Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dell 990 SFF recenzja

2016-04-08

Dell 990

Dell 990 to komputer przeznaczony dla pracy biurowej i nie tylko. W dzisiejszym opisie skupimy się na tym, co prezentuje sobą wersja SFF, czyli Smal Form Factor. Zaczynamy!

Dzisiejszy bohater został już ubrany w nową stylistykę, którą rozpoczęła się mniej więcej od modelu Dell 780 USFF. Front panel to charakterystyczny szary grill, w którym został osadzony srebrny napis Dell . Odświeżony wygląd doskonale wpasowuje się w każde pomieszczenie zarówno biurowe, jak i domowe. Można wręcz powiedzieć, że tak prezentujące się urządzenie szkoda chować pod biurko. Mała forma obudowy oraz wspomniany wcześniej wygląd sprawiają, że w naszym odczuciu sprzęt powinien być wystawiony, w taki sposób, aby jak najwięcej osób mogło go widzieć. Wszystko dlatego, że nie przypomina on zupełnie komputera, a bliżej mu do konsoli najnowszej generacji lub odtwarzacza bluray kosztującego duże pieniądze.

Jednak nawet najpiękniejsza obudowa jest niczym jeśli nie kryje w sobie dobrych podzespołów. Na szczęście tutaj wszystko jest tak ładne, jak powiedzeniowa okładka. W środku bowiem zaimplementowana została płyta główna z socketem 1155, która obsługuje nawet procesory i7-2600 czyli 4 rdzenie i 8 wątków.

Bohater naszej prezentacji ma i5-2400 i posiada 4 rdzenie 4 wątki, a jego maksymalne taktowanie to 3.4 GHz. Oczywiście procesor można sobie z czasem wymienić jednak na chwilę obecną prezentowane przez nas ?serce? jest wystarczające i starczy na najbliższych kilka lat. Do tego w środku Della 990 mamy możliwość zamontowania 16 gb RAM, dwóch kart osadzonych na złączu PCI EX 16, a to przekłada się na możliwość podpięcia nawet 4 monitorów (ze zintegrowaną kartą 2 monitory). Na dodatek mimo tak mocnego wnętrza, komputer pracuje cicho, gdyż poziom hałasu oscyluje w okolicach 30-35 Db, a 2 wewnętrzne wiatraczki zostały tak ustawione, że chłodzą wszystkie komponenty.

Warto również nadmienić, że w Dellu 990 możemy ustawić RAID, dzięki wewnętrznemu kontrolerowi. W tej małej filigranowej obudowie o wymiarach 29,0 x 9,3 x 31,2 cm, dzięki ramkom, które dostarcza producent (oddzielnie) można bowiem zamontować dwa dyski 2,5 i ustawić je w macierzy. To świetne rozwiązanie dla osób, które boją się o swoje dane. Przykładem może być tzw. Lustrzane odbicie (RAID 1), które sprawia, że pierwszy dysk jest w całości kopiowany na drugi. Oznacza to, że w przypadku, gdyby ten właściwy przestał nam działać wystarczy zamiast niego podpiąć drugi i bez utraty Windowsa, danych i wszystkich innych plików możemy działać od razu na komputerze.

To wszystko znajdziemy wewnątrz tego komputera, a na zewnątrz również czeka na nas sporo ciekawych portów. Przede wszystkim sprzęt posiada 10 portów USB ? 6 z tyłu i 4 z przodu. Do tego wejście graficzne D-sub (analogowe) i Displayport (cyfrowe), złącze RS232, Rj45 (karta sieciowa) 2 x PS2, a jeśli tego nam mało to na rynku dostępne są karty na PCI EX oferujące możliwość rozszerzenia o złącza FireWire, czy nawet USB 3.0.

Jeśli chodzi o grafikę to została ona zintegrowana z procesorem i jest to Intel HD 2000 (maksymalna rozdzielczość 2560x1600). W połączeniu z pozostałymi elementami na naszym dzisiejszym bohaterze zagramy bez problemu na niskich detalach w takie gry jak GRID, The Sims 3,czy StarCraft 2. Jeśli to nam jednak nie wystarcza to za niecałe 100 zł można dokupić kartę graficzną HD 6450, gdzie Far Cry 2 działa w na poziomie 37 klatek na sekundę.

Dell 990 SFF to jak widać urządzenie o szerokim zastosowaniu, które jednak zostało w dużej mierze przystosowane do pracy w biurze. Warto nadmienić tutaj o takich rozwiązaniach jak: zgodność z normą Energy Star 5.0 i opcjonalne zasilacze o sprawności energetycznej 90% z ustawieniami zarządzania zasilaniem Dell Energy Smart. Co przekłada się na niskie zużycie energii. Do tego możliwość pełnego kontrolowania sieci za pomocą In-Band i Out-of-Band. Następnie sprawdzanie, czy żaden z pracowników nie zdejmował obudowy dzięki odpowiedniemu programowi, czy też takie zabezpieczenia jak: Trusted Platform Module 6 (TPM) 1.2 (szyfrowanie), Dell Data Protection / Access, Chassis lock slot support, optional Chassis Intrusion Switch, ,Setup/BIOS Password, I/O Interface Security, optional Smart Card keyboards (logowanie się za pomocą karty w przypadku posiadania specjalnej klawiatury Dell) , Intel Trusted Execution Technology. Wszystkie te zabezpieczenia sprawiają, że Dell 990 to naprawdę doskonałe rozwiązanie nawet dla najbardziej wymagających użytkowników.

Na zakończenie naszej małej prezentacji warto dodać, że Dell 990 został wykonany w 10% z materiałów odnawialnych i tym samym został włączony do programu EPEAT Gold. Warto również dodać, że jeśli mamy mało miejsca w domu/biurze to dzięki specjalnym mocowaniom komputer można zintegrować z monitorem. Wtedy urządzenie chowa się za plecy panelu i całość jest jeszcze bardziej kompaktowa.

Jak mogliście przeczytać Dell 990 to urządzenie, które sprawdzi się w wielu zadaniach. Po zastosowaniu mocniejszej karty HD 6450 lub lepszej zagracie na nim w nawet nowe i świeże gry. Jeśli jednak chcecie wejść w posiadania urządzenia dla biznesu to jest ono również idealne. Można więc w skrócie napisać, że Dell 990 to sprzęt idealny do wszystkiego, a dzięki swojemu wyglądowi będzie ozdobą domu, biura czy też salonu.

Spis Treści:
    Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2016
    pixel