To już ostatnie dni promocji na akcesoria Apple z rabatem 50%! Zostało - nie czekaj! Przejdź do promocji
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Apple MacBook Pro 13 2018 A1989 recenzja

2023-08-19

MacBook Pro (13-calowy, 2018 r., cztery porty Thunderbolt 3)

Apple cicho, bez zbędnego rozgłosu, dokonało aktualizacji swojej serii MacBook Pro A1989 w 2018 roku. Choć wygląd zewnętrzny pozostał bez zmian, to producent z Cupertino w końcu zdecydował się na wykorzystanie procesorów ósmej generacji Intela z czterema rdzeniami (Coffee Lake-U). Poza tym, wyświetlacze obsługują teraz technologię True Tone, którą już znamy z urządzeń mobilnych iPhone'a czy iPada.

Projekt obudowy MacBooka Pro 13 jest nam znany od 2016 roku, a obecny model wciąż dostępny jest w kolorach srebrnym oraz szaro-gwiaździstym. Wciąż nie mam zbyt wiele do zarzucenia pod względem jakości, co dotyczy również odczucia dotyku powierzchni metalowych. Opierając się na doświadczeniach, mogę stwierdzić, że obudowa nadal robi doskonałe wrażenie po dłuższym okresie użytkowania, podczas gdy plastikowe obudowy są bardziej podatne na zużycie (np. tłuste powierzchnie itp.).

Cena nie uległa zmianie i w dniu premiery zaczynała się od 1 999 euro za wersję podstawową z procesorem Core i5-8259U, w tym z GPU Iris Plus 655, 8 GB pamięci RAM LPDDR3-2133 i 256 GB pamięci SSD. Pamięć można rozbudować nawet do 16 GB (+240 euro w dniu premiery), a pojemność dysku do 2 TB (+1 750 euro w dniu premiery).

Starość obudowy wciąż jest zauważalna, zaraz po rozpoczęciu porównywania wagi i wymiarów, odpowiednio. MacBook Pro 13 z pewnością nie jest cegłą, ważąc niewiele ponad 1,3 kg i nie jest też nieporęczny, jednak konkurencja dogoniła i czasami nawet przewyższa Apple. Pojawia się coraz więcej urządzeń z cieńszymi ramkami, co umożliwia większe wyświetlacze, a waga również jest niższa.

Podstawowe złącza nie zmieniły się i nadal otrzymujemy 4 porty Thunderbolt 3 z konektorami USB typu C oraz gniazdo stereofoniczne 3,5 mm. Przejście na procesory Coffee Lake-U zapewnia jednak więcej linii PCIe, dzięki czemu wszystkie porty działają z pełną prędkością (dwa porty po prawej stronie były wcześniej ograniczone do prędkości 2x). Pojawia się coraz więcej urządzeń USB-C, ale prawdopodobnie i tak w praktyce będziesz potrzebować adapterów

Komunikacja z A1989

Moduł komunikacyjny nowego MacBooka Pro również został zaktualizowany. Największą zmianą jest obsługa Bluetooth 5.0, ale prędkości transferu modułu WLAN (szczególnie podczas przesyłania danych) są gorsze w porównaniu z modelem z 2017 roku – niestety.

Klienci Apple wciąż nie otrzymują modułu WWAN; Apple skupia się na połączeniu z smartfonami.

A1989

Bezpieczeństwo Apple

Apple wyposaża MacBooka Pro z 2018 roku w swój własny chip T2, który łączy wiele funkcji, w tym szyfrowanie pamięci masowej i funkcje bezpiecznego uruchamiania. Użytkownik jednak niczego nie zauważa. Dostęp do laptopa nadal jest zabezpieczony skanerem linii papilarnych Touch ID, który działa szybko i niezawodnie.

Klawiatura w A1989

Aktualna seria MacBook Pro budzi wiele dyskusji związanych z klawiaturą. Apple używa klawiszy o bardzo płytkim skoku, aby uzyskać smukłą jednostkę. Producent korzysta z własnych klawiszy motylkowych (Butterfly), które charakteryzują się precyzyjnymi (i głośnymi) naciśnięciami, ale doświadczenie pisania nie jest wygodne dla każdego użytkownika. Wbudowane podświetlenie tła jest dużą zaletą, a jego intensywność można regulować w 15 stopniach. Jest ono również automatycznie dostosowywane do otoczenia. To drugie może wydawać się niczym szczególnym, ale niestety nie jest wspierane przez większość laptopów z systemem Windows.

