💾 Nowe dyski SSD SHEDO w konkurencyjnych cenach! Sprawdź
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Occamo AquaPro – test słuchawek z przewodnictwem kostnym na rower i basen

2026-09-26

AMSO / TEST W PRAKTYCE

Occamo AquaPro

Słuchawki z przewodnictwem kostnym, które zabieram na rower i basen.

Ocena autora: 9,5 / 10
Occamo AquaPro – zbliżenie konstrukcji słuchawek kostnych
32 GBpamięci na muzykę
IP68deklarowana odporność
34 gdeklarowana masa
do 7 hpracy przy 80% głośności

Do Occamo AquaPro podchodziłem z rezerwą, ponieważ na co dzień lubię słuchawki z ANC i możliwość odcięcia się od otoczenia, a tutaj otrzymujemy konstrukcję, która celowo pozostawia uszy otwarte. Kilka dni na rowerze, basenie i podczas spacerów wystarczyło jednak, żebym zobaczył, jak wiele sensu ma takie rozwiązanie w odpowiednich warunkach.

Ten test słuchawek z przewodnictwem kostnym łączy moje doświadczenia z codziennego użytkowania z wyjaśnieniem ich konstrukcji i funkcji. Specyfikacja jest punktem wyjścia, ale o ocenie zdecydowało przede wszystkim to, czy chciałem sięgać po AquaPro także po pierwszych próbach.

Jak działa przewodnictwo kostne i co zmienia w słuchaniu muzyki?

W klasycznych słuchawkach dźwięk dociera do ucha przede wszystkim przez powietrze, natomiast konstrukcje z przewodnictwem kostnym wykorzystują przetworniki przekazujące mechaniczne drgania przez tkanki i kości czaszki do ucha wewnętrznego. Elementy AquaPro opierają się przed uszami, dzięki czemu nie trzeba umieszczać końcówek w kanałach słuchowych, aby odbierać muzykę.

Najważniejszą praktyczną konsekwencją jest otwarta konstrukcja, określana jako open-ear, która pozwala łączyć odsłuch z odbieraniem dźwięków otoczenia. To zupełnie inne podejście niż w słuchawkach nastawionych na izolację, dlatego podczas tego testu najbardziej interesowały mnie wygoda, stabilność oraz użyteczność na rowerze i basenie, a dopiero w ich kontekście charakter brzmienia.

Pierwsze założenie: znajome uczucie w nietypowej formie

Pierwsze wrażenie jest dość ciekawe, ponieważ muzyka zaczyna grać, chociaż w uszach niczego nie ma, a same słuchawki czuję jedynie w miejscach styku ze skórą. Najbliższym porównaniem byłaby lekka opaska albo bandana obejmująca głowę, bo obecność konstrukcji pozostaje wyczuwalna, ale nie towarzyszy jej charakterystyczne wypełnienie kanału słuchowego.

W moim przypadku przyzwyczajenie przyszło szybko i po krótkim czasie przestałem skupiać się na nietypowym sposobie noszenia. Deklarowana masa 34 gramów dobrze pasuje do sportowego charakteru urządzenia, choć ostateczny komfort zawsze warto ocenić na własnej głowie, ponieważ znaczenie ma zarówno ułożenie pałąka, jak i nacisk elementów znajdujących się przed uszami.

Brzmienie AquaPro: wysokie tony słychać, a bas można także poczuć

Wysokie tony są dla mnie wyraźnie zaznaczone, natomiast najbardziej charakterystyczne wrażenie pojawia się przy basie, któremu towarzyszą wyczuwalne drgania skóry w okolicach uszu i skroni. To właśnie ten fizyczny kontakt z dźwiękiem sprawia, że pierwsze odsłuchy są inne niż w klasycznych słuchawkach, a sama muzyka zyskuje dodatkowy, dotykowy wymiar.

Bas nie tylko słychać, ale można go również poczuć, choć warto rozdzielić te dwa wrażenia: wyczuwalne wibracje nie są automatycznie dowodem na głęboki, równomierny zakres niskich częstotliwości. Nie wykonywałem pomiarów pasma przenoszenia, dlatego opisuję własny odbiór, w którym takie zachowanie AquaPro okazało się ciekawym elementem słuchania podczas aktywności.

Nie oczekiwałbym identycznego charakteru jak w szczelnych słuchawkach dokanałowych, ponieważ sposób przekazywania dźwięku i wpływ otoczenia są tutaj inne. Jeżeli ktoś kupuje sprzęt przede wszystkim do spokojnego analizowania nagrań w fotelu, powinien najpierw sprawdzić, czy taka forma odsłuchu mu odpowiada; w moim użytkowaniu sportowym brzmienie dobrze spełniało swoją rolę.

Lubię ANC, ale na rowerze doceniłem otwarte uszy

Na co dzień lubię słuchawki z aktywną redukcją hałasu, dlatego do modelu, który celowo pozostawia uszy otwarte, podchodziłem z pewnym sceptycyzmem. Zwykle zależy mi na ograniczeniu dźwięków zewnętrznych, jednak podczas jazdy na rowerze zauważyłem, że możliwość połączenia muzyki z kontaktem z otoczeniem ma dla mnie bardzo praktyczne zastosowanie.

Głośność AquaPro była w moim użytkowaniu wystarczająca, a przy mocniejszym odsłuchu nadal docierał do mnie ogólny szum ulicy, chociaż głosy ludzi przestawały być czytelne. Dopiero po odpowiednim ściszeniu muzyki mogłem wygodnie usłyszeć osobę znajdującą się obok, dlatego otwartej konstrukcji nie traktuję jako gwarancji słyszenia każdego sygnału.

Na rowerze sens tego rozwiązania widzę przede wszystkim przy umiarkowanej głośności i bez zatyczek, bo wtedy zachowuję najważniejszą zaletę słuchawek open-ear. Muzyka może towarzyszyć jeździe, ale jej poziom trzeba dopasować do warunków, zamiast zakładać, że samo odsłonięcie kanału słuchowego rozwiązuje kwestię uwagi i kontaktu z otoczeniem.

Stabilność podczas ruchu i jakość rozmów telefonicznych

Podczas jazdy na rowerze i codziennego przemieszczania się słuchawki trzymały się mojej głowy bardzo pewnie, bez irytującego przesuwania i konieczności ciągłego poprawiania ich położenia. To jedna z najmocniejszych stron tego modelu w moim teście, ponieważ nawet ciekawe brzmienie szybko przestałoby mieć znaczenie, gdyby konstrukcja wymagała poprawiania przy każdym ruchu.

Wbudowany mikrofon sprawdziłem zarówno w cichym otoczeniu, jak i podczas jazdy na rowerze, a w obu sytuacjach rozmówca słyszał mnie na tyle dobrze, że można było swobodnie porozmawiać. Nie oznacza to, że identyczny rezultat uzyskamy przy każdej prędkości i sile wiatru, jednak w warunkach, w których korzystałem z AquaPro, jakość rozmów była po prostu wystarczająca do codziennego kontaktu.

32 GB pamięci, czyli muzyka bez telefonu

Wbudowana pamięć 32 GB jest jedną z tych funkcji, których wartość najlepiej widać dopiero podczas użytkowania, ponieważ pozwala przygotować własny zestaw utworów i korzystać ze słuchawek bez połączenia z telefonem. Samo przesyłanie muzyki okazało się proste, a utwory można zmieniać bocznymi przyciskami, co jest wygodne wtedy, gdy nie chcemy sięgać po ekran.

Poza wodą korzystamy z łączności Bluetooth 5.3, natomiast na basenie lokalne odtwarzanie usuwa problem uzależnienia muzyki od zasięgu telefonu. Warto przy tym pamiętać, że pobranie utworów do trybu offline w aplikacji streamingowej nie jest tym samym co posiadanie plików, które można skopiować do pamięci słuchawek; do takiego odtwarzania potrzebne są własne pliki w formacie obsługiwanym przez urządzenie.

Occamo AquaPro na basenie: muzyka i szum wody

Na basenie najbardziej spodobało mi się połączenie spokojnego pływania z muzyką relaksacyjną, ponieważ dźwięk towarzyszył ruchowi, a naturalny szum wody stawał się częścią całego doświadczenia. Właśnie w takim zastosowaniu AquaPro przekonały mnie do siebie szczególnie mocno, bo mogłem korzystać z muzyki zapisanej w słuchawkach i zostawić telefon poza wodą.

