Posadź drzewo 🌳 z Amso i zyskaj 12 miesięcy gwarancji za darmo! Sprawdź szczegóły
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Apple MacBook Pro A1398 recenzja

2016-10-09

Apple MacBook Pro A1398 test

MacBook Pro A1398 to pierwszy model tego laptopa, który prócz 15 calowego panelu dostał również wyświetlacz Retina. Dzisiaj wzięliśmy go na ruszt i sprawdziliśmy co oferuje swoim użytkownikom produkt firmy Apple.

Na początek kilka faktów. Prezentowany dzisiaj MacBook Pro to pierwszy sprzęt z tej stajni, który oferuje wyświetlacz Retina oraz rozdzielczość 2880 x 1800 pikseli o niesamowicie wręcz dużej gęstości pikseli jaką jest 220 DPI. W środku tego małego potwora zamontowano procesory z serii Intel Ivy Bridge, co sprawiło że udało się wyszczuplić konstrukcję laptopa, poprawiono system chłodzenia i zmieniono nagłośnienie.

Na rynku są obecnie dostępne dwa modele. My posiadamy w sprzedaży MacBooka A1398 z procesorem Intel Core i7-3615 QM, który jest czterordzeniowym sercem, pracującym z szybkością od 2,3 GHz do 3,3 GHz. Wspomniane serduszko wspierane jest przez 16 GB pamięci RAM i dysk 256 SSD (w teście Crystal Disk Mark - 475 MB / s podczas odczytu, 416 MB / s podczas zapisu. Wynik wręcz znakomity). Temu wszystkiemu dopomaga jeszcze połączony układ graficzny Intel GMA HD 4000 oraz NVIDIA GeForce GT 650M (1 GB GDDR5 ? RAM).

Podwozie naszego dzisiejszego bohatera zostało ponownie wykonane z frezowanego kawałka aluminium. Konstrukcja jest świetna i doskonale oddaje estetykę high-end łącząc zarazem doskonałość wykonania. Obudowa jest odporna na odkształcenia i pozostaje na swoim miejscu nawet kiedy wywierany jest na nią nacisk. W porównaniu do poprzednich MacBooków ten jest jeszcze cieńszy i lżejszy. Wysokość po zamknięciu klapy to 18 milimetrów, waga 2 kg sprawia, że prezentowany sprzęt jest szczęść milimetrów cieńsza i 500 gramów lżejsza względem Apple mac Book Pro wydanego pod koniec 2011 roku. Warto wspomnieć, że mimo ?odchodzenia? sprzętu zawias trzymający wyświetlacz znajduje się w środku i jest ukryty pod czarnym plastikiem. Wspornik jest tak sztywny, że ekran nie kołysze się ani do przodu, ani do tyłu. Praca w samochodzie czy też pociągu jest więc komfortowa.

Nowa mniejsza konstrukcja to również pójście na pewien kompromis w przypadku portów. W bryle zabrakło tym razem portów FireWire i Ethernet, które są dopiero dostępne w specjalnej dostawce. Zamiast wspomnianych wejść Apple postanowiło włożyć dwa porty Thunderbolt. Złącze zasilania przeszło zmiany i stało się mniejsze ? MagSafe 2. W opisywanym dzisiaj produkcie dodano jeszcze złącze HDMI i dwa porty USB 3.0 . Większość portów zostało umieszczonych z lewej strony, co jest ukłonem dla osób praworęcznych.

Na pierwszy rzut oka bryła wygląda tak jak by była jedną całością. Malutkie śruby znajdujące się pod spodem pozwalają dostać się do środka. Przy zastosowaniu odpowiedniego śrubokrętu szybko dostajemy się do wnętrz, gdzie można zobaczyć, że 16 GB RAM jest zintegrowane z płytą główną. Dysk SSD chociaż nie jest 2,5 calowy to jednak są już jego zamienniki, a więc nie ma problemów z wymianą. Dostęp do ogniw baterii też jest łatwy, tak samo jak do wiatraczka. Ogólnie sprzęt bardzo łatwo wyczyścić.

Zamykamy dół i przechodzimy do klawiatury. W MacBooku klawisz zasilania znajduje się w prawym górnym rogu. Klawiatura jest wyspowa, ale przyjemnie się na niej pisze. Faktura klawiszy nie jest ostra, wręcz przeciwnie doskonale wpasowuje się w palce. Warto również wspomnieć, że klawiatura jest podświetlana i oferuje 16 poziomów jasności, co pozwala na idealne dopasowanie do oświetlenia otoczenia.

