Oryginalne akcesoria do iPhone, iPad i Apple Watch teraz -50%! ️Przejdź do promocji
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dell Latitude 7420 recenzja

2024-02-04

Obudowa - Laptop od Della do codziennych zadań

Projekt obudowy pozostaje wierny swemu poprzednikowi, ale wygląd, faktura i struktura portów zostały gruntownie zmienione. Najbardziej zauważalne jest gumowane wykończenie na pokrywie i całym wnętrzu. Nawet lakierowana płyta podstawy z włókna węglowego wydaje się matowa, choć nie użyto tego samego pokrycia. Dłonie spoczywają pewnie na tych powierzchniach, a odciski palców pozostają niezauważalne. Urządzenie ma masę 1,3 kg i wydaje się bezpieczne podczas użytkowania czy noszenia.

Jeśli chodzi o stabilność, obudowa nie pozostawia nic do życzenia: nie skręca się, nie skrzypi, a zawiasy utrzymują pokrywę napiętą, chociaż stają się jeszcze mocniejsze, gdy laptop jest otwarty o więcej niż 90 stopni. Nic nie drga ani nie chwieje się podczas przenoszenia.

Ten 14-calowy laptop ważący 1,3 kilograma nie należy do najlżejszych modeli, ale też nie jest najcięższy. W porównaniu do swojego poprzednika, modelu 7410, który ważył 1,4 kg, Dell tutaj zredukował wagę o 100 gramów. Jednakże, ta redukcja nie wpływa na stabilność.

Bezpieczeństwo dla profesjonalistów

Z lewej strony notebooka zniknęły z naszego pola widzenia gniazda HDMI i dwa porty Thunderbolt. Zamiast nich pojawia się otwór wentylacyjny, który wcześniej znajdował się wyłącznie z tyłu. Możemy zatem przypuszczać, że doszło do istotnych zmian w systemie chłodzenia. Dwa porty Thunderbolt zostały wygodnie umieszczone po prawej i lewej stronie. Zupełnie nową funkcją jest czytnik SmartCard pod podparciem dłoni, który doskonale wpisuje się w potężny pakiet funkcji zabezpieczeń Latitude.

Dell Latitude 7420:

Z prawej strony pozostały port typu A oraz zamek Noble Lock. Poniżej czytnika kart MicroSD znajduje się zaślepka na kartę SIM.

Czytnik kart SD

Zastosowany w nim sprężynowy czytnik kart microSD zapewnia szybkie transfery danych. Przenoszenie 1,2 GB obrazów z karty testowej AV-Pro V60 na pulpit zajęło około sześć sekund, co jest nawet nieco szybsze niż w przypadku Latitude 7410.

Dell oferuje w standardzie jedynie opcję AX201 do łączności Wi-Fi 6. Nasze urządzenie nie miało żadnych problemów z połączeniem z nowoczesnym routerem Asus GT-AXE11000 obsługującym Wi-Fi 6, a prędkości były powyżej średniej.

Opcjonalnie, Dell może być wyposażony w modem 4G LTE, dla którego przewidziane jest gniazdo M.2 - lecz anteny są prowadzone do niego opcjonalnie. Osoby, które pragną te ostatnie, muszą zakupić odpowiednią wersję z poprowadzonymi w ekranie z antenami 4G.

Kamera internetowa

Kamera internetowa nie robi wrażenia przy rozdzielczości 720p, i nie należy oczekiwać realistycznych kolorów. Jednakże, jest to typowe dla kamer internetowych, a konkurencja również nie prezentuje się lepiej. Pomimo wszelkich krytyk, możemy przyznać, że kamera w Latitude ma akceptowalny poziom szumów obrazu w świetle dziennym, a obiekty na pierwszym planie są stosunkowo ostre.

Bezpieczeństwo w Dell 7420

Zasłona kamery jest standardem, podczas gdy vPro, czytnik linii papilarnych, czujnik zbliżeniowy i kamera IR są opcjonalne. Nasze testowe urządzenie, wyposażone w czujnik zbliżeniowy, kamerę IR i czytnik SmartCard. Bezpieczeństwo jest tak mocno przez Della przestrzegane, że niemal doprowadziło nas do szaleństwa, ponieważ system szybko wylogowywał się, gdy tylko na chwilę oddaliliśmy się od niego. Użytkownicy powinni pamiętać, że czujnik zbliżeniowy można wyłączyć tylko za pośrednictwem Dell Optimizer. ExpressSign-in umożliwia automatyczne logowanie za pomocą rozpoznawania twarzy i Windows Hello.

Czytnik linii papilarnych został zintegrowany z przyciskiem zasilania. To nie nowość, ale ciągłe podświetlenie klawisza, niezależne od podświetlenia klawiatury, czasem jest męczące. Ponadto, Latitude oferuje liczne funkcje BIOS związane z bezpieczeństwem: hasła BIOS, śledzenie urządzenia za pomocą Absolute Computrace, pełne szyfrowanie pamięci przeciwdziałające agresywnym kradzieżom danych, czy typowe funkcje TPM.

BIOS nadaje wszelką możliwą swobodę w kwestii włączania/wyłączania urządzeń, ustawień ładowania baterii i zarządzania energią. Nawet aktualizacje BIOS przez system operacyjny można wyłączyć, jeśli mamy takie życzenie. Niektóre z tych ustawień są również widoczne w systemie Windows za pośrednictwem Dell Optimizer lub Dell Power Manager.