Dołączone zatyczki wyraźnie ograniczały odbierany przeze mnie szum, dzięki czemu muzyka stawała się bardziej czytelna, a odgłosy wody pozostawały przyjemnym tłem. Ich działanie jest pasywne i nie należy mylić go z ANC, ale podczas mojego pływania to proste akcesorium dobrze uzupełniało konstrukcję kostną.

Próbowałem też odtwarzania przez Bluetooth przy telefonie znajdującym się blisko i w części takich prób muzyka docierała bez odczuwalnych zakłóceń. Nie był to jednak kontrolowany test transmisji przy ciągłym, pełnym zanurzeniu, dlatego nie wyciągam z niego wniosku, że Bluetooth będzie niezawodny pod wodą: podczas pływania najpewniejszym wyborem pozostają utwory zapisane w pamięci.

Producent opisuje AquaPro jako model do pływania z klasą IP68, jednak sama klasa nie oznacza dowolnej głębokości ani nieograniczonego czasu zanurzenia. Przy korzystaniu ze słuchawek trzeba trzymać się warunków podanych w instrukcji producenta, a przed ładowaniem zadbać o osuszenie urządzenia i jego styków.Pewne jest, żew ja pływame na basenie 3m i słuchawki przetrwały ten test bez problemu.

Bateria w praktyce i wygoda codziennego ładowania

Deklarowany czas odtwarzania wynosi do siedmiu godzin przy 80% głośności, a pełne ładowanie ma zajmować około dwóch godzin. W moim codziennym użytkowaniu czas działania odpowiadał ogólnym oczekiwaniom wynikającym z tej deklaracji, natomiast ładowanie odbierałem jako sprawne i wystarczająco szybkie do regularnego korzystania ze słuchawek.

Nie prowadziłem pomiaru ze stoperem w stałych warunkach, dlatego nie przedstawiam tej obserwacji jako laboratoryjnego potwierdzenia dokładnie siedmiu godzin. Z praktycznego punktu widzenia najważniejsze było dla mnie to, że mogłem wracać do AquaPro podczas kolejnych aktywności bez poczucia, że bateria wymaga uwagi przed każdym wyjściem.

„Najlepszy test produktu? Nadal ich używam”. Dawid Nawrocki · test Occamo AquaPro

Najlepszy test produktu? Nadal ich używam

Po pierwszym zaciekawieniu nietypową konstrukcją przyszedł moment, w którym przestałem zastanawiać się nad samą technologią i zacząłem po prostu zabierać AquaPro ze sobą. Nadal używam ich praktycznie codziennie, przede wszystkim na rowerze i basenie, a czasami również podczas spaceru, kiedy chcę mieć muzykę przy sobie i jednocześnie zachować kontakt z otoczeniem.

Nie zastąpiły mi słuchawek z ANC we wszystkich zastosowaniach, ale bardzo dobrze uzupełniły sposób, w jaki korzystam z muzyki. Jeżeli zależy mi na izolacji, wybieram inny typ konstrukcji, natomiast podczas pływania albo aktywności, w której chcę słyszeć to, co dzieje się obok, AquaPro są dla mnie wyjątkowo praktyczne.

Moja ocena to 9,5/10, przyznana za całość doświadczenia w zastosowaniach sportowych, wygodę, stabilne trzymanie oraz możliwość pływania z muzyką bez telefonu. To subiektywna ocena użytkowa, a nie wynik pomiarów akustycznych, i właśnie w takim kontekście najlepiej pokazuje, dlaczego ten model został ze mną na dłużej.

9,5/10

Ocena Dawida Nawrockiego

Za wygodę podczas aktywności, stabilność i muzykę na basenie bez telefonu. Pojedyncza ocena autora recenzji.

Zalety i ograniczenia po teście

Co doceniam

  • Pewne trzymanie się głowy podczas ruchu.
  • Wygodna konstrukcja bez wkładania słuchawek do uszu.
  • Kontakt z otoczeniem przy odpowiednio niskiej głośności.
  • 32 GB pamięci i odtwarzanie muzyki bez telefonu.
  • Udane użytkowanie na basenie i rowerze w moim teście.
  • Wystarczająca jakość rozmów w sprawdzonych warunkach.

Co warto uwzględnić

  • Otwarta konstrukcja nie zapewnia izolacji typowej dla słuchawek z ANC.
  • Wyraźne drgania przy skroniach mogą nie odpowiadać każdemu.

