Dobraliśmy w pary najlepsze produkty! Wybierz swoją parę i oszczędzaj 🔥 Przejdź do promocji
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy 'używane' oznacza 'przestarzałe'? Mit kontra rzeczywistość

2023-07-10

Czy używany sprzęt komputerowy jest automatycznie kiepski i przestarzały? Czy oznacza to, że wyłącznie kupno nowych urządzeń elektronicznych jest opłacalne? Te pytania często pojawiają się wśród osób poszukujących komputera czy laptopa dla siebie. W tym artykule rozwiejemy te szkodliwe mity i pokażemy na przykładach, że rzeczywistość wygląda zdecydowanie lepiej!

Używany sprzęt elektroniczny - popularne mity

Wiele osób wystrzega się robienia zakupów na rynku wtórnym, będąc pod wpływem mitów mówiących o tym, że używana elektronika jest czymś złym i niewartym inwestycji. Według niektórych osób taki sprzęt jest zawsze w złym stanie i nie można z niego komfortowo korzystać.

Inne popularne przekonanie szkalujące używany sprzęt mówi o tym, że nie oferuje się do niego żadnych gwarancji. Z tego powodu koszty ewentualnej naprawy lub wymiany urządzenia po awarii zawsze spadają na jego użytkownika.

Niektórzy twierdzą też, że używany sprzęt elektroniczny pochodzi z nielegalnych źródeł, a po jego zakupie konsument nie może liczyć na żadną ochronę. Z tego powodu w przypadku jakiegokolwiek oszustwa, zawsze pozostanie stratny i nie będzie w stanie odzyskać swoich pieniędzy.

Uspokajamy. Wszystkie wyżej wymienione stwierdzenia są nieprawdą. To tylko mity, które są powtarzane bezrefleksyjnie przez osoby, które nie mają dużego pojęcia o obecnym kształcie wtórnego rynku elektroniki.

Zakup używanego sprzętu - obalanie mitów

Nadszedł czas na rozprawienie się z mitami. Po pierwsze, używany sprzęt elektroniczny może mieć różny stan, zarówno dobry, jak i zły. Sprzedawcy są zobowiązani do poinformowania o tym fakcie swoich klientów i zamieszczenia stosownych informacji w opisie produktów. Jeżeli kupujesz sprzęt z renomowanych źródeł, na pewno dostaniesz towar zgodny z opisem, który będzie w pełni sprawny technicznie.

Sklepy specjalizujące się w sprzedaży używanych produktów, takie jak AMSO, oferują również gwarancje na swój sprzęt, często wliczone w cenę i dostępne bez dodatkowych opłat. Dzięki temu zakupiony sprzęt ma praktycznie identyczną ochronę co nowy odpowiednik z gwarancją producenta.

Osoby decydujące się na zakup używanego sprzętu nie muszą wyzbywać się też swoich praw konsumenta. Taki towar można zwrócić i wymienić dokładnie w taki sam sposób jak nowe odpowiedniki. Z kolei, jeżeli kupujesz swoje urządzenia z renomowanych sklepów z dobrą opinią, nie ma też ryzyka, że zakupisz sprzęt pochodzący z kradzieży. W razie jakichkolwiek wątpliwości możesz zapytać sprzedawcę o pochodzenie danego towaru, dzięki czemu będziesz mieć sto procent pewności.

Czy używany sprzęt jest automatycznie przestarzały?

Jeżeli decydujesz się na zakup urządzenia, które było już używane, nie oznacza to automatycznie tego, że wybierasz przestarzałą technologię. Nabyty sprzęt wciąż może być bardzo wydajny i doskonale odpowiadać na potrzeby współczesnego użytkownika.

Przestarzała elektronika to taka, która już dawno została zastąpiona nowymi modelami i nie nadąża za obecnie obowiązującymi trendami technologicznymi. Bardzo często nie otrzymuje też już wsparcia od swojego producenta. Istnieje oczywiście wiele używanych sprzętów, które wpisują się w tę definicję, ale nie jest to przekrój całego rynku.

Duża jego część to modele laptopów, tabletów, smartfonów czy komputerów stacjonarnych, które pochodzą sprzed dwóch, trzech lat i z tego powodu wciąż mogą być uznawane za nowoczesne. Jedyne to co różni ich od nowych egzemplarzy dostępnych na półkach sklepowych to fakt, że były już przez jakiś czas użytkowane.

Przykładowo używany MacBook Pro z 2019 roku to wciąż bardzo wydajny laptop, który bez problemu poradzi sobie z większością wymagających aplikacji i można korzystać z niego z powodzeniem jeszcze przez parę dobrych lat.

Co sprawia, że elektronika staje się przestarzała

W jakich warunkach możemy uznać, że dany używany sprzęt jest przestarzały? Przede wszystkim wtedy, kiedy jego funkcje oraz wydajność nie odpowiadają dzisiejszym standardom. Komputer stacjonarny z 2005 roku może być wciąż sprawny, ale nie obsłuży większości obecnie używanych aplikacji.

Inny dobry przykład to kwestia aktualizacji oprogramowania. Niektóre smartfony czy komputery obecne na rynku wtórnym działają na systemach operacyjnych, które nie są już wspierane przez ich producentów. Z tego powodu mogą nie spełniać dzisiejszych standardów wydajności i bezpieczeństwa.

Nie bez znaczenia pozostają też nowe standardy i protokoły takie jak USB-C, WiFi 6 czy Bluetooth 5. Przestarzałe urządzenia nie są w stanie ich obsłużyć, co odbija się na komforcie ich użytkowania.

Sprzęt, który możemy uznać za przestarzały, charakteryzuje się także niską dostępnością części zamiennych. Naprawa czy modernizacja takiego urządzenia może być z tego powodu prawdziwym wyzwaniem.

Dlaczego warto kupować używane urządzenia?

Zakup używanego sprzętu, o ile nie jest on przestarzały, ma wiele zalet. Na pierwszy plan wybija się przede wszystkim jego korzystna cena. Za urządzenia z rynku wtórnego płaci się zdecydowanie mniej niż za nowe odpowiedniki o podobnych parametrach. Dzięki temu kupujący może liczyć na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy.

Kolejny plus takiego rozwiązania to naprawdę duży wybór sprzętu. W renomowanych sklepach z używaną elektroniką można dostać dziesiątki różnych modeli smartfonów, laptopów, komputerów stacjonarnych i nie tylko. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, by znaleźć urządzenie w pełni dopasowane do Twoich potrzeb oraz budżetu.

Nabycie używanych urządzeń elektronicznych ma także pozytywny wpływ na środowisko. W ten sposób przedłuża się ich żywotność, przez co nie trafiają na składowiska odpadów. Równocześnie zmniejsza to popyt na nowe urządzenia, których produkcja wykorzystuje ograniczone zasoby naturalne.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach kupowania używanego sprzętu, skontaktuj się z naszymi doradcami. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i doradzimy jaka elektronika jest obecnie najpopularniejsza. Oferta sklepu AMSO jest stale rozbudowywana i na pewno będziesz w stanie znaleźć w niej używane, ale wciąż nowoczesne i wydajne urządzenia dla siebie!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
pixel