Konserwcja

Dolna pokrywa jest zamocowana za pomocą śrub, co ułatwia utrzymanie sprzętu w dobrej kondycji. Jednakże, nie ma zbyt wiele możliwości modernizacji, ponieważ pamięć RAM i karta WLAN są wlutowane.

Klawiatura

Lekko stłumione klawisze zapewniają dobrą informację zwrotną. Skok jest wyraźny dla gumowej faktury, a punkt nacisku jest wyraźny. Stłumiony skok generuje dźwięk, który jest słyszalny, ale niezbyt uciążliwy. Powierzchnia klawiszy nie ulega odkształceniom. Klawiatura ma solidną konstrukcję, nawet gdy klawisze są mocno naciśnięte. W porównaniu z poprzednikiem

Touchpad

Mimo że doskonale sprawdza się w obszarze wielodotykowego wejścia i sterowania kursora, operacje typu przeciągnij-i-upuść na ClickPadzie są trudniejsze i mniej precyzyjne niż przy użyciu prawdziwych przycisków. Niemniej jednak ClickPad oferuje wyraźny punkt nacisku i dostateczną odległość skoku dla odpowiedniego sprzężenia zwrotnego, przynajmniej w dolnym segmencie. Chcielibyśmy, aby skok dla touchpada był dłuższy, aby sprzężenie zwrotne było równie wyraźne jak w przypadku klawiatury.

Wyświetlacza:

Pod względem rozdzielczości 14-calowy laptop Della oferuje tylko opcję FHD (1,920 x 1,080), zawsze o powłoce matowej. Z drugiej strony, Dell sprzedaje pięć różnych opcji wyświetlaczy, różniących się na przykład obecnością anten WWAN, ComfortView Plus czy szczególnie wysoką jasnością 400 cd/m². Wybór wyświetlacza określa również, czy chcesz kamerę IR do Face Login. Ekran jest naprawdę dobry i świetnie sprawdza się zarówno w biurze, jak i na świeżym powietrzu.

Wydajność Dell 7420

Dell korzysta z procesora Intel Core i5-1145G7 vPro z początku 2021 roku, ekonomicznego układu SoC (System on Chip) z czterema rdzeniami przeznaczonego do notebooków, opartego na architekturze Tiger Lake. Jest to ulepszona wersja i5-1135G7 z bazowym taktowaniem i turbo taktowaniem wyższym o 200 MHz. To ostatnie - na jednym rdzeniu - powinno osiągnąć 4,4 GHz. Procesor wspierany jest przez kartę graficzną Intel Xe G7 (Gen 12) z 80 jednostkami wykonawczymi i zegarem do 1,3 GHz. SoC posiada Thunderbolt 4, Wi-Fi 6 oraz obsługę szybkiej pamięci LPDDR4x-4266. Niestety producent zdecydował się na pamięć RAM wlutowaną, a wybór między 8 a 16 GB dokonuje się podczas zakupu.

Warto zauważyć, że wydajność systemu zachowuje się stabilnie nawet w przypadku wielozadaniowości i pracy z zasobożernymi aplikacjami. W trakcie testów nie zauważono znaczącego spadku szybkości działania, co potwierdza solidność sprzętu. W praktyce oznacza to efektywną obsługę zadań o różnym stopniu złożoności, a użytkownik może swobodnie cieszyć się płynnym i responsywnym doświadczeniem korzystania z laptopa. Zapomnijcie jednak o graniu w nowoczesne gry, ale starsze produkcje bez problemu odpalimy na Dellu 7420

Głośnik i dźwięk w Dell 7420

Mikrofon nagrywa bez zakłóceń i dobrze rozróżnia mówców podczas konferencji. Dell Optimizer oferuje odpowiednie tryby audio. Niemniej jednak, nie mówimy tutaj o wyjątkowo dobrym mikrofonie, gdzie szumy muszą całkowicie zniknąć, a poziom dźwięku powinien pozostać taki sam w odległości od mówcy od 0,5 do 2 metrów.

Warto także zauważyć, że choć głośniki spełniają swoje zadanie, osiągając powyżej przeciętnego poziomu w klasie biurowej, to dla prawdziwych melomanów mogą nie być wystarczające, zwłaszcza podczas odtwarzania muzyki o bardziej złożonym spektrum dźwiękowym. W takim przypadku, korzystanie z zewnętrznych głośników lub słuchawek może być preferowane

Praca na baterii Dell 7420

Kupujący mają możliwość wyboru między baterią o pojemności 42 Wh a 63 Wh. Nasz model został wyposażony w baterię ExpressCharge z czterema ogniwami i pojemnością 63 Wh. Po leasingu miała wartość „Exelent”. Warto wspomnieć, że szybkie ładowanie wpływa negatywnie na żywotność baterii, dlatego musi być selektywnie aktywowane w programie Dell Power Manager. Po aktywacji bateria naładowana jest do 80% w ciągu jednej godziny. Latitude wytrzymał 14 godzin w teście Wi-Fi przy zmniejszonej jasności do 150 cd/m², co jest bardzo dobrym wynikiem. Czas pracy w stanie bezczynności przy minimalnej jasności wynosi ponad 23 godziny.

Podsumowanie

Latitude 7420 to solidne i zwykłe urządzenie biznesowe, pozbawione ozdobnych dodatków, ale wyposażone w liczne funkcje i opcje z zakresu bezpieczeństwa. To niesamowicie wydajne urządzenie, które starczy na jeszcze wiele lat pracy.

Dawid z AMSO Komputery Warszawa

Spis Treści:
    Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
    pixel