Posadź drzewo 🌳 z Amso i zyskaj 12 miesięcy gwarancji za darmo! Sprawdź szczegóły
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co robić, by bateria w laptopie długo żyła?

2021-11-07

Każdy użytkownik laptopa wie, że praca na nowej i sprawnej baterii jest bardzo praktyczna. Nie musimy martwić się, czy podłączyliśmy urządzenie do zasilania, bez problemu bierzemy laptopa do pracy, czy na uczelnie. W pełni naładowana może nam służyć przez kilka godzin. Ale z czasem żywotność baterii słabnie i wydaje nam się, że to nieuniknione. W poniższym artykule rozprawimy się z tym mitem i damy Tobie kilka sprawdzonych rad, aby bateria w laptopie długo “żyła”.

Ładujemy, gdy rozładujemy - na pewno?

Popularny mit na temat działania baterii, to ten w którym jesteśmy przekonani, że laptopa ładujemy dopiero, kiedy w pełni się rozładuje. Ani to praktyczne, ani sensowne. Rzeczywiście starsze baterie zawierały nikiel stąd istniała konieczność praktykowania tej metody. Nowa technologia to nowa bateria, która zawiera nit, a co za tym idzie nie ma potrzeby ładować jej starymi sposobami. Co więcej, dawna metoda może tak naprawdę baterii zaszkodzić. Korzystnie dla kondycji naszej baterii jest podłączać zasilanie przy 20-30% pojemności, nie doprowadzając do pełnego rozładowania. Ciągłe podłączenie do zasilania również może jej nie służyć.

 

 

Windows jest pomocny

Niedoceniane wsparcie systemu operacyjnego. Warto przyjrzeć się, jakie mamy usprawnienia dla baterii w ustawieniach systemu. Wystarczy tak naprawdę kliknąć na ikonkę naszej baterii, a w rozwinięciu menu pojawia się szereg opcji, taki jak:

 

  • Tryb oszczędzania baterii, który przy niskim jej poziomie ogranicza powiadomienia i aktywność. Mamy możliwość włączenia automatycznie trybu oszczędzania przy ustalonym przez siebie poziomie baterii, np.: 20%, a także wybrania opcji niższej jasności ekranu przy tym trybie.
     
  • Użycie baterii – w ustawieniach baterii, mamy także podgląd na to, które aplikacje pochłaniają najwięcej baterii. Warto przyjrzeć się, co działa w tle i wyczerpuje baterię.

Wysoka temperatura

Postawmy sprawę jasno: laptop nie lubi przegrzania, bateria nie lubi wysokiej temperatury. Nie zostawiajmy sprzętu w miejscu, gdzie może się nagrzać, bo jest to najprostsza droga do obniżenia jakości naszej baterii. Jeśli czujemy, że laptop nagrzewa się, zróbmy przerwę i wyłączmy go, aby mógł nieco ochłonąć. Jeśli jednak musimy korzystać z urządzenia przez wiele godzin, warto zainwestować w podkładkę chłodzącą. Warto także regularnie czyścić laptopa, wymieniać pastę termoprzewodzącą i usuwać gromadzący się tam kurz.

 

 

Oryginalny zasilacz

Zawsze używaj oryginalnego zasilacza do swojego urządzenia. Jeśli ulegnie on uszkodzeniu, nie oszczędzaj na tym zakupie i postaraj się znaleźć oryginalny zasilacz do swojego laptopa. Uniwersalne zasilacze nie są też najlepszą opcją, ponieważ nie zawsze są kompatybilne w pełni z naszym urządzeniem, a to z kolei prowadzi do ponownego obniżenia żywotności baterii.

Ekran nie musi być najjaśniejszy

Kupując nowego laptopa bardzo często czerpiemy frajdę z obfitości kolorów i jasności ekranu. Ta radość powinna być jednak nieco bardziej regulowana, ponieważ jasność ekranu może wpływać nawet do 40% zużywanej przez komputer energii. Im jaśniejszy ekran tym większa eksploatacja baterii – w przypadku ciemniejszego ekranu, bateria podziała dłużej.

 

 

Bateria musi odpocząć

Kolejnym błędnym przekonaniem jest fakt, że bateria odpoczywa, gdy z laptopa nie korzystamy. Pozornie tak jest, ale kiedy robimy dłuższą przerwę od korzystania z naszego urządzenia, powinniśmy odpowiednio zadbać o baterię. Należy zatem baterię z laptopa wyjąć, zgodnie z instrukcją dołączona do urządzenia i umieścić ją w suchym i chłodnym miejscu (w temperaturze 10 do max 30 stopni). Wbrew pozorom nie podłączony akumulator cały czas działa i traci energię, choć oczywiście znacznie wolniej. 

 

Nie powinniśmy się więc dziwić, że po długim nieużytkowaniu laptopa on nie chce się włączyć. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy mimo wyłączonego sprzętu, a nie wyciągniętej baterii, dochodzi do rozładowania jej. Jeśli więc nie chcesz doprowadzić do całkowitego rozładowania baterii (co samo w sobie jest już dla niej szkodliwe), naładuj ją do co najmniej 50%, zanim wyjedziesz na wakacje bez swojego laptopa.

Urządzenia towarzyszące

Wszystko ma wpływ na kondycję naszej baterii w laptopie. Jeśli zatem do urządzenia podłączona jest drukarka, skaner, głośniki, pendrive, a nawet myszka, ma to wpływ na baterię. Sprawdź, ile z tych urządzeń jest Tobie faktycznie potrzebnych, a ile możesz tymczasowo odpiąć od laptopa. To z pewnością wydłuży czas pracy urządzenia.

 

 

Wi-Fi

Nie powinno dziwić, że podłączenie urządzenia do internetu również ma znaczący wpływ na naszą baterię. Jeśli Twoja bateria nie jest w najlepszej kondycji, a my akurat nie musisz korzystać podczas użytkowania sprzętu z internetu, po prostu wyłącz Wi-Fi. Jeśli jednak musisz korzystać z dostępu do sieci, wybierz podłączenie kablem sieciowym, zamiast Wi-FI. To znacznie wydłuży życie baterii.

Wyłącz te wszystkie niepotrzebne aplikacje

Podobnie, jak w przypadku podłączonych urządzeń zewnętrznych, czy Wi-Fi, wpływ na baterię ma także wielkość aplikacji uruchomionych w tle. Już samo puste okno przeglądarki pobiera pamięć, więc standardowe włączenie dowolnej przeglądarki internetowej i nie korzystanie z niej, jest marnowaniem Twojej baterii. 

 

Dodatkowo, jeśli w tle masz włączony komunikator, aplikację muzyczną, a do tego zatrzymany serial na platformie filmowej, kilka niepotrzebnie wiszących okien przeglądarkowych - to wiedz, że bateria szybko traci na swojej sile. Wszystko ma na nią wpływ. Jeśli zatem korzystasz z laptopa nie podpiętego do zasilania pamiętaj, aby wyłączyć wszystko, co nie jest Tobie w danej chwili potrzebne. Również regulacja głośności ma znaczenie – działa to na tej samej zasadzie, co jasność ekranu. Im głośniej słuchasz muzyki, tym więcej energii zużywa Twoja bateria.

Tryb uśpienia i inne triki

Jeśli musisz na jakiś czas odejść od swojego laptopa, a nie chcesz go wyłączać, możesz skorzystać z trybu uśpienia. To dobra alternatywa na “jakiś czas”. Przechodząc w tryb uśpienia, laptop zużywa znacznie mniej baterii - choć wciąż zużywa, o tym warto wiedzieć. Dlatego, jeśli zamierzasz odejść od niego na wiele godzin, lepiej jednak urządzenie wyłączyć, bo inaczej możesz spotkać się z przykrą niespodzianką, w postaci rozładowanego sprzętu. 

 

 

 

Wyłączanie laptopa po pracy, zamiast zamykanie pokrywy to prosta, ale bardzo ważna kwestia w przypadku oszczędzania baterii. Postaraj się wyrobić sobie nawyk pełnego wyłączania sprzętu po jego użytkowaniu.

Oprogramowanie monitorujące

Oprogramowanie monitorujące to alternatywa dla tych, którzy potrzebują więcej niż to, co oferuje system operacyjny. W internecie znajdziesz szereg dobrych aplikacji, które analizują na bieżąco stan baterii, wyłapując aplikacje i działania, które obniżają jakość baterii. Takie oprogramowanie śledzi Twoje działania, włączające się programy i optymalizuje urządzenie tak, aby Twój laptop działał dłużej.

 

Jak widać sposobów na przedłużenie życia baterii jest wiele. Większość problemów wynika z braku wystarczającej wiedzy, czy też posiłkowaniem się przedawnionymi rozwiązaniami. Technologia regularnie idzie do przodu, a zatem dawne metody nie są już sprawdzone. Dbałość o baterię zależy od świadomego korzystania z urządzenia. Jeśli jednak te metody nie przyniosą oczekiwanych efektów, kup nową baterię i staraj się o nią dobrze zadbać.

 

 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixel