Dobraliśmy w pary najlepsze produkty! Wybierz swoją parę i oszczędzaj 🔥 Przejdź do promocji
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Eizo EV2316W recenzja

2016-11-01

Eizo EV2316W test

Jeśli pracujesz dużo przed komputerem i chcesz dbać o swoje oczy to dzisiejszy bohater naszej prezentacji może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie.

FlexScan EV2316W to monitor 23"-owy przeznaczony dla osób spędzających bardzo dużo czasu przy komputerze. Na pierwszy rzut oka widząc ten panel można ujrzeć cienkie ramki, które specjalnie zostały uszczuplone dla osób pragnących pracować na wielu panelach jednocześnie. Dzięki takiemu zabiegowi zmniejsza się ruch oka i tym samym odczuwamy znacznie mniejsze zmęczenie. Taką pracę wspomaga również zastosowana w monitorze funkcja Up View , której za zadaniem jest możliwość czytania tekstu od dołu.

To jednak tylko początek tego w co został wyposażony nasz bohater. Przede wszystkim w menu głównym zwraca uwagę Presets Modes. Projektanci w firmie Eizo wiedzą bowiem, że podczas pracy na komputerze wykorzystujemy ogromne spektrum aplikacji, a każda z nich potrzebuje innych parametrów aby być optymalną dla oka. Dlatego E2316W został wyposażony w 5 trybów pracy, które szybko można przełączać między sobą; Movie, Paper, sRGB, user1, user2. Dwa tryby użytkownika dają nam możliwość modyfikacji wyświetlacza według naszych potrzeb. Można tego dokonać automatycznie (monitor sam postara się dostosować) lub ręcznie za pomocą oprogramowania ScreenManager PRO for LCD.

Przyznać trzeba, że bardzo przydatnym trybem w normalnej pracy jest wspomniana opcja Paper. Dedykowana jest ona głównie do aplikacji biurowych typu edytor tekstu, arkusze kalkulacyjne czy bazy danych, gdzie spotykamy białe tło. Po włączeniu tej opcji nasza wirtualna karta nie jest już biała, a bardzie żółta, łagodniejsza dla oka, a co za tym idzie zmęczenie oczu następuje znacznie później. Do tego dochodzi jeszcze EyeCare Filter czyli specjalny program umożliwiający wybranie jednej z kilku wersji papieru. Ten rodzaj filtra pozwala regulować kolor bieli na ekranie, tak aby było nam jak najwygodniej pracować.

Flicker Free Images

Oczy męczą się nie tylko z powodu mocnych kolorów, ale również przez migotanie ekranu, które jest zauważalne najczęściej przy regulacji jasności danego panelu. E2316W dzięki specjalnej technologii pozwala na wprowadzanie zmian bez migotania i zmiany stabilności koloru.

Ciekawym rozwiązaniem mającym zapobiec zmęczeniu oczu jest czujnik Auto EcoView, którego celem życiowym jest wykrywanie zmian oświetlenia w otoczeniu. Dzięki temu czy to dzień czy to noc zawsze mamy optymalną jasność ekranu, co przekłada się również na zmniejszenie zużycia energii. Według statystyk wykonanych przez firmę Eizo możemy zmniejszyć jej zużycie o blisko 40%. Zwłaszcza, że w słabo oświetlonych pomieszczeniach najlepiej ustawić najniższą jasność ekranu a FlexScan EV2316W pozwala na dostosowanie jej do 1% czyli 3 cd/m2 co jest wręcz niesamowitym wynikiem. Dodatkowo wspomniany czujnik zmniejsza również emisje światła niebiskiego, które jako, że jest zbliżone do światła UV jest niepożądane dla naszego wzroku.

Warto jeszcze wspomnieć o kilku innych cechach tego panelu przede wszystkim EyeCare, które przypomniało mi, że podczas pisania tej prezentacji powinienem sobie zrobić przerwę. Taki drobiazg a jednak w ferworze pracy zapomina się o czasie spędzonym przed monitorem. Dzięki temu możemy dłużej utrzymać koncentracje, a wzrok się mniej męczy.

Miło również, że panel posiada matową matrycę. Nie powstają dzięki temu refleksy, a na panelu nie widzimy też odbijającego się tła znajdującego się za naszymi plecami.

W monitorze zastosowano jeszcze jeden czujnik zwący się Presence Sensor, który działa w oparciu o technologię podczerwieni. Jego zadaniem jest wykrywanie obecności użytkownika i w momencie kiedy nie zauważa on osoby wyłącza panel. Ekran włączy się ponownie jeśli zobaczy osobę. Co ciekawe czujnik jest na tyle bystry, że rozróżnia elementy tła od człowieka. Jest to kolejny zabieg ze strony producenta, aby ograniczyć zużycie energii (oczywiście poza tym, że panel jest FULL HD LED). Warto dodać, że przy maksymalnym rozjaśnieniu panel pobiera on zaledwie 22 W, a przy jasności optymalnej dla oka wartość (120cd / m2) ta spada do 14W.

Na zakończenie dzisiejszego prezentacji warto wspomnieć jeszcze o kilku sprawach. Po pierwsze układ Overdrive, który sprawia, że czas reakcji w szarości do szarości to 6 ms co w przypadku grania w gry czy oglądania filmów zapewnia im płynność oraz ostrość. Do tego spore kąty widzenia - 170° w poziomie i 160° w pionie.

Po drugie Funkcja Up View, która minimalizuje rozmywanie kolorów, mogące wystąpić, gdy patrzy się na monitor umieszczony powyżej linii wzroku.

Po trzecie podstawka, która pozwala w prosty sposób ustawić kąt, wysokość, a także obrócić panel do pracownika lub klienta. Stopa pozwala również na obrócenie monitora w tryb portretowy.

Po czwarte panel wyposażony jest w takie złącza jak D-sub, DVi, Displayport, HUB USB, gniazda słuchawek oraz wejście audio (te trzy ostatnie znajdują się z boku monitora, aby był do nich łatwiejszy dostęp). Monitor posiada również głośnik o mocy 1W.

FlexScan EV2316W to monitor, którego zadaniem jest dbanie o nasz wzrok. Czy pracujemy przy nim, czy się bawimy zawsze dostosuje się on do otoczenia. Jeśli więc spędzacie dużo czasu przed monitorem pomyślcie o tym panelu, gdyż wzrok ma się tylko jeden.

Materiał stworzył Dawid z AMSO komputery Warszawa

Spis Treści:
    Pokaż więcej wpisów z Listopad 2016
    pixel