Najwięcej sensu widzę w tym modelu u osób, które pływają, jeżdżą na rowerze lub chcą słuchać muzyki bez wkładania słuchawek do uszu. Osoby oczekujące przede wszystkim mocnej izolacji oraz brzmienia znanego ze szczelnych konstrukcji powinny natomiast potraktować AquaPro jako inny sposób korzystania z muzyki i ocenić, czy odpowiada on ich potrzebom.

Occamo AquaPro – najważniejsze parametry

Dane deklarowane w karcie produktu AMSO
KonstrukcjaPrzewodnictwo kostne, open-ear
ŁącznośćBluetooth 5.3
Pamięć32 GB
OdpornośćIP68; użytkowanie zgodnie z instrukcją
Masa34 g
Czas odtwarzaniaDo 7 godzin przy 80% głośności
ŁadowanieOkoło 2 godzin
RozmowyWbudowany mikrofon
Occamo AquaPro – dodatkowe zdjęcie produktu
Zdjęcia produktu: materiały z karty Occamo AquaPro w AMSO.

Sprawdź Occamo AquaPro w AMSO

Aktualną cenę, dostępność oraz pełną specyfikację znajdziesz na karcie produktu.

Zobacz słuchawki Occamo AquaPro →

FAQ – pytania o Occamo AquaPro

Czy Occamo AquaPro nadają się na basen?

Tak, model jest opisywany przez AMSO jako przeznaczony do pływania i ma deklarowaną klasę IP68. Podczas korzystania w wodzie należy przestrzegać ograniczeń z instrukcji, a muzykę najpewniej odtwarzać z pamięci słuchawek.

Czy Bluetooth działa pod wodą?

Woda silnie tłumi sygnał Bluetooth, dlatego nie należy zakładać stabilnego połączenia przy zanurzeniu. W moich próbach z telefonem blisko basenu połączenie czasami działało poprawnie, ale do pływania wybieram muzykę z pamięci 32 GB.

Czy w słuchawkach kostnych słychać otoczenie?

Tak, otwarte kanały słuchowe umożliwiają odbieranie dźwięków z zewnątrz, ale wiele zależy od głośności muzyki. W moim teście rozmowa z osobą obok była możliwa po odpowiednim ściszeniu odsłuchu.

Czy Occamo AquaPro mają ANC?

AquaPro nie oferują efektu aktywnej redukcji hałasu opisanego w tym teście. Dołączone zatyczki ograniczają dźwięki pasywnie, a ich użycie zmniejsza kontakt z otoczeniem.

Czy bas w AquaPro jest wyczuwalny?

W moim odsłuchu niskim tonom towarzyszyły wyczuwalne drgania skóry przy uszach i skroniach. Jest to subiektywne wrażenie, które nie oznacza takiego samego brzmienia jak w szczelnych słuchawkach dokanałowych.

Jak długo działają na jednym ładowaniu?

Deklaracja wynosi do siedmiu godzin przy 80% głośności, a ładowanie trwa około dwóch godzin. Moje użytkowanie było zgodne z ogólnymi oczekiwaniami wobec tej deklaracji, ale nie wykonywałem kontrolowanego pomiaru czasu.

Czy można słuchać muzyki bez telefonu?

Tak, do pamięci 32 GB można przesłać obsługiwane pliki muzyczne i korzystać z lokalnego odtwarzania. Pobrania offline wewnątrz aplikacji streamingowej nie są zwykłymi plikami do skopiowania na słuchawki.

Czy można prowadzić rozmowy przez AquaPro?

Tak, słuchawki mają mikrofon. W moim teście rozmowy były zrozumiałe zarówno w cichym otoczeniu, jak i podczas jazdy na rowerze, choć wynik może zależeć od wiatru i hałasu.

Jaką ocenę otrzymały Occamo AquaPro?

Dawid Nawrocki ocenił Occamo AquaPro na 9,5/10 za doświadczenie podczas codziennego użytkowania, szczególnie na rowerze i basenie. Jest to pojedyncza ocena autora recenzji, a nie średnia ocen klientów.

Autor: Dawid Nawrocki · AMSO

Recenzja oparta na własnym użytkowaniu podczas jazdy na rowerze, pływania i spacerów. Parametry techniczne pochodzą z karty produktu AMSO; ocena i opis wrażeń są subiektywną opinią autora związanego z AMSO, sprzedawcą tego modelu.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2026
pixel