To już ostatnie dni promocji na akcesoria Apple z rabatem 50%! Zostało - nie czekaj! Przejdź do promocji
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dell e6420 recenzja

2016-09-24

Dell e6420 to następca modelu o nazwie kodowej e6410. Dell tworząc tego laptopa wprowadził sporo zmian, a najbardziej zauważalną jest wygląd, który przywodzi namyśl serię XPS (obłe kształty)

Dzisiejszy bohater to jeden z najwytrzymalszych laptopów na rynku, gdyż zastosowano w nim stopy metali, które są wszędzie. Jedyny plastikowy element w tym laptopie to tak naprawdę klawiatura i ramka ekranu. Wszystkie inne rzeczy stworzono z konstrukcji nazwanej przez producenta Tri-metal. Dzięki temu konstrukcja jest wręcz całkowicie odporna na uginanie się, a najbardziej narażone na tego typu czynnik jak spód laptopa i klawiatura zostały wzmocnione ramą w korpusie.

Zawiasy również zostały zrobione ze stali. Nie widać tego na pierwszy rzut oka, gdyż metal został tutaj przysłonięty magnezową osłoną. Dzięki temu wieko otwiera się ciężko, ale za to rzadko się chybocze podczas pracy w samochodzie/pociągu/autobusie. Miłym zaś dodatkiem jest wpisanie w ramkę ekranu gumki, której zadaniem jest po zamknięciu urządzenia chronić ekran i klawiaturę przed dostaniem się drobinek kurzu lub piasku. Cała ta konstrukcja wraz z baterią 9-komorową waży 2,62 kg. W przypadku egzemplarza z akumulatorem 4 komorowym waga spada do 2,07 kg.

Mimo tak mocnej konstrukcji dostanie się do poszczególnych elementów laptopa nie jest trudne. Dysk znajduje się z boku urządzenia i trzymany jest przez 4 śrubki. Zaś po zdemontowaniu głównego wieka (dolna pokrywa) naszym oczom ukazuje się całe wnętrze laptopa. Znajdziemy tam m.in. wentylator, procesor, wejście PCI, baterię CMOS, RAM (ddr3) i wiele innych rzeczy.

Dell e6420 może również poszczycić się dużą ilością portów zewnętrznych takich jak: 1 ExpressCard/54, 4 USB 2.0, 1 x VGA/D-Sub, 1x HDMI, 1 x blokada Kensingtona, 1 x eSATA, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD, 1 s SmartCard. Warto wspomnieć, że tak jak większość laptopów klasy biznes tak i ten ma możliwość włożenia do niego modemu GSM.

Układ klawiatury również został przemieniony. Wielkich zmian nie ma, ale Insert, Delete i inne funkcyjne klawisze znajdowały się wcześniej w prawym górnym rogu. W Dell e6420 całość znajduje się w jednym górnym ciągu, a PgUp i PgDn umieszczono przy strzałkach. Kilka minut i do nowej klawiatury można się przyzwyczaić zwłaszcza, że jest ona dosyć wygodna. Klawisze mają spory opór, a odgłosy nawet przy szybkim i mocnym pisaniu są przyjemne dla ucha. Miło również, że większość egzemplarzy posiada podświetlaną klawiaturę. Nie zabrakło również kanalików, które potrafią odprowadzić niewielką ilość rozlanej cieczy. Dzięki temu płyta główna nie spali się. Dodatkowo czujnik Free Fall firmy Dell o szybkim czasie reakcji oraz technologia StrikeZone zabezpieczają dane przed nieoczekiwanymi sytuacjami.

Kursor myszki można obsługiwać na dwa sposoby. Pierwszy to TrackPiont czyli grzybek znajdujący się na środku. Drugi to gładzik, który ma wymiary 8 x 4,5 cm i jest przyjemny dla palców dzięki swojej gładkiej powierzchni. Dodatkowo po wgraniu odpowiedniego oprogramowania ze strony Dell mamy możliwość konfigurowania funkcji dotykowych. Na uwagę zasługują również lewy i prawy przycisk myszy przypisane zarówno do TrackPionta jak i gładzika. Są one tak wykonane, że pracują niemal bezgłośnie, a odpowiedni opór sprawia, że aż chce się klikać nimi jak najczęściej.

Prezentowany dzisiaj egzemplarz został wyposażony w matową matrycę o rozdzielczości 1600 x 900. Dzięki takiemu wykonaniu oraz wysokiej luminacji praca nawet w słońcu jest bezproblemowa.

Sercem urządzenia jest procesor i5-2520, który ma 3 MB podręcznej pamięci oraz taktowanie na jeden rdzeń 2.5 GHz w trybie spokojnym. Jeśli zaczynamy pracować ostrzej szybkość układu wzrasta do prędkości 3.2 GHz.

Dysk twardy zastosowany w laptopie ma 7200 obrotów na sekundę, co mimo upływu lat nie jest standardem. Dzięki temu środowisku Windowsa znacznie szybciej się uruchamia. Oczywiście polecam przejście na dysk SSD, które są szybsze od zwyczajnych 10-15 razy na dodatek zużywają mniej energii. A skoro już o niej mowa to warto dodać, że w trybie czytelnika 9 komorowa bateria starcza na bagatela 12 godzin. W przypadku korzystania z Wifi możemy cieszyć się komfortem pracy przez około 8 godzin. Wszystko dzięki temu, że podczas lekkiej pracy biurowej sprzęt pobiera od 7 do 14 W, co jest bardzo dobrym rezultatem. Dodam jeszcze, że napęd optyczny można wyjąć i zamiast niego włożyć drugą baterię (dostępne na naszym rynku).

Poziom hałasu wydanego przez laptopa podczas pracy waha się między 31 dB, a 44 dB. Ten ostatni wynik jest osiągany tylko wtedy kiedy naprawdę mocno pracujemy na laptopie. Na ogół jednak sprzęt wydaje hałas na poziomie 36-37 dB co jest dosyć normalne w tej klasie sprzętu.

Dell e6420 to mocny, a zarazem dobrze wyglądający sprzęt. Znajdzie on zastosowanie zarówno w firmie, na spotkaniach biznesowych jak i w domu. Zapraszamy do AMSO Laptopy Warszawa

Spis Treści:
    Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2016
    pixel