To już ostatnie dni promocji na akcesoria Apple z rabatem 50%! Zostało - nie czekaj! Przejdź do promocji
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dell e5440 recenzja

2016-12-04

Dell e5440 test

Dell e5440 z serii Latitude zadebiutował na rynku w 2014 roku i charakteryzuje się zupełnie inną stylistyką względem swoich poprzedników. Czy zmieniono coś w nim jeszcze? Zaraz to odkryję przed Wami.

Kiedy otrzymałem tego laptopa do opisania, to pierwsze co rzuciło mi się w oczy to obudowa, która jest czarna, ale wydaj się być nadal dobra jakościowo. Jej faktura jest gumowa, a część pokrywająca ekran została wykonana z włókna szklanego. W rezultacie otrzymujemy solidną konstrukcję, ale nie tak odporną na nacisk jak w modelach e6430, e6420 itp. Cieszy jednak fakt, że nie zrezygnowano z aluminiowych zawiasów, które trzymają sztywno ekran nawet podczas podróży w autobusie lub pociągu.

Jeśli otworzymy spodnią klapę to jak zawsze dostaniemy się do wszystkich najważniejszych części laptopa, a więc wiatraka, układu chłodzenia procesora, slotów RAM (maksymalnie 16 GB), gniazda na modem WWAN i dysku twardego. Dzięki temu szybko i łatwo wykonamy czynności czyszczące lub poprawiające wydajność laptopa.

Projektanci nie poskąpili w ilość złącz zewnętrznych i oddali w nasze ręce 3 x USB w tym dwa z nich są w wersji 3.0 do tego gniazdo ExpressCsard/54, HDMI, VGA/D-Sub, blokada Kensingtona, złącze rj45, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart SD, a jeśli złącz nam jest za mało to zawsze możemy dokupić stacje dokującą i podpiąć ją pod spodem do laptopa. Miło również, że tak jak w poprzednich modelach, tak i tutaj można wymontować napęd DVD i włożyć zamiast niego dodatkowy dysk.

Klawiatura również ma inną fakturę względem swoich poprzedników. Pierwsze co rzuca się w oczy, kiedy ją się ujrzy to około milimetrowe odstępy pomiędzy klawiszami. Jednak nie należy jej mylić z klawiaturami wyspowymi, bowiem tutaj podobnie jak w tabliczce czekolady wszystko wygląda bardzo spójnie i zapobiega tym samym przedostawaniu się większych zabrudzeń pod spód klawiszy (okruchów etc.). Poszczególne zaś klawisze są wklęsłe mają średni skok i mocny odskok. Miło również, że klawisze są wyraźne, a w nocy na laptopie można bez problemu pracować, gdyż posiada ona czterostopniowe podświetlanie.

Dell e5440 posiada dwa wskaźniki do poruszania myszką. Pierwszym jest touchpad, któremu przyporządkowane są dwa klawisze funkcyjne (prawy i lewy przyciski myszy). Działanie płytki oceniam bardzo dobrze jest ona odpowiednich rozmiarów, a jej powierzchnia jest przyjemna dla palców. Dodatkowo, jak zawsze, ma ona technologię punktową. Druga zaś opcja do poruszania wskaźnikiem myszy to grzybek na środku klawiatury nazywany bardzo często trackpointem. Jest on koloru niebiskiego i przyporządkowano mu trzy klawisze. Trackpoint jest spotykany bardzo często w laptopach klasy biznes, a ja doceniam go za to, że jest o wiele bardziej precyzyjny niż płytka dotykowa.

Testowany laptop ma matrycę 14 calową w rozdzielczości 1366 x 768 i jest typu TN, czyli Twisted Nematic. Tego rodzaju matryce są znane i lubiane przez producentów, gdyż ich koszt jest niski i tym samym cena takiego panelu jest atrakcyjna. Tego typu matryca charakteryzuje się również krótkim czasem reakcji i tym samym nie występuje w nim smużenie. Niestety kąty widzenia są w nich słabe, dlatego na laptopie najlepiej pracować na wprost do niego. Cieszy jednak to, że matryca jest matowa, a jej średnia luminancja to 300 cd/m2 co przekłada się na komfortową pracę w słoneczne dni i przede wszystkim na brak przebarwień na czarnym tle.

Opisywany dzisiaj model był wyposażony w procesor i5-4200, a jego bazowa częstotliwość to 1,6 GHz, która przekształca się w trybie turbo na 2,6 GHz. Na rynku są też dostępne sprzęty z sercem i5-4300, ale różnica pomiędzy tym a tamtym układem to jedynie 0,3 MHz. Jedno jest pewne obydwa układy są bardzo oszczędne i nawet przy maksymalnym obciążeniu pobierają zaledwie 15 W. To wszystko przekłada się na długą pracę tego sprzętu. Na nowej baterii w trybie dokumentu tekstowego możemy na nim pracować blisko 12,5 godziny, a korzystając z internetu laptopem będziemy mogli się cieszyć około 8 godzin. Warto wspomnieć, że test był prowadzony na dysku magnetycznym 500 GB, a więc te wartości mogą być jeszcze lepsze jeśli założymy do urządzenia dysk SSD.

Grafika w środku to zintegrowany układ Intel HD 4400 pozwalający na odpalenie takich gier jak Mafia 2 czy Dead Space 3 na niskich detalach. Nie jest ona demonem wydajności, ale do codziennej pracy na pewno wystarczy i jak widać w niektóre gry również pogramy na niej bez problemu.

Laptop nie należy do hałaśliwych, gdyż przez większą część czasu wydaje szum na poziomie 34 dB, zaś gdy go rozgrzejemy i nadamy dużo pracy to otrzymamy wartość w okolicach 38dB. Skoro już mowa o dźwiękach to, jak zawsze laptop posiada również swoje głośniki, które tym razem zostały umiejscowione na rogach. Dźwięk jest czysty, a membrany nie trzeszczą. Szkoda tylko, że nie uświadczymy tonów niskich.

Dell e5440 to bardzo przyjemny 14” laptop, który dzięki swojej wadze 2.295 kg bez problemu daje się zabrać w podróż. Długa praca na baterii, wydajny układ graficzny i uwodząca czerń sprawiają, że laptop nigdy nas nie zawiedzie.

Dawid z AMSO laptopy Warszawa

Spis Treści:
    Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
    pixel