Co to jest komputer poleasingowy?
Jeśli planując kupno komputera masz ograniczony budżet, możesz rozważyć opcję zakupu sprzętu poleasingowego. Na rynku, bez większego trudu, znajdziesz sprzęt w przedziale cenowym do 2 tys. złotych. Musisz jedynie pamiętać, że jeśli jest Ci potrzebny komputer o mocniejszych parametrach, w tej cenie nie znajdziesz nowego. Z tego powodu warto przyjrzeć się komputerom po leasingu. Często jest tak, że za wspomnianą kwotę, kupisz laptopa o bardzo przyzwoitych parametrach, nieporównywalnie lepszych od niejednego nowego komputera z popularnego marketu.
Co to znaczy, że komputer jest po leasingu?
Większość ludzi kojarzy leasing z flotą samochodową, ale jak się okazuje, leasingować można także sprzęt komputerowy. O co, wobec tego, chodzi z tym leasingiem? Odpowiedź jest bardzo prosta: korporacje, banki i duże firmy, żeby mogły sprawnie działać potrzebują dużej ilości komputerów. W ich przypadku zakup, czasami setek, laptopów jest kompletnie nieopłacalny, dlatego chętnie korzystają z opcji finansowania jaką jest leasing. Podobnie jak w przypadku samochodów, kupno takiej ilości sprzętu jest ogromnym wydatkiem i dużo lepiej jest komputery wynająć, a koszty z tym związane, rozłożyć w czasie. Kiedy okres leasingu się kończy sprzęt jest oddawany, a firma bierze nowsze modele, gdyż nie chce płacić ostatniej tzw. „największej raty”. Te starsze (max 3 lata) leasingodawca odsprzedaje sklepom jak AMSO, które z kolei sprzedają go dalej. Niestety na rynku mało jest firm jak AMSO, które po pierwsze mają sprawdzonych dostawców, po drugie sprzęt jest sprawdzany przez specjalny dział audytu i jest klasyfikowany na klasy i dopiero potem trafia do sklepów czy też do wysyłki.
Bardzo często laptopy poleasingowe to modele biznesowe, niedostępne w sieciowych marketach i co najważniejsze są po maksymalnie 3 letnim leasingu. Dzięki temu zdarzają się perełki, w postaci sprzętu, który był używany nawet niecały rok. Spektum i wachalrz jest ogromny, a producenci tego typu sprzętu prześcigają się w rozwiązaniach, aby móc pozyskać wielkiego gracza i przejąć go pod swoje skrzydła. Dlatego główne marki takie jak Dell, HP, Lenovo, Fujitsu i kilku innych robią wszystko, aby sprzęt z segmentu korporacyjnego był jak najmniej zawodny, a dodatkowo oferował to czego nie posiadają sprzęty domowe. Jako przykłady padają bardzo często laminowane płyty główne, które w momencie zalania odprowadzają całą wodę i sprawiają, że sprzęt działa dalej. Obudowy również nie są wykonane z plastiku, a już metalu lub stopu metali, aby być odpornym na uszkodzenia, a przy okazji lepiej odprowadzać ciepło, co skutkuje mniejszą awaryjnością urządzenia. Również parametry technie to najczęściej procesory, ram i dysk najlepszy w danym czasie na rynku kosztujący nawet w segmencie konsumencki niebagatelne kwoty. Przykładów można byłoby wymieniać dużo i napisać oddzielny artykuł. Wszystko dlatego, że po prostu korporacje nie stać na przestoje, pracownik nie pracujący czy też nie działająca maszyna produkcyjna to ogromne straty dlatego tak ważne jest, aby urządzenia tego typu były niezawodne i sprawne w każdym momencie, aby nie przynosiły strat, a zysk.
Czy poleasingowy komputer do dobry wybór?
Na to pytanie będzie tyle odpowiedzi, ilu użytkowników. Wszystko zależy do czego ten komputer będzie ci służył. Jeśli chcesz na nim pracować, uczyć się, używać go do przeglądania internetu, to będziesz zadowolony z zakupu. Jeśli szukasz rozwiązania do tworzenia projektów architektonicznych, czy też obrabiania zdjęć również znajdziesz coś dla siebie. Wtedy już nie szukasz wśród biurowych komputerów czy laptopów, a zakupujesz stację graficzną, która ma jeszcze mocniejsze procesory i karty graficzne. Jedyny minus jest taki, że przekraczamy już wspominaną we wstępie cenę 2 tysięcy złotych. Taki sprzęt również jest tworzony, gdyż korporacja to nie tylko praca biurowa, ale również inne działania. Do gier oczywiście również znajdą się odpowiednie modyfikacje. Większość użytkowników wyraża pozytywne opinie, bo wydając stosunkowo niewielką sumę (blisko 70% taniej względem sprzętu nowego) przez wiele lat korzysta z komputera po leasingu, który dodatkowo jest bardzo wydajny i ma gwarancję w sklepach AMSO standardową 12 miesięczną z możliwością rozszerzenia nawet do 36 miesięcy. Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć, że w AMSO dodawana jest do sprzętu nowa licencja na system operacyjny. To nowy klucz jeszcze nigdy nie użyty, gdyż pierwotne naklejki nie są niestety ważne w naszym kraju. Za niewielkie pieniądze 60/120 zł (Windows 10 Home/Windows 10 pro) mamy legalny system. Niestety tak jak w przypadku audytu tak i tutaj na rynku są nieuczciwi sprzedawcy, którzy na podstawie starych naklejek robią update Windowsa do najnowszej wersji. Oczywiście czynią to niezgodnie z licencją Microsftu, a w przypadku kontroli M$ polskie prawo przewiduje, że to właściciel odpowiada za oprogramowanie, a nie sprzedawca. Dlatego zakupując sprzęt poleasingowy warto na to zwrócić uwagę i wybrać dostawcę, który oferuje Windows w wersji Refubished (MAR).