Dobraliśmy w pary najlepsze produkty! Wybierz swoją parę i oszczędzaj 🔥 Przejdź do promocji
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dyski zewnętrzne

2021-05-25

Duże nośniki cyfrowe są niezbędne do przechowywania danych, takich jak zdjęcia filmy, czy ważne dane biznesowe. Jeśli szukasz czegoś łatwego w użyciu, na czym można przechowywać fizyczne kopie plików komputera, rozważ zakup zewnętrznego dysku twardego. Obecnie dostępna jest szeroka gama zewnętrznych dysków twardych które oferują lepszą wydajność niż kiedykolwiek wcześniej.

Typ napędu

Zewnętrzne dyski twarde są dostępne w dwóch różnych wariantach. Dyski twarde i dyski SSD. Każdy ma swoje zalety, a decyzja o tym, który z nich jest lepszy, sprowadza się do indywidualnych wymagań użytkownika. Aby pomóc w podjęciu świadomej decyzji, warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi charakterystyk wydajności każdego z nich.

Dyski twarde (HDD) są popularnym wyborem dla wielu klientów. Wynika to z ich głównej zalety, polegającej na niższych kosztach i większej pojemności pamięci, stąd wielu klientów, którzy mają do przechowywania dużą ilość multimediów cyfrowych, wybiera ten format. Z drugiej strony dyski twarde są nieco bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane uderzeniami.

Półprzewodnikowe dyski twarde (SSD) nie zawierają żadnych ruchomych elementów, dlatego są najbardziej odpornymi na uszkodzenia dyskami zewnętrznymi. Zwykle mają niewielkie rozmiary, dzięki czemu mają większą tolerancję na uszkodzenia uderzeniowe i są wygodne do przenoszenia. Szybkość, z jaką ładują aplikacje i działają, jest do 10 razy większa niż w przypadku dysków twardych. Ich główną wadą jest wysoki koszt zakupu w porównaniu z tańszymi opcjami dysków twardych.

Pojemność przechowywania

Pojemność pamięci jest zwykle pierwszą rzeczą, na którą większość użytkowników zwraca uwagę. Pojemność zewnętrznych dysków twardych zwykle waha się od około 500 GB do 5 TB. Większość komputerów ma wbudowany dysk twardy o pojemności od 500 GB do 2 TB. Określenie, ile potrzebujesz pamięci, jest całkowicie zależne od twoich potrzeb, większe nie zawsze znaczy lepsze. Jeśli chcesz przechowywać kilka ważnych dokumentów, odpowiedni może być prosty dysk flash USB.

Jeśli chcesz przechowywać wszystkie swoje zdjęcia, filmy i piosenki, masz do wyboru wiele opcji. Ogólnie rzecz biorąc, dobry rozmiar to dysk 1 TB lub 2 TB. Co do zasady należy pamiętać, że im więcej plików chcesz przechowywać, tym większy typ pliku, a tym samym większa pojemność będzie potrzebna.

Łączność

Kolejną kwestią do rozważenia są dostępne opcje łączności. Musisz wybrać dysk obsługujący interfejsy oferowane na laptopie, komputerze lub innym posiadanym urządzeniu. Większość komputerów ma standardowe złącze USB, podobnie jak wiele zewnętrznych dysków twardych. Ponadto różne interfejsy dysków oferują różne poziomy wydajności przesyłania plików. Do wyboru jest pięć popularnych typów interfejsów: USB 3.0, Thunderbolt, Lightning, Firewire i eSATA.

USB jest standardową funkcją najnowszych zewnętrznych dysków twardych i zazwyczaj nie jest dołączana do starszych dysków twardych i komputerów. USB 3.1 zawiera dobrą technologię i jest nadal kompatybilny ze starszym USB 2.0. Jednak interfejs USB 3.1 musi już znajdować się w komputerze, jeśli chcesz osiągnąć prędkość transferu USB 3.1. Alternatywnie można użyć odpowiednich adapterów.
Thunderbolt to kolejna bardzo szybka transmisja danych. Jest używana głównie przez profesjonalnych użytkowników i często pojawia się na urządzeniach Apple. Aby osiągnąć potencjalne prędkości, niezbędny jest port Thunderbolt w komputerze i zewnętrznym dysku twardym.

Połączenie eSATA jest preferowane przez niektórych użytkowników profesjonalnych, ponieważ jest to interfejs przeznaczony do określonych celów. Jest to dobrze znane połączenie, które ma teoretycznie dużą szybkość transmisji. Dysk twardy ze złączem eSATA również wymaga odpowiedniego połączenia z komputerem eSATA, aby uzyskać prędkości transferu. W przypadku tej opcji połączenia zapoznaj się z gamą obudów dysków twardych, aby poznać opcje, za pomocą których można dodać własną pamięć wewnętrzną, aby utworzyć własny dysk przenośny.

Większość powyższych opcji jest znacznie szybsza niż w przypadku USB 2.0, który osiąga prędkość 480 Mb/s. eSATA może dostarczać 6 Gb/s (starsze wersje zapewniają 1,5 Gb/s lub 3 Gb/s), USB 3.0 (i USB 3.1 Gen 1) działa z prędkością do 5 Gb/s, a USB 3.1 (Gen 2) 10 Gb/s. Thunderbolt 3 może osiągnąć aż 40 Gb/s.

Lightning to złącze, które po raz pierwszy pojawiło się w Apple, a teraz jest dostępne na niektórych stacjach roboczych i płytach głównych z systemem Windows. Złącze błyskawicy służy do ładowania, synchronizacji treści, danych oraz wyjścia audio i wideo, a jego główną zaletą jest szybkość i smukła konstrukcja. Pod względem użyteczności złącze działa bez względu na to, jak jest podłączone, co jest bardzo przydatne.

Firewire to kolejny sposób łączenia różnych urządzeń w celu łatwego udostępniania informacji i jest podobny do USB. Firewire zapewnia szybki transfer danych, możliwość przechowywania wielu urządzeń i obsługuje wydajność plug and play, a wszystko to przy niskich kosztach okablowania i implementacji.

Kompatybilność

Prawie wszystkie zewnętrzne dyski twarde mogą działać zarówno na komputerze Mac, jak i PC, pod warunkiem, że zarówno dysk, jak i komputer, którego używasz, mają zgodne złącza. Aby zewnętrzny dysk twardy był zgodny z aktualnym urządzeniem, należy go sformatować przy użyciu odpowiedniego systemu plików, którego już używasz.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel