Posadź drzewo 🌳 z Amso i zyskaj 12 miesięcy gwarancji za darmo! Sprawdź szczegóły
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym jest backup?

2016-08-18
Programy antywirusowe to niestety nie wszystko. W 99% procenta chronią one nasz komputer przed złośliwymi robakami i innymi ustrojstwami, ale 1% ryzyka zawsze zostaje. Dlatego, co jakiś czas warto zrobić backup. Oddając sprzęt do serwisu również warto go zrobić bo żaden serwis nie gwarantuje, że dane nie znikną.



Backup to nic innego jak po prostu tworzenie kopi zapasowych z naszymi danymi. Dzięki temu w momencie ich utraty możemy bez problemu uzyskać dostęp do najważniejszych plików, bez których nie możemy żyć.
 
Według statystyk GUS za 2010 rok[i], wśród grupy badanych w przedziale wieku 16-74 lat korzystających kiedykolwiek z Internetu, zaledwie 9,2 % badanych  regularnie i często wykonuje kopie zapasowe swoich danych,  22,4 % robi to sporadycznie i dość nieregularnie, a ponad 17 % badanych nigdy lub prawie nigdy nie archiwizuje swoich danych. Pozostała część badanych (ok.13 %) uznała, iż temat ich nie dotyczy, gdyż nie przechowują oni ważnych plików na swoim komputerze.

Dodatkowo jak podaje witryna ibard24.pl : ?Aż 48% przedsiębiorców przyznaje się do utraty swoich danych firmowych w ostatnim roku, a aż 13% dysków twardych w firmowych komputerach ulega awarii już w pierwszym roku użytkowania.?
 
Nie są to dobre dane, gdyż komputer to maszyny zawodne i w każdym momencie mogą przestać działać. Ba, na dodatek dostęp do internetu sprawia, że cenne dane mogą zostać wykradzione lub skasowane przez osoby z zewnątrz. Wystarczy brak dobrego programu antywirusowego etc. Warto więc robić kopie zapasowe, a oto nasz mały poradnik:
   
Kopie zapasowe rób na płytach CD/DVD/ pamięciach USB lub zewnętrznych dyskach.

- Zdecyduj jakie dane wymagają stworzenia kopii zapasowej. Nie jest przecież konieczne backupowanie tapet czy zabawnych filmików pobranych z sieci. Znacznie istotniejsze dla użytkownika z pewnością będą prywatne zdjęcia, a dla firm bazy danych czy dokumenty księgowe.
   
Używaj w tym celu odpowiednich programów.


- Określ sposób wykonania kopii zapasowej. Wybierz rodzaj nośnika, na który skopiujesz dane - dyski USB, CD, DVD lub zewnętrzny serwer pracujący na zasadzie chmury. Warto rozważyć, czy nie zlecić wykonywania kopii zapasowej specjalnej aplikacji, która automatycznie i w ustalonych odstępach czasu wykona backup najcenniejszych danych.

Rób kopię zapasową kopi zapasowej.

Testuj kopię zapasową

    Można również korzystać z zapisywania w chmurze, czyli na zewnętrznych serwerach. W sieci jest dużo firm świadczących takie usługi.

Jak często wykonywać backup? To pytanie, na które nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego jak często modyfikujesz swoje cenne dane. Jednemu użytkownikowi wystarczy wykonanie kopii zapasowej raz w miesiącu, a drugi będzie musiał ją wykonywać dwa razy dziennie.
 
[i] http://www.stat.gov.pl/gus/5840_wykorzystanie_ict_PLK_HTML.htm, część V, tab 33A
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2016
pixel