Dobraliśmy w pary najlepsze produkty! Wybierz swoją parę i oszczędzaj 🔥 Przejdź do promocji
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dell Latitude 7430 recenzja

2023-12-09

Dell Latitude 7430 test

Przechodząc do specyfikacji nowego modelu Dell Latitude 7430 , masz do wyboru różne opcje procesorów, począwszy od Intel Core i5-1235U, aż po Intel Core i7-1270P. Litery U i P oznaczają tutaj, czy procesor ma 15W, czy 28W, odpowiednio. Jednostka, którą otrzymaliśmy, była wyposażona w procesor Intel Core i7-1235U. Ekran o przekątnej 14 cali nie jest dotykowy (są wersje z dotykiem), a grafikę dostarcza układ Intel Iris Xe Graphics G7. Pamięć RAM można dostosować do 32 GB, zaczynając od 8 GB; jednostka, którą otrzymałem do testów, była wyposażona w 16 GB. W przypadku systemu operacyjnego masz do wyboru Windows 11 Pro i Home, oraz Windows 10 Pro. Istnieją także dwie opcje obudowy: jedna z aluminium i druga z użyciem włókna węglowego. Obudowa z włókna węglowego, którą otrzymaliśmy, jest około 70 gramów lżejsza niż wersja z aluminium, co łącznie daje wagę około 1,33 kg.

Budowa Dell Latitude 7430

Model z włókna węglowego Dell Latitude 7430, dostępny w kolorze czarnym, jest lżejszy niż wersja z aluminium, ale jednocześnie nieco grubszy. Wykończenie z plecionki włókna węglowego na pokrywie prezentuje się bardzo elegancko, chociaż wykończenie z szczotkowanego aluminium dostępne w drugiej opcji również super się prezentuje.

Klawiatura i gładzik

Byłem również mile zaskoczony klawiaturą w modelu Dell Latitude 7430, która oferuje przyzwoity skok klawiszy i odpowiedź. Oczywiście brakuje klawiszy numerycznych, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że to laptop o przekątnej 14 cali, ale odstępy między klawiszami są bardzo przyzwoite, a ogólna jakość pisania jest bardzo dobra. Gładzik o przekątnej 5,2 cala ma zaskakująco śliską powierzchnie typu szkło. Używanie go to czysta przyjemność, ponieważ palce mogą bez wysiłku przesuwać się po powierzchni, a opuszki palców nie zdzierają się. Wspaniała sprawa i moim zdaniem jest on lepszy niż w modelu XPS 9320 plus . Oczywiście obsługa wielo-dotyku jest, ale to już w dzisiejszych czasach standard.

Ekran

Dell Latitude 7430 jest wyposażony w całkiem przyzwoity 14-calowy ekran FHD IPS. Posiada dobre kąty widzenia oraz odpowiednie pokrycie przestrzeni barwnej sRGB, jednak pokrycie DCI-P3 wskazuje, że nie zaleca się używania tego laptopa do prac związanych z edycją wideo czy multimediów. Laptop ma deklarowaną jasność wynoszącą 400 nitów, a w trakcie testów uzyskaliśmy około 374 nitów, co jest całkiem bliskim wynikiem w stosunku do deklaracji. Różnica jest dość minimalna, więc nie powinno być problemu z korzystaniem z multimediów na Dell Latitude 7430. Miło, że firma Dell nie zapomniała o zaimplementowaniu aktywnej funkcji ComfortView Plus, która ogranicza emisję szkodliwego światła niebieskiego, jednocześnie zapewniając doskonałe odwzorowanie kolorów. Wyświetlacz ma certyfikat TÜV.

Złącza w model Dell 7430

Model, który otrzymałem był wyposażony w gniazdo karty uSIM, dwa porty Thunderbolt 4 typu C z funkcją Power Delivery i DisplayPort, port USB 3.2 Gen 1 z funkcją Power Share, uniwersalne gniazdo audio i port HDMI 2.0. Jeśli chodzi o porty, nie mam w tej kwestii żadnych skarg.

Bateria

Przetestowaliśmy żywotność baterii przy użyciu testu baterii PCMark10 oraz ogólnego odtwarzania wideo. W zależności od sposobu użytkowania, bez problemu możesz uzyskać od 4 (oglądanie filmów) do 7,30 godzin (prac biurowa z wifi) na jednym pełnym naładowaniu, co jest całkiem przyzwoite. Zdecydowanie plasuje się to pośród wyższych wyników w kategorii laptopów biznesowych i co ważne dzięki funkcji ExpressCharge laptop pozwala się naładować nawet do 80% w ciągu zaledwie 60 minut.

