Dobraliśmy w pary najlepsze produkty! Wybierz swoją parę i oszczędzaj 🔥 Przejdź do promocji
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym się różni: ThinkPad, IdeaPad, Yoga, Legion ?

2021-04-08

Lenovo jest główną siłą napędową laptopów biznesowych, które oferują rozwiązania zarówno proste, jak i przystępne cenowo, a także komputery stworzone z myślą o graczach i programistach.W ofercie Lenovo każdy znajdzie coś dla siebie, ale żeby tego dokonać najpierw trzeba wiedzieć co firma posiada w swoim portfolio.

Laptopy z serii ThinkPad

Od kiedy IBM przestał produkować laptopy ThinkPad minęło dobre 10 lat, a mimo to, dzięki Lenovo ciągle są obecne.ThinkPady to klasyczne laptopy zorientowane na biznes i to one najczęściej pojawiają się jako laptopy poleasingowe, z szeroką gamą konfigurowalnych funkcji: ekranami dotykowymi, łącznością komórkową, biometrycznym sprzętem logowania, opcjami dokowania.Ich podstawową cechą wspólną jest to, że niemal zawsze są one wyłącznie w klasycznym, czarnym matowym płaszczu Lenovo.Maszyny te zwykle oferują więcej funkcji przyjaznych dla IT: do monitorowania, zarządzania oraz przewodowej i bezprzewodowej łączności zorientowanej na biznes.Jednak popularne ThinkPady to seria T, które są szeroko stosowane w firmach i charakteryzują się dobrą równowagą kosztów, trwałości i zestawu funkcji, wraz z solidną klawiaturą ThinkPad. ThinkPady mają również swoje tzw. pod serie:

  • Seria „L”, która w sumie zastąpiła modele z oznaczeniem „R”, a więc ciężkie laptopy, które oferują bogate wyposażenie. Są czym w rodzaju zamienników dla komputerów stacjonarnych stąd sugerowane są dla osób rzadko przemieszczających się.
  • Seria „SL” seria ekonomiczna dla mniejszych firm, zredukowano tutaj koszty wykonania laptopa przez usunięcie magnezowej ramy Roll Cage, , lampki Think Light, kieszeni Ultra Bay, TPM i gniazda na stacje dokującą.
  • Seria „T” znana i w sumie najczęściej u nas opisywana T430, T420, T520 i wiele innych to laptopy korporacyjne, najwyższa klasa, najlepsze wykonanie.

  • Seria „W” to mobilne stacje graficzne, których fundamenty oparte są na serii T. Wykonanie jest podobne do serii T jednakże seria W najczęściej ma mocniejsze procesory i jest wyposażona w dodatkowy układ graficzny.

  • Seria „X” to druga najczęściej opisywana przez nas seria. X220, X230, X1 to tylko przykłady, ale są to w skrócie lekkie notebooki, które mimo odchudzeniamajamagnezową ramę i są pokryte włóknem węglowym.

  • Seria „Edge” to po prostu seria dla użytkowników domowych. Wymontowano z niej niektóre złącza i odchudzono konstrukcje jednakże są one nadal bardziej wytrzymałe niż laptopy przeznaczone na rynek „konsumencki”.Oczywiście jak się spodziewacie rzadziej pojawiają się w AMSO Komputery poleasingowe, gdyż nie jest to segment do końca biznesowy.

Chociaż ThinkPady mogą wydawać się surowe z zewnątrz to jednak wytrzymują nie jeden czynnik zewnętrzny.Wspomniana obudowa to tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż klawiatura posiada specjalne kanały, które odprowadzają wodę, w przypadku zalania, w taki sposób, by ta pominęła płytę główną czy też inne newralgiczne elementy urządzenia.

Laptopy z serii IdeaPad

IdeaPady są skierowane głównie do „zwykłych” konsumentów i dlatego dość rzadko pojawiają się w AMSO Komputery poleasingowe, chociaż początkujący użytkownicy biznesowi mogą skłaniać się ku używaniu IdeaPada jako podstawowego komputera. W wielu systemach IdeaPad znajduje się kilka wstępnie załadowanych aplikacji. Warto zwrócić uwagę, że rozmiar ekranu i schemat numeracji 0-vs-5 w ThinkPadach nie dotyczy IdeaPadów.Schemat numeracji serii 100, 300, 500, 700 i 900, który można zobaczyć w starszych modelach IdeaPad, jest wskaźnikiem względnych zestawów funkcji i projektów.Lenovo odświeżyło schemat numeracji najnowszych IdeaPadów i 1, 3, 5, 7 lub 9 wskazuje względny poziom funkcji i jakości.Ponadto w niektórych modelach na końcu cyfry znajduje się litera „i” informująca o znajdującym się w środku układzie Intela.Nie jest to jednak konsekwentnie stosowane, tylko tam, gdzie jest to potrzebne do odróżnienia od modelu z AMD z tej samej rodziny (który nie ma dodatku). Na przykład IdeaPad 5i to średniej klasy laptop konsumencki oparty na chipie Intela. W schemacie nazewnictwa IdeaPad rozmiar ekranu nie jest wskazywany i podaje się go w nawiasach.

