Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co oznacza koniec Windowsa 7

2019-11-24
Windows 7, a więc system operacyjny, którego premiera odbyła się w 2009 roku odchodzi, umiera, zostaje wykluczony – niepotrzebne skreślić. Co to oznacza w praktyce?
 
Kilka razy już informowaliśmy, że Windows 7 kończy swoje życie w styczniu 2020 roku dokładną datą jest 14 stycznia 2020 roku. Pojawiały się specjalne grafiki u nas, a teraz ten o to krótki materiał opisuje co się wydarzy po tym dniu. Przypominam, że u nas laptopy poleasingowe i komputery poleasingowe są sprzedawane z Windows 10 Home czy Pro w wersji Refubished, a więc za niewielkie kwoty otrzymujecie sprzęt z legalnym systemem. Nie przedłużając jednak lania wody zaczynamy.
 
2020 rok to poza końcem kalendarza Majów również koniec wsparcia dla Windowsa 7. Oznacza to nie mniej nie więcej, że owy soft zakończy swój żywot jak Windows XP. Pamiętacie wysłużonego XP? Nadal 1,38 % globu z niego korzysta jednakże obecnie raczej jako maszyny nie podłączone do sieci. Niestety XP obecnie ma więcej dziur niż ser szwajcarski. Nie wszystkie przeglądarki na nim chodzą, nie wszystkie strony poprawnie się wczytują i takich bolączek jest naprawdę sporo. Nie ma się co oszukiwać, że Windows 7 będzie miał tak samo. Przykładowo Apple oraz kilku innych producentów aplikacji potwierdziło, że nie ma zamiaru już tworzyć nowych wersji swojego oprogramowania dla Windowsa 7. Jeśli więc korzystacie z iTunes to zapomnijcie, że będzie on chodził dobrze. Z Apple TV+ również nie skorzystamy. To tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż takich firm, które przestaną wspierać Windows 7 jest i będzie coraz więcej. Apple to po prostu duży gracz na rynku dlatego podałem go jako przykład. Jednakże pamiętajmy, że skoro giganci naciskają to mniejsi również się do tych nacisków dostosują.

 
Apple oczywiście nie jest jakimś wyznacznikiem wszystkiego jednakże Microsoft odpowiednio zadbał o to, aby aplikacje były pisane pod 10. Nowe narzędzia deweloperskie zaimplementowane do systemu dają pełną zgodność z Androidem, iOS-em, Azure czy ASP.Net. Dostęp do tego rozwiązania jest z poziomu Linuksa i Maca, a więc kusi bardzo dużą ilość programistów.
 
Kolejną ważną kwestią jest oczywiście DirectX chociaż to soft dedykowany dla graczy to jednak pamiętajmy, że od pewnego czasu najnowsza jego wersja i zarazem najbardziej wydajna jest dostępna tylko dla Windowsa 10. Dlatego dla graczy tylko takie maszyny są tak naprawdę dedykowane i proponowane.
 
O wspomnianych już dziurach systemowych, których nawet najlepsze antywirusy nie będą w stanie zabezpieczyć pisać ponownie nie będę, gdyż pewnie już po pierwszych akapitach wiecie, że tak będzie i jest to normalne.

 
Co zrobić po Windows 7? Opcji jest kilka:

Pierwsza wspomniana wymiana urządzenia na ten z Windows 10.
 
Druga, jeśli denerwuje Was to zmienianie Windowsa co jakiś czas, można zakupić sprzęt od Apple, a więc MacBook czy iMac, które również dostępne są w amso.pl
 
Trzecia komputer z Linuks. Również mamy takowe i do każdego sprzętu zamiast Windowsa możemy wgrać „pingwinka”.

Czwarta opcja jest najbardziej kosztowna i przedłuża życie systemu tylko o 3 lata. To nic innego jak płatne wsparcie Windows 7 Extended Security Updates. Otrzymujemy wtedy wsparcie dalej ale płacimy za nie abonament. W wysokości 25$ za miesiąc na jednym urządzeniu. Jeśli więc mamy 4 maszyny w firmie to 4 x 25$, ale na tym nie koniec. Gdyż taka „mała” kwota jest tylko na początku. W drugim roku opłata ma zostać podniesiona i tutaj niestety Microsoft nie podaje na ile, ale w trzecim ma osiągnąć maksymalną wartość jaką jest 100$ od urządzenia. Dużo? Niestety moim zdaniem tak.

Jednakże dróg jest sporo więc wybór należy do Was.
 
Pamiętajcie na koniec 14 stycznia 2020 żegnamy Windows 7, w taki czy inny sposób.  

A teraz czas na anegdotki o Windows 7:

- Windows 7 pierwotna nazwa kodowa to: Windows NT 6.1

- Na terenie UE wydano Windows 7 N był to goły system, w którym po instalacji musieliśmy wybrać sobie przeglądarkę i nie było też w nim Media Playera. Taka wersja systemu została wydana, gdyż Microsoft musiał obejść przepisy antymonopolowe obowiązujące na terenie Unii.

- Czarna skrzynka ? nie każdy wie, że Windows 7 rejestruje zdarzenia, które zachodzą podczas pracy na tym systemie. Nie wierzycie? Wystarczy wpisać w wyszukiwarce menu Start komendę ?psr.exe? i wcisnąć nagrywanie. W tym momencie wszystkie nasze ruchy będą nagrywane. Po zakończeniu plik w HTML można otworzyć na każdej przeglądarce.

- Odpalając Windows 7 beta na tapecie mogliśmy ujrzeć rybkę był to bojownik syjamski. Ryba ta nie pojawiła się bez powodu na pierwszym wydaniu. Okazuje się bowiem, że w języku łacińskim nazwa tego gatunku to: betta splendens (bojownik wspinały). Stąd po wykreśleniu jednego T mamy Beta wspaniała (beta wspaniałego systemu).

- Windows 7 został wydany tylko z SP1. Co oznacza, że po zainstalowaniu systemu czeka nas jeden/dwa dni zabawy z aktualizacjami.

AMSO Laptopy poleasingowe Warszawa
 
 
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
pixel