Poza tym istnieje problem z wadliwymi klawiaturami w MacBookach Pro, i Apple nawet wprowadziło specjalny program naprawczy. Nawet małe przedmioty (brud, okruchy itp.) mogą powodować problemy (klawisze przestają działać). Apple nie wspomniało o tym problemie, gdy ogłaszało ten modele z 2018 roku, ale reklamowali ciszej działającą klawiaturę. Po rozkręceniu w środku można zauważyć nową membranę silikonową pod klawiszami. Zapewniają one ciszej brzmiące naciśnięcia klawiszy, ale też zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń, więc może to być reakcja na wspomniane problemy. Jak na razie problem tego typu u mnie nie wystąpił.

Touchpad i Touch Bar

Wielki touchpad nie zmienił się w tym roku. Wciąż jest to wzorzec wśród touchpadów i jest łatwy w użyciu. Nawet gesty wielopalcowe nie stanowią problemu dzięki dużej powierzchni.

Nadal otrzymujesz również Touch Bar powyżej klawiatury, który może wyświetlać różne treści w zależności od aplikacji. Domyślnie pokazuje podstawowe sterowania, takie jak jasność lub głośność, ale można także wyświetlić standardowe klawisze funkcyjne (F1-F12). Czy Touch Bar poprawia produktywność, głównie zależy od wsparcia oprogramowania.

Wyświetlacz - MacBook Pro 2018 wprowadza technologię TrueTone

Podstawowe parametry matrycy IPS o przekątnej 13,3 cala nie zmieniły się w tym roku: 2560 x 1600 pikseli (227 PPI) czyli tzw. Retina display, jasność 500 nitów oraz pełen zakres kolorów P3. Jedyną nową funkcją jest wsparcie dla technologii TrueTone, którą już znamy z iPhone'a lub iPada. Balans bieli automatycznie dostosowuje się do temperatury barwowej otoczenia, co ma tworzyć bardziej naturalny obraz. Nadal dostępny jest również ręczny tryb Night Shift, który zmniejsza zawartość koloru niebieskiego. Ten ostatni również można dostosować w ustawieniach (automatyczne włączanie w zależności od pory dnia, cieplejszy lub chłodniejszy obraz). Technologia True Tone jest subiektywnie bardzo przyjemna i szybko się do niej przyzwyczaisz.

Kompaktowy MacBook Pro 13 z Touch Barem zawsze wykorzystywał procesory Intela o nominalnym TDP wynoszącym 28 watów, dzięki czemu miał przewagę wydajnościową nad niemal każdym innym subnotebookiem wyposażonym w powszechne CPU o mocy 15 watów. Zintegrowana pamięć podręczna eDRAM to kolejna zaleta procesora, ale przede wszystkim dla zintegrowanego układu graficznego.

W tym roku otrzymujemy znacznie większą wydajność w scenariuszach wielowątkowych dzięki nowym procesorom czterordzeniowym. Dostępne procesory są również wyposażone w dwa razy większą pamięć podręczną eDRAM (128 vs 64 MB), co poprawia wydajność.

Apple MacBook Pro 13 jest wystarczająco wydajny dla prawie wszystkich wymagań dzięki zastosowaniu procesora czterordzeniowego. Tylko wydajność GPU może stanowić wąskie gardło w zależności od zastosowanych aplikacji, ale istnieje możliwość korzystania z zewnętrznych kart graficznych.

Apple wreszcie przeszedł na pamięć DDR4-RAM w większym MacBooku Pro 15, ale mniejszy model MacBooka Pro 13 wciąż jest ograniczony do 16 GB LPDDR3-RAM. LPDDR4 nie jest obsługiwane przez Coffee Lake-U, a Apple prawdopodobnie nie chciało akceptować zwiększonego poboru energii przez DDR4-2400.

Procesor - Coffee Lake-U

Prawie wszystkie nowe subnotebooki są wyposażone w procesory Intel Kaby Lake Refresh od końca 2017 roku. Oferują one cztery rdzenie zamiast dwóch, co znacząco poprawia wydajność wielordzeniową. Apple podąża za konkurencją i ją przewyższa dzięki zastosowaniu procesorów Intela o mocy 28 watów. Jednak są one oparte na architekturze Coffee Lake (Coffee Lake-U), więc to w zasadzie wolniejsze układy Coffee Lake zamiast szybszych modeli Kaby Lake-R. Różnią się również pod względem procesu produkcji (14 nm++ vs. 14 nm+), a nowy proces już zawiera zaktualizowany mikrokod przeciwko Spectre v2.

Apple oferuje dwa różne modele z serii Coffee Lake-U: Intel Core i5-8259U oraz Core i7-8559U (+360 euro). Jedyną różnicą jest taktowanie (CPU i iGPU), ponieważ oba procesory są czterordzeniowe, włącznie z technologią Hyper-Threading i bez wsparcia dla vPro. Nasza wersja podstawowa jest wyposażona w procesor Core i5 o częstotliwości bazowej 2,3 GHz i prędkościach Turbo do 3,8 GHz dla dwóch rdzeni (3,6 GHz dla czterech rdzeni). Cena jest interesującym szczegółem. Różnica między dwoma modelami wynosi "tylko" 111 dolarów amerykańskich według informacji od Intela. Oczywiście różnice cenowe istnieją dla każdego producenta, ale dodatkowa opłata 360 euro za Core i7 jest niezwykle wysoka.

Apple zazwyczaj usuwa ograniczenia TDP dla procesorów Intel, więc temperatura była jedynym ograniczającym czynnikiem. Tak jest również w tym przypadku, a możemy zobaczyć wartości zużycia energii wynoszące niemal 50 watów. Zauważyliśmy, że czterordzeniowe procesory Kaby Lake-R stają się naprawdę gorące przy taktowaniach powyżej 3 GHz podczas wszystkich naszych recenzji i oczywiście byliśmy ciekawi, jak zachowa się Coffee Lake-U z ulepszonym procesem 14 nm++.

Wynik testu dla pojedynczego rdzenia mieści się w oczekiwanym zakresie, ale byliśmy zaskoczeni, gdy zobaczyliśmy wynik dla wielu rdzeni. Na podstawie naszych doświadczeń z Kaby Lake-R spodziewaliśmy się wyniku powyżej 700 punktów, ale MBP 13 osiąga tylko 680/690 punktów (w systemie macOS). Oznacza to, że testowy model ustępuje systemom takim jak Dell XPS 13 czy ThinkPad X1 Carbon, gdzie wynik oscyluje w granicach 700/710 punktów. Wiele firm dostosowuje limity TDP dynamicznie. Chociaż wynik jest goszy to dzięki zastosowaniu systemu OSX wszystko działa płynnie i stabilnie.

MacBook Pro 13 jest dostępny tylko z szybkim dyskiem PCIe. Nasz model testowy został wyposażony w dysk o pojemności 256 GB, a opcjonalnie można wybrać model z pojemnością do 2 TB (+1750 euro w dniu premiery).

Grafika w A1989

Zintegrowany układ graficzny laptopa Apple to znajome rozwiązanie, ponieważ Intel Iris Plus Graphics 655 to po prostu zwykła Iris Plus Graphics 650 z większą pamięcią podręczną L4 (128 MB w porównaniu do 64 MB RAM). To wciąż model GT3e GPU oparty na architekturze Kaby Lake, który osiąga maksymalną częstotliwość rdzenia 1050 MHz w połączeniu z procesorem Core i5-8259U. Opcjonalny procesor Core i7 osiąga taktowanie GPU do 1200 MHz.

Rozwiązania Thunderbolt, które są natywnie obsługiwane przez obecny system macOS, są interesujące, jeśli potrzebujesz większej wydajności GPU. Dzięki nowym procesorom czterordzeniowym nie powinno być istotnych ograniczeń wynikających z CPU. Apple sprzedaje na przykład eGPU Thunderbolt od BlackMagic z kartą Radeon Pro 580. Aby to lepiej zobrazować grafika wewnętrzna pozwala na granie w GTA V na niskich detalach 61 klatkach, a na średnich w 51 klatkach.

Chłodzenie

Rozwiązanie chłodzenia MacBooka Pro 13 nie zmieniło się w tym roku. Dwa wentylatory odprowadzają ciepło z procesorów za pomocą płynnych dostosowań prędkości obrotowej wentylatora. Oba wentylatory pracują podczas bezczynności i przy lekkim obciążeniu (1294/1285 obr./min), ale są one bardzo ciche przy poziomie hałasu wynoszącym około 30 dB(A) i słyszalne tylko wtedy, gdy zbliżysz ucho bezpośrednio do obudowy. To się zmienia podczas obciążenia, a prędkość wentylatora szybko dostosowuje się do scenariusza obciążenia i często oscyluje w pewnym zakresie. Maksymalna prędkość obrotowa obu wentylatorów to 6864 obr./min, co odpowiada poziomowi hałasu około 47 dB(A).