Dźwięk

Dźwięk z głośników stereo 2 x 2 W jest dość głośny. Dzięki temu ten laptop doskonale nadaje się do małych prezentacji. Dźwięk podczas rozmów polepsza system Intelligent Audio, a więc sztuczna inteligencja odpowiedzialna za poprawę jakości dźwięku i głosu zgodnie z warunkami otoczenia. Neuronowa technologia redukcji szumów eliminuje niepożądane hałasy w tle i u innych uczestników połączenia.

Łączność

Bardzo fajnym dodatkiem jest ExpressConnect, a więc technologia, dzięki której możesz korzystać z dwóch sieci jednocześnie - pierwsza na świecie funkcja umożliwiająca równoczesne połączenie z wieloma sieciami. To przyspiesza transfer danych i umożliwia płynne pobieranie filmów. Oznacza to, że jeśli wokół siebie mamy dwie różne sieci np AMSO 1 i AMSO 2 to możemy z jednej i drugiej korzystać jednocześnie. Sprzęt/system wykorzysta np. jedno łącze do pobierania i odtwarzania filmu, a drugie do przeglądania w tym czasie witryn. Dzięki temu obydwa procesy są wykorzystywane z pełną mocą obydwu łącz. Czy działa to dobrze? Tak ogólnie obydwie sieci są odpowiednio wykorzystywane, ale nie w 100% swojej mocy. W testach udało nam się uzyskać na "2 sieciach wifi" odpowiednio przepustowość 453 Mb/s i 385 MB/s wyniki są dobre, ale warto zauważyć, że mamy internet światłowodowy o mocy 1000 MB/s. Router wykorzystuje Wi-Fi 6 802.11aX czyli jest zgodny ze standardami zastosowanymi w laptopie. Wynik jest więc poprawny, ale nie doskonały.

Laptop posiada również świetne połączenie z siecią zarówno poprzez Wifi jak i WWAN. Wykorzystano bowiem w nim Wi-Fi 6E z dodatkowymi 7 kanałami, osiągniesz większą przepustowość i szybsze, bardziej płynne działanie sieci Wi-Fi, zwłaszcza w obszarach o gęstej infrastrukturze sieciowej. Natomiast opcje łączności 4G LTE gwarantują niezawodne połączenie w każdym miejscu.

Zabezpieczenia

W tym miejscu warto również wspomnieć o funkcji wykrywania obecności osób postronnych nie tylko informuje użytkownika, gdy ktoś z boku przygląda się ekranowi, ale także automatycznie przyciemnia lub rozmywa obraz. Dodatkowo, Look Away Detect reaguje na momenty, gdy użytkownik skieruje wzrok gdzie indziej, co skutkuje automatycznym przyciemnieniem ekranu. To nie tylko wzmacnia ochronę prywatności, ale także efektywnie oszczędza energię.

Sprzęt posiada również lekko rozbudowaną wersję Windows Hello o nazwie ExpressSign-In . Wykorzystuje ona technologię wykrywania obecności za pomocą kamery, komputer zostaje aktywowany ze stanu uśpienia i loguje użytkownika. W momencie oddalenia się od urządzenia, system automatycznie zostaje zabezpieczony. Dodatkowo do laptopa można logować się za pomocą wybranego palca przykładając go do przycisku power.

Podsumowanie

Dell 7430 to sprzęt prawie idealny z super cichym wentylatorem (specjalnie zaprojektowany układ wydmuchiwania ciepła z boku i tyłu sprawdza się znkaomicie) i niesamowitą mocą. Całkowita liczba rdzeni w procesorze i7-1265u to 12 w tym 2 wydajnościowe i 10 rdzeni wydajnych sprawia, że nic się tutaj nie przycina tym bardziej, że w środku znajdziemy jeszcze wlutowane 16 GB LDDR5 pamięci RAM oraz dysk NVM. Wszystko to sprawia, że jest to sprzęt, który starczy swojemu właścicielowi na lata. Serdecznie go polecam.

Włókno węglowe 1. Wysokość: 17,27 mm (0,68”) 2. Szerokość: 321,35 mm (12,65") 3. Głębokość: 208,69 mm (8,22") 4. Masa początkowa: 1,22 kg (2,69 funta) Aluminium 1. Wysokość: 16,90 mm (0,66") 2. Szerokość: 321,35 mm (12,65") 3. Głębokość: 208,69 mm (8,22") 4. Masa początkowa: 1,27 kg (2,79 funta) Włókno węglowe, procesory Intel® Core™ serii P (28 W) 1. Wysokość: 18,47 mm (0,727") 2. Szerokość: 321,35 mm (12,65") 3. Głębokość: 208,69 mm (8,22") 4. Masa początkowa: 1,24 kg (2,73 funta) autor Dawid z AMSO Laptopy Warszawa

Spis Treści:
    Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
    pixel