Lenovo oferuje również wiele Chromebooków IdeaPad, które są popularnym wyborem dla kupujących z ograniczonym budżetem.System operacyjny Chrome firmy Google jest prosty w zarządzaniu i obsłudze, ponieważ koncentruje się na przeglądarce internetowej Chrome i powiązanych aplikacjach.Linia Chromebooków Lenovo obejmuje niedrogie modele konsumenckie IdeaPad, a także bardziej wytrzymałe Chromebooki marki ThinkPad dla firm.

Komputery przenośne z serii Yoga

Yoga mogą działać hybrydowo: zarówno jako laptopy, jak i tablety. Wczesne wersje tych maszyn były pionierami w ruchu konwertowalnych laptopów 2 w 1. Laptopy Yoga mają możliwość przełączenia się w jedną z czterech pozycji: konwencjonalny tryb laptopa, tryb podstawki do oglądania wideo, tryb namiotu do gier i tryb tabletu zorientowany na czytanie. Ekran obraca się na zawiasie o 360 stopni. Na uwagę zasługuje fakt, że kilka modeli Yoga sklasyfikowanych jako ThinkPad Yoga, wskazują na grupę docelową z wyższej półki, nastawioną na biznes.Tymczasem YogaBooks są odstające, a klawiaturę zastąpiono monochromatycznym szkicownikiem, który można przekształcić w klawiaturę wirtualną.

Każdy, kto kiedykolwiek sięgał po telefon zamiast laptopa po prostu dlatego, że budzenie, odblokowywanie i rozpoczęcie pracy jest szybsze, z pewnością doceni możliwości Lenovo Yoga C940. Flagowy 14-calowy model dwa w jednym to urządzenie Intel ProjectAthena, która ma działać bardziej jak telefon. Czytnik linii papilarnych odblokowuje C940 w ciągu sekundy, a ponieważ Wi-Fi łączy się równie szybko, jest zasadniczo gotowy do natychmiastowej pracy. Gdy laptop jest uśpiony, wystarczy położyć opuszek palca na czytniku, a zostanie on obudzony i odblokowany tak szybko, jak smartfon. Jest również szybszy niż poprzedni model, jeśli chodzi o wydajność przetwarzania i ogólną użyteczność

Komputery przenośne z serii Legion

Lenovo zmieniło markę swoich laptopów do gier ze średniej i wyższej półki na linię Legion kilka lat temu.Legion Y530 i Legion Y740 były były mocnymi pozycjami w 2019 roku, a późniejszy Legion 5i rozwijał tę linię dalej.Oprócz usprawnionego schematu nazewnictwa, 5i ma udoskonaloną konstrukcję ze zaktualizowaną klawiaturą, bardziej logicznie umieszczoną kamerą internetową z przesłoną zapewniającą prywatność oraz procesor Intel Core i7 dziesiątej generacji.Procesor graficzny Nvidia GeForce RTX 2060 i wyświetlacz 144 Hz zapewniają płynne wrażenia z gry w rozdzielczości Full HD, a wszystko to uzupełnia mnóstwo pamięci masowej i portów.Uważni obserwatorzy zauważą pewne zmiany w układzie fizycznym w porównaniu do poprzednich Legionów, dotyczące głównie klawiatury i kamery.

Poważną aktualizacją Y740 jest Legion 7i, wypełniony po same skrzela najwyższej klasy komponentami zapewnia niezłe osiągi, a jego konstrukcja pozwala na godne pochwały chłodzenie, wąskie ramki wokół ekranu, wygodną klawiaturę i kamerkę internetową nad wyświetlaczem.Legion 7i ma zauważalny wzrost do procesora Intel dziesiątej generacji z 8 rdzeniami i 16 wątkami .Posiada także kilka ulepszeń w klawiaturze, a gładzik jest teraz większy i otrzymuje sterowniki Windows PrecisionDrivers.Odnowiona konstrukcja zapewnia 85 proc. stosunek ekranu do obudowy, a ekran spoczywa na zawiasie 180 stopni, który ułatwia otwieranie jedną ręką.7i jest obecnie jednym z najpotężniejszych laptopów do gier, jakie można kupić, i jest rozsądnie zaprojektowany do tego celu.Procesor i karta graficzna działają świetnie, zapewniając wysoką liczbę klatek na sekundę we wszystkich najnowszych tytułach, z ustawieniami podkręconymi do maksimum. Jakość wykonania w 7i jest solidna. Aluminiową obudowę z wyrafinowanym matowym wykończeniem wygląda elegancko zarówno na klawiaturze, jak i na zewnątrz. Na pokładzie znajduje się również oleofobowa powłoka. Wreszcie 7i oferuje wystarczającą liczbę portów, aby ten laptop był łatwy w obsłudze: kilka portów USB-C z jednej strony, port USB-A z drugiej i kilka innych z tyłu, a także HDMI i zasilanie.Niestety, Lenovo 7i jest nieco ciężki (2,5kg), dokładna waga będzie się różnić w zależności od wybranej konfiguracji i trochę za duży, aby zmieścić się w wielu torbach i plecakach, które pasują do innych 15-calowych laptopów ogólnego przeznaczenia.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixel