Fujitsu C5731 recenzja
Fujitsu C5731 test
Fujitsu Esprimo C5731 to dzisiejszy bohater naszego krótkiego opisu. Pierwsze, co rzuca się w oczy, po tym jak zobaczy się wspomniany model, to wielkość tego urządzenia, które ma wymiary 264 mm x 88 mm x 299 mm. Konstrukcja pozwala na pracę zarówno w pozycji poziomej jak i pionowej.
W tym małym formacie umieszczono wiatraczki (pierwszy przy procesorze, drugi przy zasilaczu), które są maksymalnie ciche. Dzięki temu nawet jeśli zgromadzimy na małej powierzchni kilka takich komputerów to i tak będziemy mogli cieszyć się komfortową, cichą pracą.
Te małe ergonomiczne opakowanie kryje w sobie olbrzymią moc. Przede wszystkim procesor C2D 3.0 o nazwie kodowej E8400. To „serce” posiadające 6 MB Cache, czyli pamięci podręcznej. Używana jest głownie do przechowywania danych, które będą używane w krótkim odstępie czasu. Czym jej więcej tym lepiej, a 6 MB Cache nie wiele procesorów może się pochwalić.
Kolejną ważna zaletą jest pamięć RAM typu DDR3, która jest wydajniejsza od DDR2 o około 30 % dodatkowo potrzebuje mniej prądu, aby pracować wydajnie. Dodatkowo slotów na ram jest aż 4.
Skoro już wspomniałem o poborze prądu to warto zwrócić uwagę, że C5731 to bardzo energooszczędna maszyna. Sam zasilacz ma moc 218 Wat i jest wystarczający by napędzić całą od podłoża, aż po samą górę. W tym wszystkie złącza takie jak: 9 x USB 2.0, 1 x 15-stykowe D-Sub (wyjście na monitor), 1 x DVI (wyjście na monitor), 2 x PS2, 1 x RJ-45 (LAN), 1 x wyjście liniowe, 1 x wejście liniowe (stereo), 1 x wejście na mikrofon, 1 x wejście na mikrofon (na froncie obudowy), 1 x wyjście słuchawkowe (na froncie obudowy) 2 x RS232, 3 x SATA II, 1 x PCI. Jakby tego było mało produkt Fujitsu zdobył takie certyfikaty jak Family Concept czy Energy Star.
C5731 to również liczne zabezpieczenia przed włamaniem. Przede wszystkim TPM 1.2 czyli układ, który jest odpowiedzialny za szyfrowanie bajtów, generowanie podpisu cyfrowego czy generowanie skrótów dla procesora. Sprzęt posiada również zabezpieczenie przed zapisem Flash EPROM. Dodatkowo możemy również kontrolować porty USB, które mogą być wyłączone. Jeśli zaś boimy, że nasz sprzęt zostanie przypadkiem „wyniesiony: to możemy zabezpieczyć BIOS lub dysk twardy hasłem. Te wszystkie oraz kilka innych zabezpieczeń jest dostępnych z poziomu BIOS’u.
Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć o zintegrowanym układzie graficznym Intel GMA 4500. To grafika HD, która bez problemu radzi sobie z rozdzielczością Full HD, a filmy wyświetlane na monitorze chodzą płynnie bez żadnych problemów. Starsze, gry takie jak The Sims 3 również na niej pójdą może nie na najwyższych detalach, ale na pewno na niższych płynnie da się w ten tytuł pograć, gdyż osiąga on wtedy około 40 klatek na sekundę. Trackmania Nations Forever, FEAR, Counter-Strike Source, czy Left 4 Dead również będą działy prawidłowo. Warto jeszcze wspomnieć, że Intel GMA 4500 jest wspierany przez DirectX 10 i Shader 4.0, a dodatkowo potrafi sobie dynamicznie przypisać 384 MB pamięci.
Fujitsu C5731 to dobry kompaktowy sprzęt przeznaczony do komfortowej, szybkiej pracy okraszonej w wolnych chwila rozrywką.