Dobraliśmy w pary najlepsze produkty! Wybierz swoją parę i oszczędzaj 🔥 Przejdź do promocji
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać dobry router?

2022-03-13

Jak kupić router Wi-Fi dostosowany do szybkości i budżetu internetu, w tym router do gier, przesyłania strumieniowego wideo lub po prostu przeglądania mediów społecznościowych?


Ogólnie rzecz biorąc, dom może być tak inteligentny, na ile pozwala na to twój bezprzewodowy internet. Inwestycja w odpowiedni router Wi-Fi, pozwala w pełni wykorzystać możliwości inteligentnych urządzeń.

Produkty inteligentnego domu stają się bardziej dostępne i innowacyjne, dlatego sieć Wi-Fi staje się coraz bardziej istotna - szczególnie podczas pandemii, która zmusiła wiele osób do pracy z domu, przeciążając tym samym sieć. Jeśli połączenia Zoom, Meet itp., zdjęcia, filmy, gry i wszystko inne, co udostępniasz lub oglądasz online czy to na laptopie, tablecie czy telewizorze ładowało się szybko i niezawodnie, potrzebujesz mocnego routera Wi-Fi.

Jednak nie wszystkie routery Wi-Fi są sobie równe. Samo posiadanie jednego niekoniecznie oznacza, że poradzi sobie z urządzeniami inteligentnymi - liczba posiadanych urządzeń i ich zapotrzebowanie wpłynie na ogólną wydajność internetu. Jeśli zauważysz, że masz długi czas ładowania i opóźnioną prędkość internetu, być może nadszedł czas, aby przejść na nowy router Wi-Fi.

Co to jest router Wi-Fi?

Dzisiaj chyba w każdym domu jest router i nawet przedszkolak wie jak wygląda i do czego służy. Jednak jeszcze dwadzieścia lat temu było zupełnie inaczej. Kiedyś komputery musiały być połączone ze sobą, aby się komunikować. W 1999 roku uruchomiono Wi-Fi jako sposób na bezprzewodowe łączenie się komputerów ze sobą i z internetem. Za pośrednictwem dostawcy usług internetowych linia kablowa trafia do każdego domu i łączy się z modemem, czyli małym urządzeniem, które dekoduje przychodzący sygnał internetowy na coś, co komputer lub inne urządzenie może czytać. Sygnał ten jest następnie przesyłany do routera, który łączy się z modemem za pomocą przewodu, a ten zapewnia, że każdy e-mail lub zdjęcia kotów, które kliknąłeś, wyświetla się na odpowiednim urządzeniu w domu, niezależnie od tego, czy jest to smartfon, laptop czy tablet. Można nawet znaleźć jednostki combo, które łączą w sobie funkcje modemu i routera w jednym urządzeniu.

Router własny czy od dostawcy internetu?


Kiedy rejestrujesz usługę internetową, dostawca często oferuje modem i router Wi-Fi za kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Działa to na zasadzie wynajmu. Można także kupić własne urządzenie, co będzie zdecydowanie lepszą decyzją, ponieważ taki kupiony samodzielnie prawdopodobnie będzie miał więcej funkcji niż ten wynajmowany. Dzięki lepszemu routerowi możesz w pełni wykorzystać sieć Wi-Fi w swoim domu, zamiast polegać na podstawowej konfiguracji, która ma działać w domu każdego.

Różne routery Wi-Fi w różnym przedziale cenowym


Łatwo jest zgubić się we wszystkich specyfikacjach i funkcjach, które oferują routery Wi-Fi. Obecnie na rynku dostępne są najróżniejsze urządzenia, z których niektóre są uniwersalne, a inne mają znaczenie tylko w przypadku najbardziej wymagających użytkowników, jakimi z pewnością są gracze.

1. Dwupasmowy, inteligentny i niedrogi router bezprzewodowy TP-Link AC1750
TP-Link oferuje najlepszy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki. Jest dwuzakresowy, ma kilka przydatnych funkcji, takich jak kontrola rodzicielska.

2. Inteligenty, średniej klasy router Wi-Fi TP-Link AX3000
Jeśli potrzebujesz większej przepustowości niż oferuje router TP-Link z ograniczonym budżetem to ten model będzie idealny. Zapewnia szybszą prędkość dzięki ulepszonemu Wi-Fi 6 i większą moc.

3. Wysokiej klasy, dwuzakresowy router Wi-Fi Asus RT-AX88U AX6000
Podczas, gdy niektórzy wolą raz skonfigurować router i zapomnieć o nim, inni wolą dostosowywać ustawienia i korzystać z zaawansowanych funkcji, aby uzyskać jak najlepsze wrażenia. Zestaw funkcji Asusa i doskonały interfejs ustawień (nie wspominając o wyższych prędkościach Wi-Fi 6) sprawiają, że jest to doskonały wybór, jeśli masz zasobniejszy portfel.

 

Jak wybrać najlepszy router?


Szybkość routera Wi-Fi jest mierzona w megabitach na sekundę lub Mb/s. Ta metryka określa, jak szybko router może przesyłać przychodzące dane, takie jak sygnał internetowy, z jednego komputera (takiego jak modem) do innego (takiego jak smartfon lub telewizor). Przez ostatnie kilka lat najszybsze routery Wi-Fi na rynku korzystały ze standardu o nazwie „802.11ac” lub „Wireless AC”. Natomiast teraz jesteśmy teraz u progu nowego standardu o prostszej nazwie: Wi-Fi 6. Kupując router, zwykle zobaczymy prędkość reklamowaną w arkuszu specyfikacji, np. najszybsze routery AC mogą pochwalić się do 5300 Mb/s. Jest to jednak łączna prędkość dostępna dla wszystkich urządzeń zasilających ten router. Pojedyncze urządzenie osiągnie tylko około 2167 Mb/s. Natomiast większość routerów i tak nigdy nie osiągnie teoretycznych maksymalnych prędkości, biorąc pod uwagę rzeczywiste warunki.

Innymi słowy, za liczbami na pudełku kryje się wiele skomplikowanych technobabble, ale nie ma powodu, żeby zawracać sobie tym głowę, ponieważ jest to głównie test porównawczy, który pozwala określić ogólne możliwości routera. Można o tym pomyśleć jak o dostępnej mocy samochodu, mniej chodzi o wykorzystanie tej mocy podczas jazdy, a bardziej o skategoryzowanie ogólnej mocy silnika samochodu.

Najnowsze routery Wi-Fi 6 oferują lepsze prędkości i więcej funkcji niż starsze routery AC, ale nowa iteracja o nazwie Wi-FI 6E jest już w drodze. Jeśli potrzebujesz teraz nowego routera, możesz kupić niedrogi router AC jako przerwę przed aktualizacją do Wi-Fi 6E, ale jeśli możesz, lepiej poczekać aż Wi-Fi 6E będzie w pełni upieczone.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel