Posadź drzewo 🌳 z Amso i zyskaj 12 miesięcy gwarancji za darmo! Sprawdź szczegóły
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dell XPS 12 9Q23 recenzja

2016-03-30

Dell XPS 12 9Q23

Rozrywka i praca. Dzisiejszy bohater naszej prezentacji ma za zadanie pogodzić te dwa stany naszego bytu. Czy mu się to udaje? Przekonajcie się sami.

Chociaż sprowadzane przez nas produkty najczęściej są dla biznesu to jednak nikt nie powiedział, że tablet i laptop w jednym to coś złego. Obecnie na rynku są bowiem programy, w których robimy notatki na laptopie, a zamówienia na towar składamy za pomocą odpowiednik aplikacji na tablecie. W takich przypadkach Dell XPS Duo 12 to wymarzone urządzenie. Nic więc dziwnego, że po kilku dniach jego użytkowania jestem w stanie powiedzieć, że sprzęt jest tak wygodny, że zarówno w domu jak i pracy ciężko z nim się rozstać.

Dell XPS 12 to bowiem bardzo zgrabne połączenie ultrabooka i tabletu , który został wykonany z włókna węglowego przykryto przypominającą gumę fakturą. Ekran został zaś wykonany ze szkła typu Gorilla Glass i osadzony w ramce aluminiowej, w której potrafi się obrócić o 180 stopni. Dzięki temu sprzęt może w szybki sposób zmienić się w tablet, a wszystko to trzyma jeden solidny zawias. Na dodatek w trakcie obracania ekranu klawiatura i tuchpad wyłączają się, aby przypadkiem nic się nie załączyło podczas pracy na dotykowym ekranie.

Jak przystało na ultrabooka grubość naszego bohatera została zredukowana do minimum i wynosi zaledwie 2,3 cm, co przekłada się na wagę 1,5 kg. Wspomniane wcześniej włókno węglowe sprawia, że konstrukcja jest wytrzymała i pod wpływem nacisku nie wygina się. Nie usłyszymy też żadnych trzasków. Bryłę ogólnie bardzo przyjemnie trzyma się w dłoni, a całe wykonanie sprzętu jest luksusowe i nawet podczas spotkań biznesowych Dell XPS 12 zawstydzi nie jeden sprzęt nowy.

Pisanie na klawiaturze Dell XPS 12 jest przyjemne, ale przy przesiadce z normalnego laptopa chwilę potrwa nim przyzwyczaicie się do niego, gdyż rozstaw klawiszy jest inny, a więc typowy dla ultrabooków. Klawisze mają większy odstęp, ale mimo wielkości sprzętu są one wystarczająco duże. Ich faktura jest przyjemna dla opuszków palców. Skok klawiszy jest delikatny i dzięki temu praktycznie niesłyszalny, a sama w sobie klawiatura nawet przy mocniejszym naciśnięciu nie ugina się. Warto również dodać, że klawisze są podświetlane.

Tuchpad zasługuje na oddzielny akapit, gdyż jest naprawdę przyjemny. Posiada gładką powierzchnię i jest precyzyjny. Warto dodać, że zintegrowano w nim również prawy i lewy przycisk, co w praktyce sprawdza się znakomicie. Niektórym może nie podobać się dźwięk jaki towarzyszy ich naciskaniu, ale w moim odczuciu to również kwestia przyzwyczajenia, gdyż przypomina w odgłosie zapinany guzik w kurtce. Na plus zaliczyć również trzeba pionowe przewijanie, multitouch oraz błyszczącą, dodającą klasy, fakturę.

Dell XPS 12 to całkiem przyzwoita liczba złącz, gdyż urządzenie posiada 2 x USB 3.0 do tego mini DisplayPort, do którego możemy oczywiście podłączyć kabel DP -> HDMI. Po boku producent umieścił przycisk do sprawdzania stanu naładowania baterii oraz blokadę obrotu obrazu. Nie zabrakło również gniazda audio oraz przycisku do regulacji głośności dźwięku. Jeśli jednak mamy za mało złącz to możemy podpiąć stację dokującą za pomocą technologii WiDi. Ta bezprzewodowa komunikacja pozwala również na przesyłanie bezprzewodowo obrazu z laptopa do telewizora. Oczywiście jeśli ten drugi jest również wyposażony w takową technologię.

Ekran 12,5 cala wyświetla obraz w rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 pikseli. Jak już wspomniałem posiada szkło typu Gorilla Glass i jest niesamowicie jasny, gdyż osiąga prawie 360 kandeli. Dzięki temu obraz, a dokładnie paleta barw przewijająca się na ekranie wygląda wręcz niesamowicie. Wszystko to jest możliwie dzięki zastosowaniu ekranu typu IPS. IPS czyli In-plane Switching to matryce stworzone w 1996 roku przez firmę Hitachi. Producent chciał nimi poprawić dwa najważniejsze błędy paneli typu TN, a więc słabe kąty widzenia i odwzorowywania kolorów.

Nic więc dziwnego, że ciekły kryształ zastosowany do produkcji matrycy został ułożony równolegle do siebie. W TN mamy ułożenie prostopadle. Dzięki tej zmiennej zostało zredukowane rozproszenie światła, co przekłada się na szerokie kąty widzenia i dobre odwzorowanie kolorów.

Również pozytywnie odbieram dwa głośniku stereo umieszczane na krawędziach sprzętu. Po pierwsze dla tego, że Dell udostępnia na swoich stronach oprogramowanie do nich, a po drugie świetnie oddają one tony wysoki i średnie. Sam dźwięk jest czysty.

Na nowej baterii XPS jest w stanie pracować 8 godzin w trybie czytelnika. Podczas pracy biurowej polegające na przeglądaniu stron jesteśmy w stanie pracować 3 godziny. Jak na urządzenie 2 w 1 wynik jest jak najbardziej przyzwoity.

Opisywany dzisiaj model został wyposażony w procesor Intel i5-3317U o maksymalnym taktowaniu 2,6 GHz. Procesory wykonane w technologii 22 nm. Ten drugi współczynnik jest ważny, gdyż dzięki wydzielaniu malej ilości ciepła oraz mniejszym poborze mocy można dłużej cieszyć się pracą na opisywanym urządzeniu. Procesor zainstalowany w laptopie posiada dwa rdzenie i cztery wątki.

Na dokładkę warto również dodać, że z procesorem został zintegrowany układ graficzny HD Graphics 4000, która umożliwia płynną zabawę w grach typu Battlefield 3, Call of Duty: Modern Warfare 3, Mass Effect 3 czy FIFA 12. Laptop jest raczej przystosowany do pracy biurowej, ale jak widać w przerwach można sobie odpocząć przy dość dobrych produkcjach. W moim przypadku są to najczęściej RTS-y.

Dell XPS Duo 12 to świetne połączenie tableta z laptopem. Cienki, lekki, wygodny to jedne z jego zalet. Do tego warto dodać precyzyjne działanie ekranu w funkcji tabletu i tym samym mamy niesamowitą, cichą (prawie zawsze 20-30Db), hybrydę wspaniale działającą dzięki mocnemu procesorowi i dyskowi SSD.

Spis Treści:
    Pokaż więcej wpisów z Marzec 2016
    pixel