Obudowa

Obudowa MacBooka Pro 13 jest komfortowo chłodna podczas bezczynności i lekkiego obciążenia. Jak się można było spodziewać, tylna część podstawy nagrzewa się podczas obciążenia, ponieważ to tam znajdują się komponenty oraz rurki ciepłownicze. Jednak temperatura wynosząca 43°C nie jest krytyczna i nawet można go używać na kolanach (choć nie bezpośrednio na skórze). Maksymalna zarejestrowana temperatura podczas grania w Wiedźmin 3 i GTA V to 49 °C.

Spojrzenie na komponenty pokazuje, że temperatura procesora podczas testu obciążeniowego jest nieco niższa. Zintegrowany układ graficzny zajmuje część obudowy TDP i nie generuje tyle ciepła co procesor. Procesor pracuje również poniżej swojej nominalnej częstotliwości większość czasu, a karta graficzna tylko z prędkością 600-700 MHz (w porównaniu do maksymalnej częstotliwości 1050 MHz).

Maksymalna głośność jest nieco niższa w porównaniu do MacBooka Pro 15, ale wciąż wystarczająca. Subiektywnie, bardzo podoba mi się odtwarzanie muzyki na MBP13, zwłaszcza zważywszy na smukłą obudowę.

Bateria A1989

Apple zwiększył pojemność baterii z 49,2 do 58 Wh dla MacBooka Pro 13 z 2018 roku. Dzięki większej pojemności baterii, czas pracy na baterii wynosi ponad 9 godzin, co jest o godzinę dłużej w porównaniu do modelu MBP 13 Touch Bar z 2017 roku. To wystarcza, aby pokonać konkurencję z systemem Windows, ale MacBook Pro 13 z 2017 roku z klawiszami funkcyjnymi wciąż wyprzedza go wyraźnie, osiągając ponad 11 godzin.

Czas odtwarzania wideo jest również lepszy w porównaniu z ubiegłym rokiem, co prawdopodobnie jest wynikiem optymalizacji oprogramowania. Model MBP 13 z 2018 roku nie jest całkiem tak dobry jak model z 2017 roku bez paska dotykowego, ale 11 godzin to niezły wynik. Czas pracy pod obciążeniem wynosi około 1,5 godziny.

Czas ładowania baterii jest przyjemnie szybki i wynosi około 110 minut, a co ciekawe nie ma specjalnej funkcji szybkiego ładowania. Po około 30 minutach uzyskać można około 38% naładowania, a po 45 minutach wartość ta wzrasta do 55%, a po 60 minutach można uzyskać blisko 70%.

Podsumowanie

Wydajność nowego procesora czterordzeniowego jest przynajmniej stabilna, a także znacznie lepsza w porównaniu do modeli z zeszłego roku, które były wciąż wyposażone w procesory dwurdzeniowe. Wciąż zauważamy dwie rzeczy: Wydajność mogłaby być lepsza z mocniejszym systemem chłodzenia, ale ten ostatni nie został zmieniony i musi teraz poradzić sobie z dwoma dodatkowymi rdzeniami. Wydaje się także, że procesor Coffee Lake nie jest tak wydajny jak układy Kaby Lake-R, gdzie już widzieliśmy lepsze wyniki przy podobnych wartościach zużycia. Chłodzenie, które zwykle jest przyjemnie ciche, może także stać się bardzo głośne pod obciążeniem.

Oprócz wyższej wydajności, procesor Coffee Lake dostarcza także więcej linii PCIe, dzięki czemu wszystkie cztery porty Thunderbolt 3 są podłączone z pełną przepustowością. Moduł WLAN jest również nowy i obsługuje Bluetooth 5.0, ale prędkości transferu WLAN są nieco niższe niż wcześniej. Apple również poprawił klawiaturę. Oprócz właściwego powodu, czyli ochrony przed pyłem i zanieczyszczeniami, skok jest teraz nieco bardziej stłumiony i cichszy.

Więcej wydajności i dłuższy czas pracy na baterii, ale poza tym wiele pozostało bez zmian. Nowy MacBook Pro 13 z 2018 roku jest ponownie bardzo dobrym ultrabookiem, ale rozwiązanie chłodzenia, zbliża się powoli do swoich granic.

Poza tym, Apple dostarcza ponownie bardzo dobry ultrabook. Oprócz obudowy wysokiej jakości, bardzo dobrego panelu w formacie 16:10 i doskonałego trackpada, mówimy także o mniejszych rzeczach, takich jak automatyczna regulacja jasności podświetlenia klawiatury czy funkcja TrueTone wyświetlacza. Zaś tego typu laptopy oraz inne znajdziecie w AMSO Komputery Warszawa . Zapraszamy.

Spis Treści:
    Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
    pixel