Pod klawiaturą znajduje się oczywiście gładzik, który jest taki sam jak w poprzednich modelach. Pokryty jest on szklaną powierzchnią, w której zintegrowano przyciski myszy. Jest on bardzo przyjemny dla palców i na dodatek jego wymiary są idealne ? 105 x 76 mm. Precyzja, łatwość obsługi, idealnie gładka powierzchnia, wsparcie gestów multi-touch tak w skrócie można opisać panel dotykowy.

Imponujący jest również wyświetlacz. 2880 x 1800 pikseli, co przekłada się na 5,2 miliona pikseli i gęstość 220 DPI to robi wrażenie na każdym, kto nie miał wcześniej styczności z produktami firmy Apple. Najlepszą rekomendacją dla tego panelu jest to, że po kilku chwilach spędzonych z nim nie chce się wracać do innych maszyn. Paleta barw, niesamowite wykorzystanie kolorów sRGB i kilka innych cech sprawiają, że zarówno amator jak i profesjonalista docenią MacBooka przy codziennym użytkowaniu. Warto również dodać, że w urządzeniu zastosowano ekran typu ISP, a to oznacza , że kryształ zastosowany do produkcji matrycy został ułożony równolegle do siebie. W TN mamy ułożenie prostopadle. Dzięki tej zmiennej zostało zredukowane rozproszenie światła, co przekłada się na szerokie kąty widzenia i dobre odwzorowanie kolorów.

Apple potrafi?

Potrafi sprawić, że mimo, że nie ma matrycy matowej to można śmiało pracować na MacBook Pro tak samo komfortowo w domu, jak i na zewnątrz. Apple chwali się, że zastosowało specjalną warstwę antyrefleksyjną, która zmniejsza odblask do 75% i to jest prawda, gdyż w połączeniu z odpowiednim ustawieniem jasności możemy śmiało korzystać z laptopa na zewnątrz. Wszystko jest czytelne, a dzięki wbudowanemu kontrolerowi jasności ekran cały czas jest dostosowywany do otaczających go warunków.

Osiągi A1398

I7-3615QM to procesor z 6 MB pamięci podręcznej L3 i taktowaniu 2,3 GHz. Posiada on aż cztery rdzenie i osiem wątków. Serce zostało wyprodukowane w technologii 22nm co przekłada się na niski pobór mocy na dodatek wykorzystano do jego stworzenia tranzystory 3-D. Opisywany model w przypadku kiedy potrzebuje więcej mocy potrafi przyśpieszyć na jednym rdzeniu do 3,3 GHZ jeśli używamy programu wymagającego wielu rdzeni to wtedy Turbo Boost 2.0 przyśpieszy wszystkie do prędkości 3.1 GHz. W przypadku kiedy laptop wchodzi w stan downclock sprzęt uzyskuje nawet 800 MHz z użyciem SpeedStep. Podobnie jest z grafiką, którą system wybiera sobie we własnym zakresie.

Jak już wspomniałem produkt Apple ma w sobie dwie grafiki zintegrowaną Intel GMA HD 4000 oraz dedykowaną Nvidia GeForce GT 650M . Ten ostatni to górna klasa średnia GPU i posiada aktualną architekturę Kepler, 384 ALU, 1024 MB RAM GDDR5, a szynę 128-bitową. GPU pracuje z częstotliwością 900 MHz, a pamięci z prędkością 1254 MHz. Układ zdobył 14848 punktów w 3DMark 06, co oznacza, że jest bardzo wydajny. Na dodatek na tej grafice bez problemu zagramy na najwyższych detalach w takie gry jak Mafia 2 czy Diablo III.

Na zakończenie naszej małej prezentacji warto wspomnieć o jeszcze kilku kwestiach, które wpływają na komfort pracy. Po pierwsze na nowej baterii iw trybie czytelnika przy najniższym rozjaśnieniu możemy pracować 18 godzin. W przypadku przeglądania stron i ładowania nowej witryny co około 1 minutę na MacBooku popracujemy około 7 godzin. Po drugie wiatrak, który w normalnym trybie daje hałas na poziomie 29 dB, a przy ciężkiej pracy rozkręca się do 46 dB. Po trzecie system nagłośnienia, który oferuje dobry bas, odpowiednie spadki i wręcz idealną głośność, która wypełni cały salon muzyką.

Apple to produkt dla każdego. Dla kogoś kto przyjdzie z Windowsa na system OSX będzie to spora zmiana i przez kilka dni trzeba się do innych rozwiązań przystosować. Jednak jak już wykonamy ten pierwszy krok to z dnia na dzień będzie coraz lepiej. Szybkość działania połączone z idealnym wykonaniem sprawiają, że jest to sprzęt, na którym pracuje się naprawdę komfortowo i z wielką przyjemnością.

Spis Treści:
    Pokaż więcej wpisów z Październik 2016
    pixel