Dobraliśmy w pary najlepsze produkty! Wybierz swoją parę i oszczędzaj 🔥 Przejdź do promocji
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Fujitsu Lifebook p701 recenzja

2016-02-21

Czyli wszechstronny, lekki netbook o naprawdę porządnym wnętrzu.

Netbooki to oczywiście przenośne małe sprzęty, które często kojarzą się użytkownikom z dosyć słabą wydajności. Spowodowane jest to tym, że producenci wsadzali do nich procesory z serii Intel Atom. Wielkim plusem tej technologii było to, że bateria urządzenia starczała na długie godziny. Minusem była wydajność, która była tak słaba, że nawet przy zwykłym przeglądaniu inernetu urządzenie potrafiło się przycinać.

Oczywiście takie rozwiązanie nie mogło trafić do serii biznesowych, gdzie ceniony jest przede wszystkim komfort pracy. Dlatego firma Fujitsu stworzyła model P701 z ekranem 12,1? o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. W ich środku można było znaleźć dwa typy procesorów drugiej generacji, a więc Core i3-2310M o mocy 2,1 GHz lub Intel Core i5-2520M z częstotliwością 3,2 GHz z Turbo Boost. Najuboższą wersją była ta, w której producent implementował procesor z serii Celeron o nazwie kodowej B810 i taktowaniu 1,6 GHz. Na szczęście ten ostatni typ był najrzadziej wybierany przez firmy i tym samym w obiegu jest go bardzo mało. Wszystkie wersje p701 działają w oparciu o chipset Intel HM65.

Trzeba przyznać, że Fujitsu włożyło w tego malucha naprawdę sporo ciekawy komponentów, których mogą zazdrościć nawet nowsze konstrukcje. Przede wszystkim na uwagę zasługuje duża ilość złącz: D-Sub (wyjście na monitor), 1x DisplayPort, 3x USB 2.0, 1x RJ-45 (LAN), Wyjście słuchawkowe, wejście na mikrofon, wejście zasilania (DC-in), Złącze stacji dokującej. To wszystko jest w tym maluchu i się w jakiś sposób zmieściło.

Również dojście do wnętrza nie jest trudne. Pod spodem znajdziemy bowiem kilka klapek, które po odkręceniu jednej lub dwóch śrubek pozwalają dotrzeć do slotów na RAM (maksymalnie 8 GB DDR3) modemu WWAN, dysku twardego i kilku innych rzeczy.

Producent nie poskąpił również w kwestii technologicznej tego netbooka. Poza wspominanymi procesorami i możliwością obsługiwania 8 GB RAM zastosowano w nim również panel dotykowy obsługujący multitouch oraz ShockSensor czyli rozwiązanie chroniące dysk twardy przed fizycznym uszkodzeniem.

Mimo to, że touchpad jest mały to pracuje się na nim komfortowo i dodatkowo został wyposażony w technologię Scrollwheel. Również klawiatura chociaż ściśnięta daje radę w codziennym użytkowaniu. Na dodatek jest ona wodoodporna. Jeśli jednak nie pasuje nam ona to przypominam, że do P701 na rynku są dostępne stacje dokujące, które replikują porty i przy dłużej pracy biurowe pozwalają podłączyć do maszyny klawiaturę, mysz i monitor przy czym sprzęt nie musi być wtedy otwarty. Warto dodać, że po podłączeniu do monitora maszyna potrafi wyświetlić obraz w rozdzielczości Full HD i wyższym.

Fujitsu położyło również duży nacisk na chronienie danych przed osobami trzecimi. W P701 mamy więc dostęp do Theft Protection (Intel Anti Theft & Computrace), oprogramowania OminiPass, modułu TPM, SecureDigital Card oraz czytnika linii papilarnych. W ten ostatni element były wyposażone wybrane egzemplarze.

W Fujitsu P701 najczęściej montowany jest dysk ssd o wielkości 128 lub magnetyczny 160 GB. W przypadku tego drugiego poziom hałasu przy pracy biurowej to 30-35 Db, a w stresie netbook osiąga 45 Db.

Opisywany dzisiaj egzemplarz p701 jest wyposażony w procesor z serii i3-2310M (dwurdzeniowy, czterowątkowy) wykonany w technologii 32nm. Dzięki takiemu rozwiązaniu na baterii 6 komorowej netbook jest w stanie pracować do 8 godzin w trybie czytelnika. Przy przeglądaniu internetu wydajność akumulatora spada do 3-4 godzin. Oczywiście mówimy tutaj o nowej baterii.

Nasz maluszek przeznaczony jest bardziej do biurowych zastosowań, ale zintegrowana z procesorem grafika Intel HD3000 pozwala na w miarę płynne zagranie w takie gry: Battlefield: Bad Company 2, StarCraft 2, Resident Evil 5 , Anno 1404 czy Need for Speed Shift. Oczywiście muszą być one odpalone na najniższych detalach.

Fujitsu P701 to bardzo udany sprzęt, który doskonale sprawdzi się wśród osób, które potrzebują przenosić swoje dane z jednego miejsca w drugie. Jego waga to zaledwie 1,55 Kg. Na dodatek matowa matryca sprawia, że nawet podczas spotkań w słońcu wszystko będzie czytelne i widoczne. A gdy telefon nam padnie to mimo, że nasz netbook jest wyłączony to i tak za pomocą jego portu USB damy radę naładować słuchawkę dzięki technologii Anytime USB Charge.

Spis Treści:
    Pokaż więcej wpisów z Luty 2016
    pixel