefonu. Twórcy skupili się w tym aspekcie na poprawie ,,komunikacji, udostępnianiu i inteligencji’’. Mamy tutaj do czynienia z bardziej rozbudowanymi opcjami tapet, ulepszonymi funkcjami wysyłania wiadomości i udostępniania zdjęć. Oraz dostarczono nam ulepszoną wydajność funkcji Live Text, czyli rozpoznawanie przez system tekstów na zdjęciach czy zrzutach ekranu i zamiana ich na postać cyfrową. Dodano widżety, możliwość wyświetlania swoich ulubionych zdjęć i czcionkę. Powiadomienia pojawiają się w formie rozszerzonej listy lub stosu, z możliwością ich ukrycia. Tym razem pojawiają u dołu ekranu. Ciekawym dodatkiem jest śledzenie w czasie rzeczywistym przebiegu wydarzeń (wyniku meczu lub dostawy jedzenia) na ekranie blokady, bez konieczności odblokowania iPhone’a.

 

iOS 16 – nowości dla użytkowników iMessege i edytorów zdjęć

iOS 16 aplikacja zdjęcia

źródło: apple.com

Funkcja iMessage cieszy się niesłabnącą popularności wśród posiadaczy urządzeń Apple. Do wielu możliwości tej aplikacji, została w końcu zaimplementowana opcja cofania wysłania i edycji wiadomości.

Ważną zmianą jest także możliwość kopiowania pomiędzy fotografiami edytowanych fragmentów. Od teraz nie musimy już wykonywać kilku gestów, żeby znaleźć się w trybie szukania informacji. W tej aktualizacji, twórcy zaproponowali umieszczenie guzika ,,szukaj’’ jako element paska przesuwania ekranów głównego menu. Apple przywróciło także możliwość podglądu procentowego stanu naładowania baterii, ale tylko na wybranych modelach. Dla fanów aplikacji ,,Zdrowie’’, producent przygotował nowość – aplikację ,,Fitness’’. Możemy teraz, dzięki widgetowi, przeglądać naszą codzienną aktywność, taką jak kroki, przebyty dystans oraz ilość spalonych kalorii. Aplikacja oferuje nam możliwość zdobywania nagród, m.in. za ilość treningów z rzędu.

 

iOS 16 – aktualizacja wkrótce dostępna dla wszystkich

Apple planuje udostępnić swój system operacyjny dla wszystkich użytkowników już 12 września. Modele, które otrzymają iOS 16:

  •  iPhone SE (2. generacji lub nowszy)
  •  iPhone 8 Plus
  •  iPhone X
  •  iPhone XR
  •  iPhone XS/XS Max
  •  iPhone 11/Pro/Pro Max
  •  iPhone 12 (wszystkie modele)
  •  iPhone 13 (wszystkie modele)
  •  iPhone 14 (wszystkie modele)
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixel