Dobraliśmy w pary najlepsze produkty! Wybierz swoją parę i oszczędzaj 🔥 Przejdź do promocji
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Laptop na wakacje / lato 2018

2018-05-27
Najlepszą metodą, aby wcielić się w duszę wakacyjną to po prostu odbyć wakacje. Dlatego przed sezonem postanowiłem się wybrać w podróż i już wiem na co zwrócić uwagę biorąc ze sobą laptopa.

Wydawać by się mogło, że każdy laptop jest dobry na wakacje, że w sumie każdy się nadaje na podróże te małe i te duże , a jednak moim zdaniem nie. Zwłaszcza jeśli dużo chodzimy lub często włączamy laptopa i go wyłączamy. Podczas moich wojaży (rzadkich) zwróciłem uwagę, co jest najważniejsze podczas wycieczek. Dlatego laptopy z poniższego zestawienia wybrałem dlatego, gdyż spełniały to, co moim zdaniem jest najważniejsze, a więc:

→potrafią długą pracować na baterii
→ mimo pracy na baterii nie wieszają się, programy uruchamiają się szybko i poprawnie
→ posiadają dysk SSD
→ są dosyć lekkie, jak na serie biznesową
→ mimo lekkości są wytrzymałe.
→ posiadają matrycę matową, aby podczas dni słonecznych można było z nich komfortowo korzystać.
→ mają możliwość zamontowania modemu WWAN (wkładamy kartę SIM w laptopa i mamy internet w nim bez potrzeby targania ze sobą zewnętrznych modemów.)

To moim zdaniem najważniejsze cechy tego typu produktów dlatego poniższa siódemka bohaterów moim zdaniem spełni się znakomicie do tych celów. Wszystkie opisałem pokrótce i chociaż wiem, że dwa ostatnie sprzęty są nieco cięższe od pierwszej piątki to jednak ich cena i niedużo większa waga sprawiają, że można się mimo wszystko na nie skusić. Zaczynamy.

Lenovo ThinkPad x240

Liderem tego rankingu staje się oczywiście Lenovo ThinkPad x240. Czemu on? Oczywiście procesor i5, do tego dysk ssd, 8 gb  ram i co z tego, że wszystko działa w jednym kanale. Tak czy siak moc jest wystarczająca do codziennego użytku. Wygrywa z innymi przede wszystkim masą oraz tym, że może mieć dwie baterie - pierwsza w środku sprzętu, druga na zewnątrz co przy normalnej pracy daje możliwość działania na sprzęcie przez 8 godzin przy podłączeniu z siecią. Wynik ten uzyskałem na baterii 48 Wh, a jak wiadomo są dostępne jeszcze większe.

Warto również wspomnieć, że x240 ma specjalne kanały odprowadzające wodę. Nawet jak wylejemy na sprzęt drinka lub zaskoczy nasz deszcz to i tak ThinkPad powinien działać, gdyż woda wyleci dolną częścią laptopa. Oczywiście matryca jest matowa i na uwagę załguje jeszcze poręczna forma 12,5” oraz wzmocniona stopem metali obudowa.

Waga urządzenia to 1,45 Kg.

Lenovo ThinkPad T440


To jakby odpowiednik x240 w rankingu tak wysoko, gdyż jest tak naprawdę większa forma swojego mniejszego brata. Posiada wszystko, co potrzeba. Trafił tak wysoko, gdyż zrozumiałe dla mnie jest to, że nie każdy przepada za małymi urządzeniami. Dlatego T440 na pewno jest dla takich osób idealny, gdyż łączy lekkość, solidne wykonanie, odpowiednie parametry (i5, 8 GB ram i 120 ssd) oraz długość pracy na baterii (również mogą być dwie) – 9 godzin przy dwóch bateriach (wewnętrzna  24 Wh i zewnętrzna 48Wh).

Waga urządzenia 1,9 Kg.

Dell 7240

To odpowiednik x240 w wersji Della, ale tutaj już mieszczą się dwie kości na RAM co daje mu działanie dwukanałowe. Stylistyka Della jest mniej agresywna i lepiej wpisuje się w dzisiejsze trendy. Niestety w Dellu jest tylko jedna bateria, ale i ona starcza na długo bo aż na 6,5 godzin przy korzystaniu z sieci (test na baterii 41 Wh ) Do tego plusem jest magnezowo wzmacniana obudowa, port HDMI, waga 1,35 kg i oczywiście parametry (i5 czwartej generacji, 8 GB RAM i  dysk 120 ssd). Oczywiście matryca jest matowa.

Dell 7440

To lustrzane odbicie dla T440 czyli po prostu większy odpowiednik modelu e7240. Tutaj również mamy port HDMI. Do tego dochodzi jeszcze możliwość zainstalowania dwóch dysków twardych. Ja swój egzemplarz testowałem na jednym SSD o pojemności 240 gb i w teście działania w sieci na baterii 45 Wh osiągnąłem wyniki bliski 7 godzin. Pozsostałe parametry to procesor i5 czwartej generacji i 8 GB RAM. Matryca jest jak zawsze matowa, a ciężar sprzętu to zaledwie 1.63 Kg.

HP 820 G1

Tutaj konstrukcja jest nieco delikatniejsza. Nieco, gdyż po prostu powłoka klapy jest lżejsza. Nie zmienia to jednak faktu, że sprzęt nadal jest solidny, trzyma się znakomicie i nie występują na nim większe odkształcenia obrazu nawet przy nacisku. Nadal więc dzielą go mile względem sprzętu z supermarketu. Jednakże nie jest to tekst o porównaniach, a o plusach. Tak więc parametry ( i5 czwartej generacji, 8 GB RAM, 120 ssd) do tego matowa matryca, łatwy dostęp do podzespołów, możliwość montażu dwóch dysków (jeden normalny, drugi m.2), do tego 2 sloty na RAM, matowa matryca i waga 1,5 Kg. Bateria jest jedna, ale starcza na długo, gdyż 6,5 godziny.

Dell e6230

To trzecia generacja proceora i5. Nie co już starsza konstrukcja, co przekłada się na masę – 1,6 Kg jednakże na baterii może pracować blisko 6 godzin (w sieci) – bateria 6 komorowa. Pozostałe parametry pozostają bez zmian bo 8 gb i 120 ssd dają radę bez problemu z nawet trudniejszymi zadaniami. Do tego dochodzi jeszcze magnezowa obudowa, możliwość zakupienia baterii pomniejszonej i niższa cena względem sprzętów z i5 czwartej generacji.

Lenovo ThinkPad x230

Odpowiedzią na Della e6230 jest oczywiście Lenovo x230. Tutaj również mamy trzecią generacje procesorów i5 i masa sprzętu również jest większa i wynosi 1,5 Kg. Na baterii może pracować 6,5 godzin (w sieci) – bateria 6 komorowa . Ma jak Dell 12,5 cala do tego jak tam dwa sloty na RAM i zgodnie ze standardami Lenovo są tutaj kanaliki odprowadzające ciecz oraz obudowa tytanowo-magnezowa. Wagę sprzętu  rekompensuje oczywiście głównie cena.

Oczywiście do wszystkich wymienionych modeli można zakupić u nas modemy WWAN, stacje dokujące i inne peryferia dostępne są one tutaj i tutaj.

Należy również pamiętać, że testy były prowadzone na nowych bateriach, które można zakupić w naszym sklepie (zamienniki). Tryb wyświetlania obrazu w takich testach to około 60% jego jasności. Oczywiście na wszystkie sprzęty dajemy 12 miesięcy gwarancji.

pixel