Posadź drzewo 🌳 z Amso i zyskaj 12 miesięcy gwarancji za darmo! Sprawdź szczegóły
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co to jest stacja dokująca?

2021-02-06

Na przestrzeni ostatnich lat laptopy stały się mniejsze, smuklejsze, lżejsze, ale co najważniejsze, wydajniejsze. Pomimo tych licznych zalet, bardzo często mają ograniczoną liczbę portów. Żeby w pełni móc korzystać z laptopa i nie przejmować się tym,  że nie bardzo jest gdzie podłączyć dodatkowe akcesoria, warto uzbroić się w stację dokującą. Dzięki temu urządzeniu, w znacznym stopniu poprawi się funkcjonalność komputera, a tym samym zwiększy się komfort użytkowania.

 

Stacja dokująca – co to jest

Stacja dokująca pozwala podłączyć do laptopa wiele urządzeń, dzięki którym w znacznym stopniu zwiększą się możliwości komputera. Dodatkowym atutem jest to, że stacja dokująca nie wymaga konieczności ciągłego przepinania wszystkich kabli. Jej podstawowym zadaniem jest zwiększenie liczby złączy. Często podłączamy do laptopa coraz więcej preferencyjnych urządzeń, ale ilość portów jest mocno ograniczona. I właśnie wtedy przydaje się wspomniana stacja. Z wyglądu przypomina podstawkę, którą podłącza się do laptopa za pomocą dedykowanego złącza. Problem zbyt małej ilości portów nie dotyczy użytkowników komputerów stacjonarnych, tym samym nie potrzebują oni stacji dokującej.

 

 

Do stacji dokującej można podłączyć:

  • myszkę,
  • monitor,
  • klawiaturę,
  • skaner,
  • drukarkę,
  • modem,
  • kamerę,
  • telefon,
  • a także takie gadżety jak lampkę na usb.

 

Zalety stacji dokującej

W związku z tym, że laptopy nie posiadają zbyt wielu złączy, często występuje problem w jaki sposób podłączyć wszystkie niezbędne urządzenia i zachować przy tym porządek na biurku. W takiej sytuacji stacja dokująca jest prawdziwym wybawieniem. Wystarczy kilka sekund i zgrabny, smukły laptop zyskuje funkcjonalność stacjonarnego komputera. Dzisiaj liczy się design i bardzo rzadko producenci umieszczają porty z tyłu, zamiast tego są one ulokowane po bokach, i podłączając, np. myszkę czy klawiaturę traci się miejsce na biurku na rzecz plątaniny kabli. Stacja dokująca znacząco zwiększa komfort pracy, ponieważ pozwala na równoczesne przyłączenie monitora, dysków zewnętrznych czy projektora, a przy tym jest niewielkich rozmiarów, więc z powodzeniem można z nie korzystać także poza domem lub biurem.

 

 

Dla kogo stacja dokująca

Stacja dokująca świetnie się sprawdzi w sytuacji, kiedy korzysta się z tego samego laptopa w pracy, delegacji, na spotkaniach z klientami, a także w domu. Nikt nie lubi przepinania kabli, a w przypadku stacji dokującej wystarczy odłączyć od niej komputer, zabrać go w gdziekolwiek, a wszystkie inne urządzenia pozostaną na swoim miejscu i nie będzie potrzeby powtarzania rytuału z ponownym ich podłączaniem. Zapewnia to oszczędność czasu.  

 

Stacja przydaje się również jeśli ekran laptopa jest dla nas za mały podczas pracy biurowej. W podróży korzystamy z laptopa, ale już gdy chcemy się skupić wpinamy go w biurze/domu do stacji do której mamy podłączony monitor i pracujemy jak na normalnym komputerze – komfortowo i wygodnie.

 

 

Stację dokującą można także potraktować jako magazyn plików, ponieważ istnieją modele wyposażone w dysk twardy, który przyda się wszystkim tym, którym brakuje miejsca na dyskach komputerowych.

 

Kolejną istotną zaletą stacji dokującej jest to, że daje możliwość ładowania baterii. Niektóre z modeli posiadają dwie baterie i dzięki temu można pracować niemal bez przerwy, bo kiedy jedna się rozładuje, można ją zastąpić drugą. Istotne jest również to, że stacja dokująca pozwala korzystać z laptopa przy braku zasilania, a także przy rozładowanej baterii.

 

 

Na rynku są dostępne stacje dokujące wyposażone w napęd optyczny. Jest to o tyle ważne, że obecnie coraz mniej laptopów taki posiada, a przecież może się tak zdarzyć, że będzie konieczne odtworzenie płyty CD, DVD czy blue – ray.

 

Różnice między stacją dokującą a replikatorem portów

Niektórzy zamiennie stosują określenie „stacja dokująca” i „replikator portów”, a trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie są to synonimy. W przeszłości, główną różnicą było to, że replikator, w przeciwieństwie do stacji, nie mógł ładować baterii. Poza tym, replikator portów podłączało się przez usb. Obecnie ten podział coraz bardziej się zaciera. Wszystko przez to, że replikatory są wyposażone w Thunderbolt 3, który oprócz tego, że zapewnia rozbudowanie portów, daje możliwość ładowania baterii.  Zasadniczą różnicą było też to, że stacje dokujące były dedykowane konkretnym modelom laptopów, a replikatory można podłączyć do dowolnego komputera.

 

O tym należy pamiętać

Jeśli masz zamiar wyposażyć swojego laptopa w stację dokującą, musisz wiedzieć, że nie każdy posiada odpowiednie gniazdo. Najczęściej są to komputery biznesowe, które są droższe niż komercyjny sprzęt. Jeśli chcesz znaleźć profesjonalnego laptopa, warto przyjrzeć się bogatej ofercie firmy AMSO. W internetowym sklepie bardzo szybko znajdziesz odpowiedniego laptopa i dedykowaną do niego stację dokującą. Nie wolno zapominać o tym, że nie każda stacja zadziała z każdym komputerem, dlatego zanim dokonasz zakupu, sprawdź czy laptop posiada funkcje hot plug. Jest to o tyle istotne, że dzięki niej nie będzie trzeba wyłączać urządzenia przed podłączeniem do stacji. Na koniec, warto mieć świadomość, że stacje dokujące mogą się znacznie od siebie różnić, nawet jeśli pochodzą od tego samego producenta. Zasadnicze różnice mogą występować w rodzajach portów. W każdy razie, stacja dokująca znacząco poprawia komfort pracy i warto rozważyć jej zakup.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel